Selülit Neden Olur ve Nasıl Engellenir?

selulit-neden-olur-ve-nasil-engellenir resim

Bacaklarda ortaya çıkan portakal kabuğu görünümü yani selülit, kadınlara özellikle yaz aylarında çeşitli sıkıntılar yaşatmaktadır. Selülite sahip olan kadınlar genelde etek ve plajda bikini giyme konusunda problem yaşar. Çünkü bacaklarda hoş olmayan görüntüler meydana getiren selülitler, kadınları psikolojik olarak da etkilemektedir. Peki, selülit neden olur? ya da selülit oluşumunun nedenleri nelerdir? bunlara daha yakından göz atalım.

Selülit neden olur ve nedenleri nelerdir?

selulit-neden-olur-ve-nasil-engellenir1 resimSelülit oluşumunun birtakım nedenleri bulunmaktadır. Bu yüzden bazı hususlara dikkat ederek selülit oluşumunu engellemek ve her zaman için pürüzsüz bacaklara sahip olmak mümkündür. Birçok kadının merak ettiği konu olan selülit neden olur? sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Selülit oluşumunun nedenleri

– Selülit oluşmasının en önemli nedeni dengesiz beslenme olarak karşımıza çıkar. Yanlış beslenme bacaklarda selülit meydana gelmesinde etken rol oynar.

– Ailede herhangi birinde selülit olması kişinin kendisinde selülit oluşmasına neden olur. Örneğin annenizde selülit varsa sizde de oluşması muhtemeldir.

– Günlük bir yaşamın genel olarak hareketsiz geçmesi selülitlerin ortaya çıkmasına neden olur. Yanlış beslenme gibi hareketsiz yaşamak da selülit oluşumunda etkilidir.

–  Vücudun susuz kalması selülite neden olur. Çünkü yeteri kadar suya doyamayan vücutta toksinler birikir ve ardından bu toksinler selülit olarak ortaya çıkar.

– Selülite neden olan durumlardan bir başkası da sigara içilmesidir. Sigara vücutta bağ dokularına hasar verir. Bunun yanında cildin sahip olduğu savunma mekanizmasını olumsuz etkiler ve bağ dokularının zarar görmesi ile selülit meydana gelir.

– Dar elbiseler bacaklarda kan akışını engeller ve bunun sonucunda selülit oluşur.Çünkü dar elbiseler giyilmesi de bağ dokusunun hasar görmesine neden olur.

Selülit oluşumu nasıl engellenir?

selulit-neden-olur-ve-nasil-engellenir2 resim– Selülit oluşumunu engellemek adına özellikle bazı yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. Başta zeytinyağlı yemekler olmak üzere selülit giderme konusunda balık, patates, ıspanak, baklagiller, bezelye, soğan, fasulye, salatalık, havuç ve beyaz et gibi yiyecekler etkilidir.

– Kolay ve masrafsız bir uygulama olan masaj ile selülit oluşumu engellenebilir. Selülit oluşumunun hafif hafif belirmeye başladığı andan itibaren el ile bacaklara masaj yapmak etkili sonuçlar verir. Yapılan masaj ile bacaklardaki yağlar önemli derecede parçalanır ve kan akışı düzenli hale gelir. Ayrıca masaj yaparken sert dokunuşlar gerçekleştirmek yağ dokularının kolay bir şekilde parçalanmasına neden olur ve böylece selülitler kısa zaman içerisinde ortadan kalkar. Bir haftayı 3’e bölerek belirli günlerde masaj yapılması selülit oluşumunu engelleme açısından etkilidir.

1 yorum

  1. selülit sorunu bende de vardı. bunun için doktora gittim ve önerdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullandıktan sonra selülitlerim tamamen yok oldu. şimdi dengeli besleniyor ve ün içerisinde bol su içerek selülite karşı korunuyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*