Sivilce Nasıl Geçer? – Maske Önerileri ve Kesin Çözümler

Sivilce Nasil Gecer Maske Onerileri ve Kesin Cozumler Resim

Pek çok insan için sivilcelerin korkulu bir rüya haline geldiğini biliyoruz. Sivilcelerin yüzde oluşturduğu istenmeyen görüntüler, sadece sağlık açısından değil aynı zamanda psikolojik açıdan da olumsuz etkiler ortaya koyar. Biz de bunları düşünerek sizlere sivilcelerinizi yok etme konusunda doğal yöntemleri kullanarak yardımcı olmak istedik. Sizlere aktaracağımız sivilce tedavisi ve maske yöntemleri sayesinde sivilcelerinizi azaltabilecek ve tamamen sivilcesiz bir cilde sahip olabileceksiniz. Sivilce için kesin çözüm getiren maske uygulamalarına geçmeden önce sivilce neden olur? buna bir göz atalım ve sizlere sivilce hakkında çeşitli bilgiler vermeye çalışalım.

sivilce icin kesin cozum resim

Sivilce Neden Olur?

Sivilcenin meydana gelmesinde birtakım etkenler baş gösterir. Ergenlik döneminde daha sık oluşan sivilceler, cildin fazla yağlanması sonucunda da oluşur. Şimdi bu nedenleri sıralayalım.

1. Genetik nedenler dolayı sivilce oluşabilir. Ailede daha önceden yaşanmış olan sivilce problemi, genetik etkenler nedeniyle kişinin belirli bir dönem içerisinde sivilce ile karşı karşıya kalmasına neden olur.

2. Sivilce meydana gelmesinin başka bir nedeni strestir. Stres sonucunda dolaşım sistemi yavaşlar ve sebum adında bir sıvı üretilir. Üretilen sebum cilt gözeneklerini kapatır ve bunun ardından sivilce oluşur.

3. Cilt gözeneklerinin tıkanması sivilcelerin oluşmasına oldukça etkilidir. Gözeneklerin kapanması banyo yapmama ve terleme sonunda da meydana gelir. Vücudun kirli olması yağ bezlerinin ortaya çıkmasına ardından ise sivilcelerin görülmesine neden olur.

4. Kullanılan kozmetik ürünlerden kaynaklı sivilce oluşumu ortaya çıkabilir. Cilde uyum göstermeyen kozmetik ürünler, yağ bezlerinin oluşmasını sağlar. Yağ bezleri de sivilce oluşumunu destekler. Bu nedenle kozmetik ürünler kullanmadan önce cilde uyumlu olması önemlidir. Ayrıca kalitesiz ve bilinmeyen kozmetik ürünlerin kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez.

5. Regl ve hormonlardan kaynaklı düzensizlikler de sivilce oluşabilir. Özellikle hormonların düzensiz çalışarak görevlerini yerine getirememesi sivilce oluşumunda destekleye rol oynar.

6. Var olan sivilcelere de doğru hamle yapmak gerekir. Sivilceleri patlatmak ya da kaşımak kısa sürede çoğalmasına ve cilt üzerinde yayılmasına neden olur.

Sivilceler Neden Çoğalır?

Bu nedenlerin yanı sıra sivilce oluşumunun artış göstermesinde etkili olan yiyecekler de söz konusudur. Cildi hassas olan ve sürekli sivilce problemi ile karşılaşan kişilerin bazı yiyeceklerden uzak durması tavsiye edilir. Bu yiyecekler şu şekilde sıralanabilir.

Patates kızartması

patates-kizartmasi-resim

Yağlı yiyeceklerden biri olan patates kızartması içeriğinde yoğun yağ oranı ile ciltte yağ seviyesini artırır. Bunun ardından ise sivilce oluşumu daha fazla tetiklenmiş olur. Sivilce çıkmasını istemiyorsak, patates kızartması gibi çok yağlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışmak gerekir.

Cips

cips-resim

Cips aynı şekilde yağ oranı yüksek olduğu için sivilce oluşumuna destek olur.

