Servikal Polip Nedir ve Tedavisi

Servikal Polip Nedir ve Tedavisi Resim
Servikal Polip Tedavisi

Halk arasındaki yaygın kullanımı “et parçası” diye geçen, serviksten kaynaklanan iyi huylu olarak bilinen oluşumlara servikal polip denir. Bu tür bi polip, adet kanamasının fazla olması, cinsel ilişki sonrası, adet kanaması dönemleri arasında veya menopoz yaşandıktan sonra kanama geçirme şikayetlerine sebep olabilir. Ancak herhangi bir şikayete sebep olmadığı durumlar da söz konusudur. Genellikle bu tür durumlarda rutin vajinal muayenede ortaya çıkabilmektedir.

Servikal polip, görünüm olarak üzümü andıran bir oluşumdur. Genellikle yaygın olarak tek bir polip gözlemlenir, fakat bu bazen birden çok polip olmayacağı anlamına da gelmez. Çok sık rastlanılan bir kadın hastalığı olan servikal polip, gebe kalınan dönemde gerçekleşen hormon değişiklikleri neticesinde de oluşabilir.

İyi huylu oluşumlar olarak tanımladığımız rahim ağzı polipleri, çok nadir de olsa kötü huylu çıkabilmektedir. Bu nedenle böyle bir bulguyla karşılaşıldığında öncelikle PAP (smear) testi yapılarak lezyon değişimleri gözlemlenir ve ardından biyopsi alınarak incelenir.

[wp_ad_camp_1]

Servikal Polip Nedir ve Tedavisi1 Resim
Servikal Polipin Kötü Huylu Bir Tümör Olabileceği Nedeniyle Smear Testi Uygulanabilir!

Servikal Polip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim ağzında oluşan polip genellikle olduğu gibi sadece bir tane ise, bu bölgesel anestezi yapılarak basit bir operasyonla alınabilir. Eğer servikal polip tedavisi için başvuran bir hastada, görülen polip sayısı birden fazla ise ve bu poliplerin boyutları normalden büyük ise bu ancak genel anestezi altında hastanede gerçekleştirilebilecek bir cerrahi operasyonla alınabilir.

Cerrahi müdahaleler neticesinde alınan bu et parçası, patolojiye gönderilerek uzmanlar tarafından iyi huylu veya kötü kuylu oluşumdan hangisi olduğu incelenir. Sonuç sadece polipi yani iyi huylu olarak çıkarsa, bu bölgeye farklı bir müdahale yapmaya ihtiyaç yoktur.

Servikal polip hakkında daha detaylı bilgiler için rahim içerisinde servikal polip ve tedavisi konumuza göz atın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*