Sarımsak Bitkisinin Faydaları

Sarımsak antioksidan etkisi ile vücudun sağlığı açısından oldukça önemli bir bitkidir. Vücudu hastalıklara karşı korumakla birlikte saç gibi organlara sağladığı yararlar da dikkatleri bu bitkinin üzerine çekmiştir. Aminoasit yönünden zengin olan sarımsağın yapısında B1 ve kükürt de yoğun olarak bulunmaktadır. Sarımsak bitkisinin faydaları yapısındaki bu vitamin ve mineraller sayesinde olmaktadır. Saçlara iyi geldiği de uzman kanaatleri arasında yer almaktadır.

Sarımsak ve yağının saçlara faydaları nelerdir?

Sarımsak bitkisi saç köklerindeki ölmemiş fakat faaliyet göstermeyen hücreleri tekrar faaliyete katarak yeni saç tellerinin çıkmasını sağlamaktadır. Bunu sağlamak için sarımsağı ezerek ortaya çıkan sarımsak özünü saç diplerine sürmek gerekmektedir. Sarımsak kürünün düzenli kullanımı saçların eski parlaklığına kavuşmasını sağlar. Saç tellerindeki kopmaları neredeyse sonlandırır ve kırıkların önüne geçer. Saç diplerini beslemesi nedeniyle saçların uzamasını da kolaylaştırır. Sarımsağın saça faydaları arasında keratin maddesini desteklemesi de yer almaktadır.

Sarımsağın kendisi gibi yağı da kullanıldığında saçlar da olumlu etkiler bırakmaktadır. Sarımsak yağı kalsiyum ve vitaminler bakımından zengin olduğu için saçları hem besler böylece kuvvetini artırır hem de saça görünümde canlılık katar. Sarımsak yağının saça faydaları oldukça fazladır. Örneğin kepek gibi saç derisinde meydana gelen sorunları tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Bunun yanında saç dökülmesine neden olan mantar oluşumunu azaltıcı özellik gösterir. Saç köklerindeki kan akış hızını artırarak saç köklerini daha iyi beslenmesini sağlar. Böylece kökleri beslenen saçlar daha dolgun ve güçlü bir görünüm kazanır. Aynı zamanda saç köklerindeki sebum dengesini sağladığı için saç köklerinin sağlıklı gelişiminin önünü açar. Saç tellerinin onarımında da oldukça etkin rol oynar.

Sarımsak bitkisinin saçlara uygulanabilmesi için sarımsak kürü hazırlanması gerekmektedir. Sarımsak kürünü 1 diş sarımsak 1 adet yumurtanın sarısı 2 tatlı kaşığı bal ve 3 çay kaşığı aloe vera suyunun karıştırarak elde edebilirsiniz. Hazırlanan kürü saçlara uygulamadan önce saçların iyice temizlenmesi gerekmektedir.

Sarımsak yağının kullanımı ise bir çorba kaşığı sarımsak yağı ile bir çorba kaşığı çam yağının karıştırılması ile elde edilen karışım ile olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*