Acılı Yiyecekler

acili-yiyecekler-resim

Acılı yiyecekler, kırmızı biber ve domates içerikli ürünler sivilceleri artırır. Bu tür yiyecekler ile direkt olarak sivilce çıkmaz, ancak sivilcelerdeki kızarıklık artar. Çok fazla tüketilmemesi gerekir.

Şekerli Besinler

sekerli-besinler-resim

Şekerli besinler bağışıklık sistemine olumsuz etkiler sunar. Güçsüz hale gelen sistem nedeniyle sivilceler daha kolay bir şekilde ortaya çıkar. Ayrıca işlenmiş şekerli gıdalar, kan şekerinin seviyesinde değişiklik meydana getirir. Kan şekerinin yükselmesi gözeneklerin açılmasına neden olduğu için ciltte sivilce oluşur.

Süt ve süt ürünleri

sut-ve-sut-urunleri-resim

Aşırı tüketilen süt ve süt ürünleri, ciltte sivilce meydana gelmesine neden olur. Bu ürünler vücudun kalsiyum gereksinimi açısından önemlidir. Ancak fazla tüketmek sivilce ortaya çıkarabilir.

Asitli ve şekerli içecekler

asitli-ve-sekerli-yiyecekler-resim

Şunu unutmayın ki şeker bağışıklık sisteminin güçsüz hale gelmesinde etkilidir. Şekerli içecekler de fazla tüketildiğinde bağışıklık sistemi bu durumdan olumsuz etkilenir. Sivilce oluşumu ile karşılaşmamak için şekerli ve asitli içecekler daha az içilmelidir.

İşlenmiş Gıdalar

islenmis-gidalar-resim

İşlenmiş gıdalar yani şekerli besinler ve beyaz ekmek vücuttaki kan şekerini yükseltir. Bunun sonucunda ise sivilcelerin yanı sıra çeşitli cilt problemleri de ortaya çıkar.

Sivilceyi çoğaltan diğer yiyecekler

– Çekirdek

– Kızarmış soğan halkası

– Kahvaltılık gevrekler

Sivilcelerin çoğalmasını engellemek adına stresten uzak durmak önemlidir. Çünkü psikolojide yaşanan sorunlar vücutta yağ oranının artış göstermesine neden olur. Yağ oranının artması ise sivilcelerin çoğalmasında etkilidir.

Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilceleri geçirmek için yöntemler farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Ancak hepsinin yaptığı etki hemen hemen aynıdır. Uygulanan yöntemler ile amaç tıkanan gözenekleri açmak, sivilce oluşumunda etkili olan bakterileri yok etmek ve cilt üzerinde yeni hücre oluşumuna katkı sağlamaktır. Yağ oranının artması sivilceye neden olduğu için uygulanan yöntemler ile yağ kanallarının tamamen açılması amaçlanır.

[wp_ad_camp_1]

sivilceler icin bitkisel maske resim

Sivilceler İçin Bitkisel Maske Uygulamaları

Sivilcelerinizi yok etmek için ilaç ya da kimyasal içerikli kozmetik ürünler kullanmak istemiyorsanız, bitkisel yöntemlere başvurabilirsiniz. Sivilceler için bitkisel maske yöntemlerini sizler için bir araya getirdik. Aşağıda yer alan yöntemleri belirtilen şekilde uygulamalı ve hiçbir detayı gözden kaçırmamalısınız. Şimdi sivilce için kesin çözüm getiren maske uygulamalarını yakından inceleyelim.

Sivilceleri Geçirmek İçin Bal ve Tarçın Maskesi

Gerekli malzemeler;

– 2 çorba kaşığı kadar bal

– 1 çay kaşığı kadar tarçın

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Belirtilen ölçülerde bal ve tarçın karıştırılır. Karıştırma işleminin ardından karışım dairesel hareket ve masaj eşliğinde cilde uygulanır. Ortalama 20 dakika kadar bekletilen karışım daha sonra ılık su ile yıkanarak temizlenir.

Bal ve Tarçın Maskesinin Özellikleri

1. Maskenin özelliklerini açıklamaya öncelikle tarçından başlayalım. Antibakteriyel özelliği üst seviyelerde olan tarçın, bal ile bir araya geldiğinde sivilceleri geçirmek için oldukça etkili bir hale gelir.

