Sivrisinek Isırıkları İle Başımız Dertte

Bazı kişiler sivrisinekler tarafından daha fazla ısırıldığını düşünür. Onlar tam olarak haksız sayılmasalar da bu durumun en temel nedenini sizler için araştırdık. Yazımızda sivrisinek ısırıkları için yapılması gerekenler ve diğer mücadele yöntemleri de var.

Sivrisinekler Neden Isırır

Türlerinin devam etmesi için bizim kanımıza ihtiyaç duyarlar. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki her on kişiden yalnızca bir yada ikisi sivrisinekler için cazip bir konak görevi görür. Yine aynı araştırmalar göstermiştir ki sivrisinek ısırıklarına her bünye aynı tepkiyi göstermediği için bazı kişiler ısırıldıklarının farkına bile varmazlar.

Sivrisinekler sanılanın aksine sizi menziline onlardan çok daha önce alırlar. 30 – 35 metrelik bir mesafe onlar için ideal ısırma menzili içerir. Bu biraz sizin yaydığınız koku ve ısı ile doğrudan ilişkilidir. Çoğunlukla 0 kan grubuna sahip olan kişilerin ısırılmaya müsait olduğu düşünülse de birbirinden farklı değişkenler sivrisinekler için sizi cazip bir sofra haline getirebilir.

Hangi Kokuya Gelirler

Onlar için en cazip koku laktik asit kokusudur. Bu sebeple sivrisinekler için yapılan tuzaklar içerisinde sevzeler, mayalar ve peynirler bol miktarda bulunur. Aynı durum insan içinde geçerli olmaktadır. Bu gıdaları bol miktarda tüketirseniz vücudunuzdan daha fazla laktik asit yayacak ve sivrisineklerin daha da fazla dikkatini çekmeye başlayacaksınız.

Nereye Gelmezler

Sivrisinekler belli bir yüksekliğin üzerinde uçamazlar. Bu durum bulunduğunuz noktaya göre değişiklik göstermekle birlikte yüksek katlı binaların üst katlarında sivrisineklere rastlamak pek mümkün olmaz. Hal böyle olunca öncelikle yüksek binalarda sivrisineklere rastlanmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun dışında aşırı soğuk ortamlarda klima ile soğutulan odalarda türlerini devam ettirmeleri de mümkün olmayacaktır.

Sivrisinek Kaşıntısını Önlemek İçin

Bir kısmı onaylı bir kısmı kulaktan dolma pek çok farklı yöntem sivrisinek ısırıkları ile mücadele destek olarak kullanılabilir. Bunlar arasında çok tercih edilenleri; diş macunları, elma sirkeleri ve sivrisinek kovucu kremlerdir. Onaylanmamış ve hala gerçekliği ispatlanmamış pek çok yöntemde bulunur ki burada onlarla ilgili bilgi vermek istemiyoruz.

Bazı alkol içeren vücut losyonları sivrisineklerin cildinizden uzak durması için üzerine düşeni yerine getirebilir. Vücut kokunuzu ciddi anlamda maskeleyeceği için bu kokulardan temin edebilirsiniz. Tabi ki içeriğinde bulunan yabancı maddeler sizin sağlığınız açısından da olumsuz etkiler oluşturabilir. Bu noktada bir dengenin sağlanması gerekmektedir.

Sivrisinek Tuzaklarını Kullanmak

Bazı sivrisinek tuzakları sivrisineklerin uzak tutulması için en etkili yöntem olabilir. Ev ortamında kendi başınıza rahatlıkla hazırlayacağınız bu yöntemlerden destek alarak hızlı bir şekilde sivrisineklere meydan okumanız mümkün olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*