Sarımsağın Bilinmeyen Faydaları

Pek çok konu başlığına değindik. Bu bakımdan sarımsağın bilinmeyen faydaları konusunda uzun süredir yazmam gerektiğini düşünüyordum. Araştırdım büyük bir çoğunluğu yabancı olmak üzere pek çok web sitesi ve forumdan sizler için bilgiler topladım. Sonunda sarımsak konu başlığında detaylı bilgilerin yer aldığı bir yazı yazmayı başarabildim. İşte karşınızda:

Sarımsağın Bilinmeyen Faydaları

Yemeklerinde vazgeçilmezlerinden biri olarak karşımıza çıkan sarımsak, hem lezzeti hem de faydaları ile birçok ailenin sofrasından eksik etmediği bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkar. Soğan ailesinde yer alan sarımsak, dünyanın pek çok bölgesinde yetişir ve bunun yanında güçlü bir kokuya sahiptir. Yemeklerin temel yapı taşı olmasının yanında faydaları ile ön plana çıkan bir bitkidir. Sarımsağın faydaları arasında ilk olarak karşımıza çıkan kanser çeşitlerine iyi gelmesidir. Ayrıca sarımsak yüksek kolesterolden atardamarların sertleşmesine, kalp krizinden koroner kalp hastalıklarına ve kalp ile alakalı hastalıklardan kan sistemine kadar pek çok farklı konuda önemli etkiler sunmaktadır.

Sarımsağın Faydası Nedir?

Sarımsak her şeyden önce kansere karşı direnç gösteren ve olumlu etkileri ile ön plana çıkan bir bitkidir. Bunun yanında kalp hastalıklarının da önlenmesinde etkili olan sarımsak, kalp krizi, koroner kalp hastalığı ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklara olumlu etkiler sunar. Sarımsağın bilinmeyen faydaları nelerdir? sorusuna daha net cevaplar vermeye ve sizlere sarımsağın faydaları ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktarmaya çalışalım.

Akciğer Kanserine Faydaları

Çin’de yapılan 7 yıllık bir araştırma sonucunda ortaya çıkan veriler, haftada en az iki defa çiğ sarımsak tüketilmesinin akciğer kanserine yakalanma riskini yüzde 44 oranında azalttığını göstermiştir. Organo – sülfür bileşikleri içeren sarımsak, ölümcül beyin tümörlerindeki hücrelerin yok edilmesinde etkili olmaktadır.

Kalp Hastalığı İçin Sarımsak

Dünyada önemli hastalıklar arasında ilk sırada yed alan kalp hastalıkları, dikkat edilmesi ve aynı zamanda önlem alınması gereken hastalıklar arasında yer alır. Sarımsak üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen veriler sarımsağın kalp hastalıklarına olumlu etkiler sunduğunu göstermiştir. Bunun yanında hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklarda da sarımsak yine etkili sonuçlar ortaya koyan bir gıdadır.

Kalp hastalıkları konusunda sarımsağın en dikkat çeken özelliği arterlerde biriken plakları ortadan kaldırmakta ve plak birikimini önleyerek erken kalp hastalıklarının önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Kolesterol Seviyesini Düzenler

Yüksek kolesterole sahip kişilerde dengeleyici ve seviyeyi düşürücü görev yapan sarımsak, toplam kolesterolün yanı sıra LDL kolesterol üzerinde düşürücü etkiler sunar. LDL kolesterolün ortalama yüzde 10 – 15 aralıklarında düşmesine yardımcı olur. Yüksek kolesterole sahip kişilerin özellikle yemeklerde sarımsak tüketmesi tavsiye edilir.

Yüksek Tansiyona Sarımsağın Faydaları

Yapılan araştırmalar sarımsağın yüksek tansiyona iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır. Araştırma sarımsağın kan basıncını kontrol edip edemeyeceği üzerine yapılmış ve sonuç olarak belirli aralıklar ile sarımsak tüketenlerin düzenli bir kan basıncına sahip olduğu ve hatta sarımsak ile kan basıncının kontrol edilebildiği gözlenmiştir.

Sarımsağın Antibiyotik Etkisi

Doktor kontrolü dışında antibiyotik kullanılmaması gereken günümüzde adeta bir antibiyotik etkisi sunan sarımsağın tüketilmesinde hiçbir zarar yoktur. Sarımsak içerisinde bulunan dialil sülfit, bağırsak enfeksiyonlarının ortaya çıkmasına neden olan Campylobacter bakterisine karşı kullanılan iki farklı antibiyotikten 100 kat daha fazla olumlu etki göstermektedir.

Alzheimer Önleyici

Sarımsak çiğ halde tüketildiğinde antioksidan ve anti-flamatuar özelliklerine sahip olması nedeniyle bunama ve Alzheimer gibi hastalıklar konusunda önleyici etkiler gösterir.

Alkol Nedeniyle Karaciğer Hasarlarına Karşı Etkili

Aşırı alkol tüketimi nedeniyle karaciğerde oluşan hasarların giderilmesinde etkili olan sarımsak, aynı zamanda strese karşı koruyucu etkilere sahiptir. Sarımsağın yapısında bulunan dialil disülfidin, etanol tarafından uyarıldığında oksidatif strese karşı koruyucu görev üstlenir.

Sarımsağın bilinmeyen faydaları bu şekildeydi. Daha farklı bir konu başlığına yoğunlaşmak isterseniz  sizler için hazırladığımız kadın forumu bölümüne göz atabilirsiniz. Bu sayede çok daha farklı ve ayrıcalıklı faydalarına ulaşmanız mümkün olacaktır. Bizi takip etmeye devam edin…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*