Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Stor perde bir alüminyum boru üzerine kumaşın yaylı veya zincirli bir mekanizmayla rulo şeklinde sarılmasıyla çalışan bir sistemdir. Genellikle kumaşın gergin durması amacıyla etek kısmında kumaş parçası ve isteğe göre boncuk işlemeleri olan perdelerdir. Görünüşünün güzel olması ve diğer perdelere göre daha şık duruşundan dolayı stor perde son zamanlarda ev dekorasyonlarında çok sık kullanılmaya başlandı. Önceden sadece ofis ve iş yerlerinde tercih edilirken şimdilerde her yerde görür olduk. Kullanım kolaylığı ve son zamanlardaki modelleri, renkleri ve  şıklığı stor perdelerin tercih edilmesinde etken rol oynayan faktörlerden diyebiliriz. Modern bir görünümünün olması da avantajlarından biri diyebiliriz.

Stor perdeler şık görünümün yanında bayanlarının da kafasını karıştırabilen sorulara sahiptir. Ev için perdeciye uğrayan bayanların aklına, nasıl temizlenir? mutfakta kullanımı zor olur mu? lekeler hemen çıkar mı? Gibi sorular gelmekte ve bazı bayanlar daha çok beğenmelerine rağmen stor perde almaktan vazgeçmekteler. Sizde eviniz için stor perde almakta kararsız veya stor perdeyi kullanıyor ama temizliğini bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre.

stor perde nasıl temizlenir

Stor perde temizliği nasıl yapılır?

Kirlenme ve tozlanma açısından kullanışlı olmasına rağmen belirli aralıklar ile stor perde temizliği yapılması gerekmektedir.bunun için yazımızda verdiğimiz işlem basamaklarını uygulamanız yeterlidir.

Öncelikle stor perdenizi rulo mekanizmasından dikkatlice ayırınız. Bu işlemi yaparken stor perdenin yerleştirildiği bölgeye dikkat ediniz.Ardından düz ve  zemine sererek  (banyo veya balkon olabilir ) emiş gücü düşük olan el süpürgesi yada  el süpürgesi diye bilinen süpürge ile perdenizin tozunu alın. Büyük bir kovanın içine ılık su doldurarak içine deterjan damlatın. Deterjan olarak beyaz sabun rendesi ağartıcı içermeyen toz deterjan veya sıvı arap sabunu kullanabilirsiniz. Stor perdeniz sade ve açık renkli ise az miktarda beyazlatıcı da kullanabilirsiniz. Daha sonra hazırladığınız deterjanlı kovadaki suyu bir fırça yardımı ile perdenizle buluşturun. Yaklaşık yarım saat kadar lekelerin yumuşayıp kabarması için bekleyin.Bu bekleme sonrasında kullanılmayan eski bir banyo lifi yada halı yıkama fırçasıyla (ince telli olmalı) stor perdenin yoğun kirli olan yerlerini ovun. Daha sonra bol su ile durulayın. Perdelerinizin güzel kokması için durulama suyunun içine az miktarda yumuşatıcı kullanabilirsiniz. Durulanan perdeyi suyunun akması için yüksek bir yere asıp kurutun.

Stor perde temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Stor perdeler genellikle çalışma mekanizmasının gerekleri dolayısıyla sert bir yapıya sahiptirler. Ve bu sert yapılarını korumaları gerektiğinden çamaşır makinesinde veya çok sıcak suyla yıkanmamalıdır. Çünkü stor perdelerde kırılma olabilir ve bu da asıldığı zaman hoş olmayan bir görüntü yaratır. Renkli stor perdelerinizi yıkarken ağartıcı kullanmayınız. Yağ sökücü gibi sert içerikli temizleyiciler perdenize zarar verebilir. Bu yüzden bu gibi kimyasalları da kullanmayın. Stor mekanizmasının metal yapıda olduğu ve  paslanmaması için mekanizmayı olabildiğince su ile temasından kaçının veya temizledikten sonra bir bez ile mutlaka kurulayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*