2. Aynı şekilde bal da antibakteriyel özelliği ile oldukça etkili bir konumda yer alır. Ancak balı sadece antibakteriyel özelliği ile sınırlamak yanlış olur. Bal sahip olduğu yapışkan yapısı ile tıkanan gözenekleri kolayca açar. Hücre onarımının hızlanmasına destek sağlayan bal, cildin yenilenmesine katkıda bulunur.

3. Bal ve tarçın maskesi tüm cilt yapıları için uygundur. Cilde zarar vermez ve sivilceleri geçirmek için fazladan destek verir.

4. Cildi rahatlatan bir maskedir.

5. Ayrıca cildin parlak bir görünüme ulaşmasına yardımcı olur.

Sivilceleri Kurutan Elma Sirkesi

Gerekli malzemeler;

– 1 bardak su

– ¼ su bardağı elma sirkesi

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Bir bardak su ve elma sirkesi uygun bir kap içerisinde iyice karıştırılır. Bunun ardından bir parça pamuk karışım içerisine daldırılır ve cilde hafif dokunuşlar ile yedirilir. Ciltte kan dolaşımının artması için dairesel hareketler yaparak uygulanmasında fayda vardır.

Elma sirkesi ile alternatif başka bir yöntem

Gerekli malzemeler;

– ¼ su bardağı elma sirkesi

– 2 yemek kaşığı kadar şeker

– 1 bardak demlenmiş yeşil çay

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Bu karışımda yapmanız gereken bir bardak su yerine demlenmiş yeşil çay kullanmaktır. Ancak sirkenin yanında 2 yemek kaşığı da şeker eklemeniz gerekir. Sivilcelerin bulunduğu bölgeye yapılacak uygulama yeşil çay yerine suyun olduğu karışımdaki gibidir. Antioksidan deposu olan yeşil çay, cildin daha genç gözükmesine ve pürüzsüz bir yapıya kavuşmasına olanak sağlar.

Hazırlanan karışım cilde uygulanmasının ardından 10 dakika kadar ciltte bekletilmelidir. Süre dolduktan sonra cilt yıkanabilir. Karışım gün içerisinde 2 ya da 3 kez olacak şekilde cilde uygulanabilir. Ancak uygulama sonrasında cilt çok kurursa nemlendirici sürülmelidir.

Not: Elma sirkesini direkt olarak cildinize uygulamalısınız. Böyle bir uygulamaya kalkışırsanız cildiniz tahriş olabilir. Ayrıca kesinlikle organik elma sirkesi kullanılmalıdır.

Elma Sirkesinin Özellikleri

1. Sivilceleri kurutma konusunda oldukça etkili olan elma sirkesi, cilt onarımına da büyük ölçüde destek olur. İçeriğinde alfa hidroksi asitler barındırmasının yanında en kaliteli kozmetik ürünlerin içerisinde dahi yerini almıştır.

2. Elma sirkesi içerisindeki alfa hidroksi asitler ile cilt temizleyici bir görev üstlenir.

3. Ciltte bulunan ölü hücrelerin cilde herhangi bir zarar vermeden soyulmasını sağlar.

4. Kan dolaşımının artmasına yardımcı olur.

5. Yeni hücre üretimine destek sağlar.

6. Hücre yenilemeye destek verdiği için sivilce lekelerinin giderilmesinde de etkilidir.

7. Cildin PH dengesini sağladığı gibi cilt gözeneklerinin ufalmasına katkı sağlar.

Sivilce Oluşumu Engellemek İçin Papaya Maskesi

Gerekli malzemeler;

– 1 adet papaya (taze olacak)

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Önce yüz yıkanır ve ardından papaya temizlenerek güzelce ezilir. Yüze uygulanan papaya yaklaşık 20 dakika kadar ciltte bekletilir. 20 dakikadan sonra ise yüz durulanır. Cildi kurutması halinde nemlendirici kullanılabilir.

