Sonbahar Meyveleri Nelerdir?

Merhaba sevgili arkadaşlar, bugünkü konumuzda sağlığımız için çok faydalı olan ve bir o kadar lezzetli meyvelerden bahsedeceğim. Yaz ayını yarıladık bile artık. Yazdan sonra gelecek sonbahar ayında birbirinden lezzetli ve yarayışlı meyveler çıkacaktır. Her meyvenin bir sezonu olduğu için sonbahar ayını sabırsızlık ile beklemekteyiz. Kısa süreli olan bu meyvelerin mevsimi geçmeden mutlaka tüketmelisiniz. Belli bir süresi olduğundan dolayı da bu meyveler bize daha cazip gelmektedir. Çıkmasına çok az bir süre kalan bu meyvelere hep birlikte göz atalım ve vücudumuza faydalarını öğrenelim.

 

1- Hurma

Şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral ve A,B,C vitaminlerini içermektedir. Bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini söylemektedir. Hatta sadece hurma ve su ile yıllarca yaşanabileceği öngörülmektedir 

Hurma içinde bulunan Beta-karoten’in uzun süreli kullanımı sonucunda hafıza kaybının önlenebileceği söylenmektedir.

Hurmalarda yüksek oranda lif bulunur. Yüksek lifli yiyeceklerin tüketilmesi de bir kaç kanser türünü önleyici niteliktedir. Hurmanın içinde bulunan betakarotenin, hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak kanseri önlemektedir.

Hurmaların büyük bir antioksidan kaynağı olduğu da ispatlanmıştır. Bu sayede kanser önleyici özelliktedir ve damar tıkanıklıklarını önlemektedir.

5734-06zizi06-6377-950px

2- Vitamin Deposu Greyfurt

Her ne kadar tadı ekşi olup, pek beğenilmese de bayanların mutlaka dikkatini çekecektir greyfurt. İçerdiği bol miktarda su sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca vücudun enfeksiyon ile mücadele etmesine yardımcı olur.

Greyfurt bir müshil görevi görüp, kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Bunun dışında mukoza zarının sağlığını koruyan petkin açısından zengin bir meyvedir. Günlük bir tane greyfurt yemek sağlığa çok faydalıdır. Bu ayrıca göz yorgunluğunu da gidermektedir.

fft20_mf1734561

3- Elma

Onlarca faydası olan elmayı mutlaka günde bir tane yiyerek, sizi tüm hastalıklardan korumasını sağlayabilirsibiz. Diyetler için mükemmel bir seçenektir, ara öğünlerde mutlaka tüketiniz. Lifli yapısından dolayı kabız olmayı engellemektedir. Elma, dalağın kan yapmasını sağlar. C vitamini bakımından zengindir bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir.

images (1)

4- İncir

Yüksek oranda lif içermesi sebebiyle sindirim sorunlarına iyi gelmesi incirin öncelikli bir faydasıdır. Kalsiyum, magnezyum ve K vitamini bakımından zengin olan inciri, kemik sağlığımız için mutlaka tüketmelisiniz. Düşük kalorili olduğu içinde diyet yaparken ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

images (2)

5- Turunçgillerden Mandalina 

C vitamini bakımından oldukça yüksek değeri olan mandalina, çok sık tüketilen ve sevilen meyveler arasındadır. Bu tarz meyvelerin suyunu içmektense direk kendisini yememiz daha faydalı olacaktır.

muu7sx

6- Nar

Kırmızı meyvelerin ne kadar çok faydası olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Ayıca bünyesinde C ve K vitaminleri ve folik asit de bulunmaktadır. Narın lifli yapısından dolayı kabızlığı azalttığı da ispatlanmıştır. Bu yüzden diyet yaparken de mutlaka tüketeceğimiz meyveler arasındadır.

 

sonbahar_meyveleri_ve_yararlari_h24305

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*