Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Adet düzeni kadınlarda çeşitli nedenler dolayısıyla farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca günümüzde pek çok kadının adet düzensizliği yaşadığını söylemek mümkündür. Bir adet döneminin başlangıç tarihinden itibaren diğer başlangıç tarihine kadar geçen süre 1 siklus olarak adlandırılmaktadır. 1 siklus ise 21 – 35 aralıklarındadır. Kadınlar kimi zaman adet dönemlerinde gecikme ya da erken adet olma gibi durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Peki, adet düzensizliği nedenleri nelerdir? detaylı bir şekilde inceleyelim.

Adet düzensizliği nedenleri arasında neler karşımıza çıkar?

Düzenli bir adette kanama süresi ortalama 2 – 7 gün arasında değişim göstermektedir. Bunun yanında kaybedilen kan kaybı ise yaklaşık olarak 40 ml civarlarındadır. Ayrıca 80 ml üzerinde olan kanamalar anormal olarak değerlendirilmektedir. İşte bu ve buna benzer durumların ortaya çıktığı zamanlar adet düzensizliği yaşandığını açık bir göstergesidir. Adet düzensizliği nedenleri uzmanlar tarafından belirtilenlere göre aşağıdaki gibi karşımıza çıkmaktadır.

– Stres durumları

– Doğum kontrol hapları kullanmak

– Uterin polipleri ya da miyomları

– Endometriozis

– İltihap bulunan pelvik hastalıkları

– Polikistik yumurtalık

– Premature yumurtalık yetmezliği

Ayrıca adet düzensizliği nedenleri arasında değişik faktörler de etken rol oynamaktadır. Kişinin düzensizliğe neden olan bu etkenleri göz ardı etmemesi ve buna göre uygulamalar yapması gerekmektedir. Diğer adet düzensizliği nedenleri için aşağıdaki bir sıralama yapılabilir.

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir2 Resim– Fazla kilo alma ya da kaybetme

– Fazla egzersiz yapma

– Rahim astarında kalınlaşma meydana gelmesi (endometrial hiperplazi)

– Rahim kanseri

– Troid problemleri

– Diyabet (şeker hastalığı)

– Karaciğer sirozu

– Sistemik lupus

– Düşük ya da dış gebelik

– Östrojen takviyesi alınması

– Kanın incelmesine yardımcı olan ilaçların kullanımı

– Doğum kontrolü yaptırmak için rahim için kullanılan araçlar

– Steroidler

– Antidepresan ilaç kullanımı

– Östrojen ya da progesteron hormonunda dengesizlik yaşanması

Uzmanlar adet düzensizliğinin ortaya çıkmasına en önemli etkenlerden birinin stres olduğunu ifade etmektedir. Bu nedenle kadınların düzenli ve problemsiz bir adet dönemi yaşaması için öncelikle stresten uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Aksi taktirde her adet döneminin daha sancılı geçmesi ya da kanama başlangıcının gecikmesi muhtemel bir süreç olarak görülmektedir.

Adet düzensizliği tedavisi nasıl olur?

Adet düzensizliklerinde tedavi süreci kişiye göre değişebilmektedir. İlaç gerektiren durumlar olduğu gibi myom ve polip gibi durumlarda ameliyat yapılabilmektedir. Tedavi aşaması tamamen kişiyi muayene eden doktorun yaptığı testler ve aldığı sonuçlar ile belirlenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!