Papaya Maskesinin Özellikleri

Güzellik ürünü olarak satılan kozmetik ürünler içerisinde yer alan papaya meyvesi, ölü cilt hücrelerini yok eden ve yağlanmayı azaltan bir meyvedir. Pürüzsüz bir cilt meydana getiren papaya, aynı zamanda cildin yumuşamasını sağlar. Ayrıca içeriğinde yer alan papain enzimi sayesinde iltihabı en aza indirir ve irin çıkmasını önler.

Sivilceleri Geçiren Çilek Bal Maskesi

Gerekli malzemeler;

– 3 tane çilek

– 2 çay kaşığı kadar bal

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Çilekler güzelce yıkandıktan sonra adeta bir patates püresi kıvamını alana kadar ezilir. Sonra 2 çay kaşığı bal ile karıştırılır. Hazırlanan karışım yüze uygulanır ve ortalama 20 dakika kadar yüzde bekletilir. Bunun ardından suyla durulanarak yıkanmalıdır. Maske 1 aylık süreç içerisinde her hafta 2 kez olacak şekilde uygulanmalıdır.

Çilek ve Bal Maskesinin Özellikleri

Sivilceleri kurutmak için tavsiye edilen bitkisel yöntemlerden biri de elma sirkesi uygulamasıdır. Bu maskede çilek olmasının nedeni sıradan bir durum olarak görülmemelidir. Çileğin maske içerisinde olmasının nedeni salisilik asit bulundurması ve epidermis tabakası üzerinde etkili olmasıdır. Ayrıca tıkanan gözenekleri açan çilek, çok fazla olmasa da ciltteki bakteriler üzerinde de etkili sonuçlar gösterir. Çilek meyvesinin önemli bir özelliği de gözenekleri küçültmesidir. Ancak burada ilginç gözeneklerin küçülmesini sağladığı halde tamamen kapanmasına engel olmaktır. Ciltteki ölü hücrelerin dökülmesine de fayda sağladığı gibi yeni hücre oluşumuna destek olur.

Sivilce Giderici Karbonat Maskesi

Gerekli malzemeler;

– Biraz karbonat

– Yeteri kadar su

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Karbonat ve yetecek kadar su krem kıvamı alıncaya kadar karıştırılır. Krem kıvamını alması için gerekirse su ekleyebilirsiniz. Hazırlanan karışım ortalama 2 dakika kadar masaj yapılarak cilde uygulanır. Karşımı sürme işlemi bittikten sonra 15 dakika ciltte bekletmek gerekir. Bu sürenin ardından yüz yıkanabilir.

Karbonat Maskesinin Özellikleri

Sivilceleri geçirme konusunda oldukça etkili olan karbonatlı sivilce maskesi, antiseptik özellik içerir. Bu sayede ciltte oluşan mantar ve bakterileri ortadan kaldırır. Karbonat içerikli bu maske ciltte bulunan yüksek oranda yağın dışarı atılmasını sağlar. Önemli bir özelliği ise mikrodermabrazyon etkisinin olmasıdır. Sahip olduğu bu etki sayesinde ciltteki ölü hücreleri yok eder. Ölü yani istenmeyen bu atıklar cilde hoş olmayan bir görünüm verir. Ancak karbonatlı sivilce maskesinin mikrodermabrazyon etkisi istenmeyen tabakanın yok edilmesine olanak sağlar. Cildi pürüzsüz ve yumuşak gösteren maske, hücre yenilenmesini hızlandırıcı etkilere sahiptir.

Limon Maskesi ile Sivilcelere Kesin Çözüm

Gerekli Malzemeler;

– 1 adet limon

– Bir miktar yoğurt

Hazırlanışı Ve Uygulanışı;

Limonu bır kap içerisine sıkın ve yoğurdu limon suyuna ilave edin. Karışımı bir parça pamuk yardımıyla yüzünüze hafif dokunuşlarla uygulayın. 15 dakika kadar cildinizde bekleyen karışımı süre sonunda su ile durulayın.

sivilceleri gecirmek icin yontemler resim

Limon Maskesinin Özellikleri

Tam bir C vitamini deposu olan limon cilde zarar vermediği için her cilt yapısına uygulanabilir. İçeriğinde bulunan sitrik asit sayesinde pullanan cildin onarılmasına yardımcı olur. Limonun en etkin özelliklerinden biri cildi büzerek gergin şekle sokmasıdır. Büzülerek gerginleşen cilt sivilceler üzerinde olumlu etkiler meydana getirir. Gergin hale gelen ciltte daralma olur ve bu şekilde sivilceler kurur. Kızarıklık azaltıcı etkileri bulunan limon aynı zamanda cildin beyazlamasında etkilidir.

