Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Günlük  yaşantımızda hemen hemen hepimizin vazgeçilmezleri arasında yer alan spor ayakkabılarımız, işte veya okulda katlanmak zorunda kaldığımız rahatsız edici ayakkabılardan kurtulup ayağımız rahat bir şekilde gezebileceğimiz alternatiflerin ilk sırasında yerini alır. Açıkçası hemen hemen  hepimiz spor ayakkabımızı ayağımıza geçirip gezmek, spor ayakkabı ile yürüyüş yapmak veya spor yapmak için fırsat kollarız. Ayrıca son zamanlarda  iş yerinde ve okullarda rahatlıkla giyebileceğiniz spor ayakkabı modelleri piyasaya sunuldu.

Kullandığınız her ürün gibi spor ayakkabılarınızı da belirli aralıklarla temizlemeli, eskidiğinde yenisi ile değiştirmelisiniz. Özellikle bir çoğumuzun giydiği spor ayakkabının açık renkte olduğunu kabul edersek (genellikle beyaz ve krem) spor ayakkabı temizliği konusu daha da önemli bir hal alıyor. Kir veya tozla kaplanan ya da lekelenen spor ayakkabılarınızı temizlemek için birden fazla yöntem mevcut. Bu temizleme yöntemleri özellikle ayakkabınızın imal edildiği malzemeye ve malzemenin kalitesine göre değişiklik gösteriyor.

spor ayakkabı nasıl temizlenir

Beyaz sabun ile spor ayakkabı temizleme yöntemi

Spor ayakkabıyı temizlemede kullanılan yöntemlerin başında beyaz sabun ( banyo sabunu ) ve eski bir diş fırçası gelir. Ilık bir suyun içine mutfak da kullanmadığınız bir rende yardımı ile beyaz sabunu rendeleyin ardından köpürterek  Diş fırçasını sabunlu batırıp ayakkabı üzerinde lekelerin olduğu yerleri ovmanız lazım. Bu şekilde spor ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz.

Aseton kullanarak spor ayakkabı temizleme yöntemi

Bazen beyaz  sabunlu su kullanarak temizleyemeyeceğiniz zor kirler olabilir. Özellikle açık renkte spor ayakkabıları için bu durum geçerlidir. Beyaz, krem gibi renklerde spor ayakkabılarını temizlemek için aseton yada aseton benzeri benzin, alkolden yardım alabilirsiniz.  Bunun için bir kasenin içine lekenin büyüklüğünde aseton doldurup diş fırçasını alkole batırıp lekelerin olduğu yeri dairesel harekeler ile ovun. Beyaz ve tonları renkte spor ayakkabılarda oluşan lekelerden kurtulmak için bu uçucu yapıya sahip malzemeleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca ayakkabılarınız bez yapıda ise (Converse, Vans ve benzeri ayakkabılar) kullanmadığınız  bir yastık kılıfının içine koyarak makinede yıkayabilirsiniz. Yada şekillerinin bozulmaması için bayanların kullandıkları ince çorapların içine yerleştirerek  çamaşır makinesinde yıkama işlemi yapabilirsiniz. Çamaşır  makinesinde yıkama yöntemi bir çok spor ayakkabının şeklinin ve yapısının  bozulmasına sebep olur. Bunun için sadece “bez” olanları yıkamanız da fayda var.

Spor ayakkabınızda süet kısım varsa,  ayakkabınızı kesinlikle çamaşır makinesinde yıkamayın ve ayakkabının tamamen ıslatmayın. Çünkü spor ayakkabınızın süet kısımları su ile temasında bozulacak ve bu sizin canınızı sıkacak bu yüzden süet bölümleri olan spor ayakkabıyı temizlerken  süet kısmı fırçalayabilirsiniz.

Spor ayakkabılarınızı temizlerken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır.

Bunların başında temizleme yapmadan önce ayakkabınızın kullanım talimatını ve temizleme yöntemlerine uygun işlem yapmalısınız. Ayrıca silme işlemi yapacak iseniz kesinlikle renk vermeyen bir bez ile yapmalı ve deterjan olarak içerisinde ağartıcı kimyasal olmayanlar ile silmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*