Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde, arabada veya iş yerinde sakız çiğnerken dalgınlıkla ortalığa bıraktığımız sakızlar, özellikle sıcak havalarda yumuşar ve kıyafete, koltuğa, masa örtüsüne veya üzerimize yapışır. Üstelik anında farkına varmazsak yapıştığı yerde kuruyarak, yapıştığı yerde leke bırakır.

En sevdiğimiz giysimize, koltuğumuza veya halımıza sakız yapıştığında, sakız lekesi oluştuğunda hepimizin aklına bu sakız lekesi nasıl çıkar?, sakız lekesi nasıl temizlenir? gibi sorular gelir. İşte bu ve benzeri soruların cevabını isterseniz beraber inceleyelim…

sakız lekesi nasıl çıkar

Koltuktan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

Sakız yapışan koltuğumuzdan lekeyi çıkarmak için öncelikle bir parça buzu kurumuş olan sakızın üzerinde bekletmeliyiz. Sakız iyice sertleşip çatlayınca ucu küt olan bir cisimle kuruyan sakızı yavaşça koltuktan kazıyın.

Kumaştan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

  • Öncelikle kumaştan sakızı parmağınız yardımıyla nazikçe çıkarabildiğiniz kadar çıkarın. Kalan kısım için kumaşı sakız yapışan kısmı yukarda olacak şekilde buzluğa koyun. Tamamen donduğunda (yaklaşık 1 saat) sakız yapışan kısmı ucu küt olan bir cisimle nazikçe kazıyın. Eğer halen kumaşta kalıntılar mevcut ise yumuşak bir diş fırçası yardımıyla temizleyin.
  • Sakız kumaştan çıktığı vakit çamaşır makinesinde uygun bir programda yıkayın. Ardından asarak iyice kurumasını sağlayın. Kurutucuya atmanız veya ütülemeniz durumunda lekeli bölge eski haline dönebilir. Bu yüzden asarak kuruduktan sonra ütüleme yapmanız gerekir.

Kuruyan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

Sakızlar ısınınca yumuşayan yapışan ve soğuyunca sertleşen, çatlayan bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden sakız yapıştığında yumuşakken çıkarmaya çalışırsanız sakızın diğer bölgelere de yapışmasını sağlarsınız. Sakın sakızı yumuşakken çıkarmak gibi bir hataya düşmeyin ve bir müddet soğutarak bekleyin. Sakız kuruduğunda kazıma yöntemiyle çıkarabilirsiniz. Şekersiz sakızların oluşturmuş olduğu lekeleri çıkarmak, şekerli sakızların oluşturmuş olduğu lekeleri çıkarmaktan daha kolaydır.

Giysiden Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

Giysiye yapışan sakızı dondurarak kazıma yöntemiyle çıkardık. Peki altta kalan lekeyi nasıl çıkaracağız. İşte altta kalan sakız lekesini giysiden çıkarmak içinde bir işlem daha uygulamamız gerekebilir. Öncelikle giyside kalan lekeli kısım sirke dolu bir kapta bekletilmeli, sonrasında ovarak temizlenmelidir. Ovma işlemi bittikten sonra ise eczaneden alabileceğiniz karbon tetraklorür ile lekeli bölgeyi iyice silin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*