Sivilce Geçiren Formül Aspirin Maskesi

Gerekli Malzemeler;

– 1 adet aspirin

– 2 – 3 damla kadar su

Hazırlanışı Ve Uygulanışı;

Ufak bir kap içerisinde aspirin ve suyu karıştırarak ezme işlemi yapın. Bir parça pamuk ile elde edilen karışımı yüzünüze uygulayın ve yarım saat kadar bekleyin. Bu sürenin ardından yüzünüzü cildinizi tahriş etmeyecek bir peçete ile silin. Sivilceleriniz ufaksa oldukça kolay ve ucuz olan bu yöntem ile sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Aspirin Maskesinin Özellikleri

Aspirin ile sivilcelerden kurtulmak için maske uygulaması yapmak genel olarak çok basittir. Çünkü hemen her evde aspirin bulunur. Sivilcelerin yok edilmesinde etkili olan aspirin, iltihabı önemli ölçüde önler. Ayrıca sivilce kurutucu bir özelliğe sahiptir. Aspirin sayesinde sivilcelerden kurtulmak hem ucuz hem de sanıldığından hızlıdır.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı? (Diğer Çözümler)

1. Anti-inflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel özelliği bulunan zerdeçal, ciltte oluşan problemleri giderme konusunda oldukça etkilidir ve uzun bir zamandır cilt problemleri üzerinde kullanılmaktadır. Zerdeçal ile sivilceleri ve sivilcelerin ardından geride kalan izleri yok etmek mümkündür.

Zerdeçal bir miktar bal ile karıştırılarak cilde uygulandığında sivilcelerin yok olmasına yardımcı olur. Ayrıca bu maskeyi kullananların da tavsiye ettiklerini söylemek istiyorum.

sivilce neden olur resim

2. Yulaf ezmesini önceden nasıl hazırlıyorsanız, aynı şekilde hazırlayın ve çok fazla soğumadan uygun bir kap içerisinde 2 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı cildinize uygulayın ve bir süre sonra su ile durulayın. Yulaf sayesinde sivilcelerden dolayı ortaya çıkmış olan kızarık görüntüleri yok edebilir ve bunun yanında eğer varsa şişlikleri de alabilirsiniz. Ağrı varsa aynı şekilde ağrıyı da dindirecektir.

3. Sivilcelere karşı önlem almak için gün boyunca cildinizi temiz tutmaya çalışın. Ortalama 2 kere yüzünüzü yıkayın. Tabi bu yıkamayı abartmayın. Çünkü fazla yıkamak cilde fayda yerine zarar verebilir. Yüzünüzde yumuşak bir yapıya sahip temizleyici kullanmaya çalışın. Sert sabunların kullanılması tavsiye edilmez. Tahrişin ortaya çıkmasında sivilceler nedeniyle iltihaplı ve yıpranmış cilt tahriş olmaya her zaman açıktır.

4. Cildinizde nemlendirici kullanmaya özen gösterin. Nemlendiriciler cildin yağlanmasını azalttığı gibi cildi kurumaya karşı korur. Cildinizin yapısı ne olursa olsun, cilt yapınıza uygun bir nemlendirici bulabilirsiniz. Yani cildiniz kuru, yağlı ve karma cilt yapısından biri olsa dahi nemlendirici bulmanız mümkündür.

5. Makyaj yapan biriyseniz, gün sonunda makyajı yüzünüzde bırakmayın. Uyumadan önce kesinlikle makyajı temizleyin ve makyaj malzemelerinde yağsız olanları kullanın.

