Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir

Hatırlarsanız daha önce sigara konusunda pek çok yazı yayınlamıştık. Genellikle sigaranın zararları hakkında bilgi verirken bu zararlı alışkanlıktan uzaklaşmanız için de elimizden geleni yapıyoruz. Daha önce yayınladığımız emzirirken sigara içmek bebeğe zararlı mı yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Daha sonrasında ise sigaranın cilde zararları ile devam ediyoruz.

Sigaranın Cilde Zararları

Sigaranın vücudumuzun her yerinde ne kadar ciddi zararlar verdiğini bilmeyen yoktur. İç organlardan , deriye kadar kadar işleyen sigara cildimiz için de oldukça tehlikelidir. Cilt güzelliğine  önem veren kadınların en büyük sıkıntılarından bir tanesidir.

Sigaranın cilde zararları oldukça fazla ama bu zararlardan kurtulmanın tek yolu sigarayı azaltarak zamanla bırakmaktır. Birazdan okuyacağınız sigaranın zararlarından sonra sigara bırakmaya adım adım yaklaşacaksınız.

  • Sigaranın içinde bulunan en zararlı maddelerden biri olan nikotin ve bunun yanında duman gibi maddeler cildin hava almasını engeller. Cildin soluk ve sarı bir yapıya sahip olmasına sebep olur. Bu da sigaranın cilde zararları arasında ilk sırada yer almasını sağlar.
  • Yüzümüzde bulunan kılcal damarlar ve vücudumuzun diğer yerinde bulunan damarlar kan ihtiyacının büyük bir kısmını sağlar. Sigara bu damarların daralmasına neden olur. Yeterince kana erişemeyen deri soluk ve bitkin görünü
  • Damar daralması sonucunda kan akışının yavaşlamasından dolayı vücutta oluşan yaralanmalar ve kesikler geç iyileşir.
  • Sigara içerken genellikle dudaklar ve dudak çevresindeki kaslar kullanıldığı için bu bölgelerde  hoşunuza gitmeyecek kırışıklıklar meydana gelir. Solgun ve bitkin görünen yüzünüzün yanında bu kırışıklıklar daha çok göze batar.
  • Yüzde oluşan kırışıklıklar tabiki sigaraya bağlı olmaya bilir. Ancak sigara içenler , içmeyen yaşıtlarına göre daha çok cilt kırışmasına sahiptir.
  • Sadece cilt değil aynı zamanda ağzınızın içinde dumandan etkilendiği için diş ve diş eti problemlerine yol aç Dişlerin sararması, ağızda kötü koku oluşumu sizi rahatsız edecek etkilerden birkaç tanesidir.

Sigaranın Cilde Zararları Nasıl Azaltılır

  • Yatmadan önce armut suyunu cildinize sürün ve iyice yedirin. Armut cildin normal renge ulaşmasına yardımcı olacaktır.
  • Kestane balı ya da diğer ballardan tü Bal, solunum yollarını ve ciğerlerinizi temizlemeyi sağlayacaktır.
  • Salatalarınızda ve çiğ olarak tere tü Tere, kalsiyum ve demir açısından oldukça zengin bir besindir. Kanı temizleyerek cilde güzel bir görünüm verilmesini sağlar.
  • Günlük hayatta bol bol su tüketmeye çalışın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!