Stil Trend: Preppy/Kolejli Giyim Tarzı

Stil-Trend-Preppy-Kolejli-Giyim-Tarzi-Resimleri
Preppy/Kolejli Giyim Tarzı

Preppy giyim stili yani kolejli giyim tarzı daha bir yaşam stilidir. İlk olarak 1950’lerde Amerika’ da ortaya çıkıp, 1980’li yıllarda oldukça popüler olan bu giyim tarzı uzun bir süre unutulduktan sonra yeniden aramıza döndü.  Bu tarazın en belirgin özelliği gençlere hitap etmesi ve çoğunlukla spor parçalardan oluşmasıdır. Preppy giyim tarzı aslında üst sınıf ailelerin özel okullarda okuyan çocuklarının giyim tarzı, hatta yaşam stilidir. Bu giyim tarzına ilgi gösteren gençler genelde saygılı, terbiyeli, kaliteli okullara giden, sporla ilgilenen, sosyal ve elit ailelerin çocuklarıdır. Anavatanı Amerika olan kolejli giyim tarzı 2012 de tüm şaşaasıyla tekrar aramıza döndü.

Preppy/Kolejli Giyim Tarzı Ne Tür Kıyafetler İçerir?

Kolejli giyim tarzını benimseyen gençlere yönelik pek çok çeşit bulunuyor. Preppy giyim tarzı içerisinde ekoseli etekler, baklava desenli kazaklar, hırkalar, grogen, dokuma deri kemerler, alçak topuklu ayakkabılar, deniz temalı kıyafetler, binici takımları, kolej ceketler, polo gömlekler, boru paçalı kot pantolonlar, bermuda şortlar, trençkotlar, V yaka t-shirtler, yaz elbiseleri, tenis kıyafetleri gibi seçenekler yer alıyor. Ayrıca kravat, fular gibi aksesuarlar da bu tarzın vazgeçilmezleri arasındadır. İnce hırkalar, siz üstü çoraplar, şirin etekler Preppy tarzını yansıtan en önemli kıyafetlerdir.

Preppy Giyim Tarzında Temizlik Önemli!

Kolejli giyim tarzı için temizlik ve bakım çok önemlidir. Kısaca bu tarzı tercih etmek mükemmel olmayı gerektirir. Bu tarzı tercih edenler tırnak bakımlarına ve dişlerine özen gösteren kişilerdir. Ayrıca ciltleri ve saçları her zaman bakımlıdır. Saçları her zaman abartıdan uzak, temiz ve bakımlı olur. Erkekleri sakal ve saç bırakmaz, kadınları ise abartılı saç modelleri kullanmazlar. Genelde bu tarzın kadınları saçlarını düz olarak kullanırlar, bazen hafif bukleli kullanabilirler. Makyaj olarak doğal, hafif bir makyaj tercih ederler. Bu tarzın kadınları abartılı ojeleri tercih etmezler. Tırnakları her zaman bakımlı olur, oje olarak french veya açık renkleri tercih ederler.

[wp_ad_camp_1]

Gösterişsiz Renkler

Preppy tarzını benimseyen gençler, klasik kesimlerden hoşlanır ve kaliteli markaları benimserler. Bu giyim tarzı genelde spor bir tarz olarak tanıtılabilir. Abiye tarzı kıyafetlerde bu giyim tarzında yer alır, ancak yine sade ve gösterişten uzak kıyafetlerden oluşur.

Genel olarak kolejli giyim tarzı fuşya, mor gibi gösterişli renkleri barındırmaz. Bu renklerin yerine bebe mavisi, pudra pembesi, beyaz, bej, kahverengi gibi sade, gösterişten uzak renkler bulundurur.

Kolejli giyim tarzının en önemli özelliklerinden biri de kazakların omuzlara atılmasıdır. Ayrıca kasket ve şapka gibi aksesuarlar da bu tarzı yansıtan önemli parçalardandır.

Bu tarzı takip eden gençler, yeni mücevherleri almak yerine aile yadigârı olan aksesuarları tercih ediyorlar. Mesela dededen kalma bir çift kol düğmesi veya büyükanneden kalma bir çift inci küpe Preppy tarzındaki gençlerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Saç bantları, abartısız takılar, abartısız ayakkabılar, mokasenler bu tarzın sahibi olanların en sık tercih ettikleri kıyafetlerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*