Sarımsağın Faydaları Nelerdir – Sarımsak Hakkında Az Bilinenler

Çoğunlukla öylesine geçiştirilen bir bitki olan sarımsak sadece sofralarımızın vazgeçilmez yardımcısı değilir. Son zamanlarda onun hakkında çok yorum yapıldığı için sizleri sarımsak hakkında bilgiler vermeye devam etmek istedik. Sarımsağın faydaları sorusunun cevabı burada…

Soğuk Algınlığı İçin Sarımsak

Amerikan bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre düzenli olarak tüketilen sarımsak, soğuk algınlığının ortaya çıkma sıklığında belirgin azalmalar meydana getirmektedir. Buna rağmen semptomlar üzerinde ise herhangi bir şekilde etki göstermediği ifade edilmektedir.

Ağır Metal Zehirlenmesini Önleyici

Sarımsağın yüksek dozlarda alınması ile ağır metal kaynaklı zehirlenmelerin önüne geçmek mümkündür. Bunun yanında metal zehirlenmesi sonucunda ortaya çıkan organlardaki hasar oranını en aza indirgeyen sarımsak, ayrıca tansiyon ve baş ağrıları gibi belirtileri de önleyici etkiler gösterir. İçerisinde yer alan kükürt, kanda bulunan demir ve çinkonun daha iyi bir şekilde emilmesinde etkilidir. [1]

Sindirime Yardımcı Olur

Çiğ sarımsak tüketilmesi sindirim problemlerinin önüne geçer ve eğer böyle bir problem varsa çözüm odaklı etkiler sunar. Bağırsakların işleyişini normale döndürür ve bunun yanında mide kanalında iltihaplanmanın hafifletilmesinde kullanılabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Düzenli bir şekilde tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak, oksidatif stresi azaltma konusunda yardımcı olur. Ayrıca DNA hasarının önüne geçerek bağışıklığı güçlendirici filokütliler bulundurması önemli faydalarından biridir. Enerji verici yapısının yanında yorgunluğu azalttığını söylemek mümkündür.

Göz Bakımı İçin Sarımsak

Sarımsağın faydaları arasında bir başka önemli etki ise göz bakımına olumlu etkiler sunmasıdır. Çünkü sarımsak, başta C vitamini olmak üzere selenyum ve kersetin açısından zengin bir bitkidir. İçeriğinde yer alan besin maddeleri sayesinde göz enfeksiyonlarına ve iltihaplanmalarına karşı koruyucu etkilere sahiptir.

Kulak Ağrılarına İyi Gelir

Sarımsak antiviral, antibiyotik ve antifungal özelliklere sahip bir bitkidir. Sahip oldukları bu özellikler sayesinde başta kulak enfeksiyonları olmak üzere keton tedavisinde yayın olarak kullanılmaktadır.

Yaraları İyileştirici Etkiler

Enfekte olmuş yaralar için oldukça etkili bir bitkisel tedavi yöntemi olarak görülen sarımsak, yaranın rahatlaması için kullan ılır. Enfekte olan bölgeye 2 diş kadar uygulanması yeterlidir

Akne ve Sivilce Önleyici

Bal ve zerdeçal ile birlikte kullanıldığında akneler üzerinde önemli etkile meydana getirir. Akne başlangıcını önlediği gibi aynı zamanda var olan akne izlerinin hafifletilmesinde oldukça etkili bir bitki olarak karşımıza çıkar. Cilt temizleyici özelliği olmasının yanında cilt rahatsızlıklarını tedavi etmede bir antibiyotik görevi görür. Yaşlanmayı geciktirir ve bunun yanında cildi UV ışınlarına karşı koruma altına alır.

Sarımsağın Zararları

Sarımsağın astım hastaları üzerinde yan etkiler meydana getirebileceğinden dolayı tüketilmesi önerilmemektedir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için şifalı bitkiler köşesine göz atmanızı tavsiye ediyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*