Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemeklerimizin hemen hemen hepsinde kullanılan ve yemeklerimizi tatlandırmak amacıyla kullanımı yapılan salça, çoğu zaman dikkatsizlikten giysilerimize yada halımıza bulaşıp zorlu bir leke haline gelmektedir. Yemek yaparken halıya dökülen yada kıyafetlerimize bulaşan  salçalar için öncelikle oluşan lekeye hemen müdahale etmek oldukça önemlidir. Çünkü zaman geçtikçe salça lekesi halıya yada kıyafetinize daha çok işler ve bu sayede daha inatçı bir hal alır. Müdahale sırasında lekenin temizliğinde dikkat etmeniz bir diğer nokta ise lekeyi temizlerken çitileme işlemi yapmamalısınız bu yöntem lekenin daha büyük alanlara dağılmasına neden olabilir.

salça lekesi nasıl çıkar

Kıyafetlerdeki Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer gömleğiniz veya pantolonunuz salça lekesi olursa, lekeye mümkün olduğunca erken müdahale çok önemlidir.Salça lekesi giysilerde uzun süre kaldığı zaman kurumuş salça lekesi, kumaş dokusunda çıkarılması zor bir hal alır.İlk olarak kumaşa bulaşan lekeden fazlalık olan kısmı almalısınız.Bunun için bir kaşık veya küt ağızlı bıçak kullanılmalıdır. Bu şekilde, hem kumaşa zarar vermemiş olursunuz hem de fazla salçanın büyük kısmını kıyafetten almış olursunuz.

Salçanın fazlasını aldıktan sonra lekeli olan bölgeyi ters çevirin ve salça bulaşmış bölgeyi soğuk su ile yıkayın. Salçanın su yardımı ile seyreltilip çıkmasını sağlayın. Daha sonra, kıyafeti tekrar düzüne çevirerek leke olan kısımla kıyafetin diğer yüzü arasına temiz bir havlu koyularak salça lekesinin arka tarafa bulaşmamasını sağlamalısınız. Bu işlemin sonrasında direkt olarak salça lekeli olan kısmı fazla baskı uygulamadan çamaşır suyu içermeyen sıvı deterjanla ovulması gerekir. Salça lekesinin kenarlarından ortasına doğru dairesel hareketlerle hafifçe bastırılarak, deterjanı lekeye yedirmelisiniz ve 15 dakika kadar bu şekilde bekletmelisiniz. Daha sonra, giysinin işlem yapılan yerini musluk altında akan suyla güzelce durulamanız gerekir. Salça lekesinin çıktığından emin olmak amacıyla, kumaşı ışığa tutmalısınız. Eğer salça lekesi kaldıysa, kıyafeti talimatlara uygun olarak makinede tekrar yıkayın. Mümkünse kıyafetin açık havada kurumasını sağlamalısınız. Kurutma makinesi kullanacaksanız eğer lekenin çıktığından emin olmanız gerekmektedir. Salça lekesi olan kıyafeti makinede kurutmak, lekenin çıkmasını daha da zorlaştıracaktır.

Halıdaki Salça Lekesi Nasıl Çıkar? 

Öncelikli yapılacak olan işlem, halıdaki salçanın fazlasını mümkün olduğunca almaktır. Bunun için vakum özelliği olan bir süpürge ya da beyaz havlu yapısındaki bir bez size yardımcı olabilir. Daha sonra 1 çay kaşığı toz deterjan ve 1 fincan ılık suyu karışım haline getirelim. Hazırlanan karışımı temiz ve beyaz bir beze emdirerek daha sonra, salça lekesini küçük dairesel hareketlerle silin. Bu aşamadan sonra ılık suyla halı durulanır ve salça lekesi yok edilmiş olur.salça lekesini çıkarmak için kullanılan bir diğer yöntem ise lekeli  bölgenin üzerini kapacak miktarda karbonat dökün  daha sonra limon suyunu ekleyip macun kıvamına getirin. Hazırladığınız karışımı salça lekesi olan halının üzerine sürüp yaklaşık 30 dakika bekleyip ılık su ile durulayın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*