Evde Sprey Oda Kokusu Nasıl Yapılır?

sprey oda kokusu yapımı

İş yerinde uzun bir günün ardından temiz, hoş kokulu bir eve gelmek gibisi yoktur. Evinizin havasını tazelemek için birçok yol olsa da, bunun için sıkça kullanılan birçok ürün tam tersini yapar. Neyse ki, ailenize ve evcil hayvanlarınıza zarar vermeden evinizin kokusunu güzelleştirebilecek daha güvenli alternatifler var. Bu alternatifler arasında zararlı kimyasallar içermeyen malzemeler kullanarak evde yapabileceğiniz ev yapımı sprey oda kokusu da var.

Hazır Oda Spreylerinin Zararları

Ev sevdiğiniz hazır oda spreyinin üreticisi, ürünün koku giderme konusunda mükemmel olduğunu iddia edebilir. Ancak ürünün uyarı etiketinde çok büyük miktarda içinize çekmenin tehlikeli ve hatta ölümcül olabileceği uyarısı yer alır.

Bu ürünler büyük oranda kimyasal zararlı maddeler içerir. Özellikle kokunun daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayan ftalat gibi kimyasalların bazıları ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve hatta astım ataklarını tetikleyebilir.

Ayrıca parfüm, kokulu mumlar ve kişisel hijyen ürünlerinde 3000’den fazla kimyasal kullanılır. Bu kimyasalların 900’den fazlası toksik olarak kabul edilir ve üreme bozuklukları ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler.

1991’de EPA tarafından yapılan bir çalışmada, bu kimyasalların nefes yolu ile alınmasının merkezi sinir sistemi bozuklukları, baş dönmesi, mide bulantısı, koordinasyon bozukluğu, konuşma bozukluğu, uyuşukluk, ağız, boğaz, göz, cilt ve akciğerlerde tahriş, böbrek hasarı, baş ağrısı, solunum yetmezliği, ataksi ve yorgunluk gibi sağlık sorunlarına neden olduğu tespit edilmiştir.

Kokulu mumların sağlığa etkilileri üzerine yapılan bir çalışma ise, kokulu mumların zehirli bir kimyasal olan formaldehit gibi uçucu organik bileşikler içerdiğini ortaya çıkarmıştır.

Bu zararlı kimyasal, mum alevi ile ısındığında ve solunduğunda ciddi sağlık etkilerine sahiptir. Bu etkiler arasında solunum yolu, deri ve gözlerde ciddi hasar, lösemi, demans, üreme bozuklukları, gelişimsel problemler yer alır.

Evde Sprey Oda Kokusu Yapımı

Ev yapımı oda kokusu, evinizin kokusunu anında mükemmel bir hale getirecek.

Malzemeler:

  • 10-20 damla uçucu yağ (kokusunu sevdiğiniz herhangi birini tercih edebilirsiniz.)
  • 1 sprey şişesi (cam tavsiye edilir)
  • 1 yemek kaşığı karbonat
  • 500 ml damıtılmış su
  • Orta boy cam veya paslanmaz çelik kase
  • Huni

Hazırlanışı:

  1. Kasenin içine karbonat ve uçucu yağı dökün ve çatalla çırpın.
  2. Karışımı sprey şişenize aktarmak için huniyi kullanın ve üstüne su doldurun.
  3. Karanlık ve serin bir yerde saklayın ve kullanmadan önce çalkalayın.
  4. Evinizin kokusunu yenilemek için mobilya ve nevresimlerin üstüne ve havaya püskürtün.

Evde oda spreyi yapımı ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*