Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Şarap üzüm tanelerinin ezilmesi  ve bu ezme işleminden sonra elde edilen üzüm suyundan yapılan alkollü  bir içecektir. Şarap kırmızı ve beyaz  olmak üzere iki çeşidi vardır. Dünya üzerinde  en çok tüketilen ülkelerin başında Fransa gelmektedir. İspanya ve İtalya Fransa dan sonra en çok şarap tüketilen ülkeler arasındadır.

şarap lekesi nasıl çıkar

Giysideki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Şarap lekesi olan giysiyi ters çevirin ve sadece lekeli olan bölgeyi ıslatacak şekilde soğuk suyla yıkayın.Sonra beyaz bir bez yada renk vermeyen bir kumaş ile şarap lekesi olan bölgeye tampon yapın. Bu işlemin ardından ağartıcı (çamaşır suyu) ve alkali içermeyen  bir çay kaşığı deterjanı ılık suyu karıştırarak bir karışım hazırlayın.Daha sonra bu karışım ile lekeli bölgeyi yıkayın

Giysinize kırmızı şarap döktüyseniz ve evinizde beyaz şarap varsa, beyaz şarabı lekenin üzerine dökün. Beyaz şarap, kırmızı şarap pigmentini seyrelterek şarap lekesinin kumaştan çıkarılmasını kolaylaştırabilir.

Halıdaki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya dökülen herhangi sıvı bir lekeyi çıkarmak için ilk dikkat etmeniz gereken en önemli nokta erken müdahaledir. Çünkü halının yapısından dolayı sıvının emilmesi ve lekenin geniş alana yayılması leke çıkarmada daha zor hale gelebilir.Halıdan şarap lekesini çıkarma işlemi yaparken lekeli alanı ovmamaya gayret gösterin, aksi taktirde şarap lekesinin yayılmasına ve daha derine işlemesine neden olabilirsiniz.

Halıdaki şarap lekesini çıkarmak için ılık bir suyun içine rendelenmiş beyaz sabunu köpürterek havlu yapısındaki bir bez ile tampon işlemi yaparak temizleme yapın. Eğer şarap lekesi çıkmassa bu işlemi tekrarlayın.

Halınıza kırmızı şarap döktüyseniz ve evinizde beyaz şarap varsa, beyaz şarabı lekenin üzerine dökün. Beyaz şarap, kırmızı şarap pigmentini seyrelterek şarap lekesinin kumaştan çıkarılmasını kolaylaştırabilir.

Şarap  lekesi çıkarmada kullanılan diğer yöntemlerden biri de mısır nişastası ile  taze sütü kullanmaktır. Mısır nişastası ve taze sütü leke büyüklüğüne yeteri miktarda eşit oranlarda  karıştırıp halınızın üzerinde bulunan şarap lekesine sürün.  Yaklaşık 1-2 saat kadar bekleyip bu karışımın halınızın üstünde  kurumasını sağlayın . Daha sonra halı üstünde kuruyan karışımı elektrik süpürge ile çekiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*