6. Ciltte bulunan gözenekleri tıkayacak her türlü ürünü kullanmaktan kaçının. Jel, koku ve pomatlar bunlardan bazılarıdır.

7. Düzenli beslenmeye özen gösterin.

8. Gün boyunca sık sık su için. Vücudun gereksinimi olan suyu her gün karşılamanız gerektiğiniz unutmayın.

9. Terleme gibi durumlarda duş almayı ihmal etmeyin. Teri cildinizde bırakmanız sivilce oluşumuna zemin hazırlar.

10. Yastığınızın kılıfını sık sık değiştirin. Bu sıklık 2 ya da 3 gün aralıklarla olabilir.

11. Yüzünüzde çıkan sivilcelere dokunmamaya dikkat edin. Alışkanlık nedeniyle sürekli yüzüne dokunan kişiler, sivilcelerin söz yerindeyse azmasına neden olur. Sürekli sivilcelere dokunulduğunda iyileşmeleri gecikir, hatta yeni sivilceler dahi çıkabilir.

Sivilce Hakkında Yanlış Bilinenler – Doğrusunu Öğrenin!

1. Kirli ciltte mi sivilce oluşur?

Sivilce oluşumunda cildin kirli olması etkili değildir. Çünkü sürekli temizlenen ve hijyenik tutulan ciltte dahi sivilce oluşabilir. Cildi aşırı oranda temizlemek ve fazla bir şekilde ovmak tahriş olmasına neden olabilir ve sivilce ortaya çıkarabilir. Hatta eğer yüzünüzde sivilce varsa onları daha kötü bir hale getirir. Ciltte sivilce oluşmaması için yapılması gereken standart bir temizlik, yağlanmayı önlemek ve ölü hücrelerin ciltten atılmasını sağlamaktır.

2. Çikolata ya da yağlı yiyecekler yenmesi sivilce çıkarır mı?

Yapılan testler ve gözlemler sonucunda çikolata ve yağlı yiyecekler tüketen kişilerde sivilce oluşumuna yönelik bir etki görülmemiştir. Ancak bazı kişilerde ise çok olmasa da düşük oranda etkili olduğu gözlemlenmiştir. Etkileri kişiye göre bilinmediği için çikolata ve yağlı yiyeceklerin daha az yenmesi tavsiye edilir.

sivilceleri geciren formul resim

3. Aşırı kilolu olmak sivilcelerin artmasına neden olur mu?

Kilolu olmanın sivilce çıkmasına etkisi yoktur. Sivilce çeşitli nedenlerden dolayı hem zayıf hem de kilolu kişilerde artış gösterebilir. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, sağlıklı bir vücuda sahip olunmak isteniyorsa ideal kiloda olunması gerekir.

4. Stres sivilce çıkmasını tetikler mi?

Tam olarak kanıtlanmamış bir durum olsa da stres nedeniyle hormonların çalışma düzeninin değiştiği belirtilir. Yani strese giren kişide hormonlar görevini yeteri kadar yapamaz ve sivilce çıkmasını destekleyici bir hormon düzeni meydana gelebilir.

5. Nemlendiriciler sivilceye neden olur mu?

Tabii ki hayır. Nemlendirici ürünler aksine cildin kurumaya karşı koruduğu ve yağlanmayı dengelediği için sivilce çıkmasını önler. Ayrıca su bazlı olan nemlendiriciler ile nonkomedojenik içerikli nemlendiriciler gözeneklerde tıkanmayı engeller. Ciltte yağlanma oranını da düşürür. Yüzde ya da cildin herhangi bir bölümünde sivilce varsa bile nemlendirici kullanılabilir.

6. Güneş altında bronzlaşmak sivilceleri yok eder mi?

Birçok insan güneşte bronzlaşarak bir miktar yandığında ortaya çıkan sonucun sivilceler üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini düşünür. Ancak bu sadece kısa süreli bir çözüm şeklidir. Sivilcelerin yok olmuş gibi görünmesinin nedeni güneş nedeniyle kızaran cildin sivilceleri saklamasından başka bir şey değildir.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Aşağıdaki Videoyu İzleyin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*