Sahurda Neler Yemeliyiz?

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz üzere 11 ayın sultanı Ramazan geldi çattı. Müslümanlar için önemli bir ay olan Ramazan ayı boyunca oruç tutanlar olacaktır tabiki. Birlik ve beraberlik ayı olan Ramazan’da açları doyurmalı, sofralarımızı paylaşmalıyız. Bizde oruç tutarak aç olan insanları bir nebzede olsa anlamaya çalışmalıyız. Eveet,  Bu gece ilk sahurumuza kalkacağız. Genellikle Ramazan ayına kilo verme umuduyla başlarız ama yaptığımız büyük yanlışlardan dolayı daha çok kilo alarak Ramazan ayını kapatırız. 🙂 Bunları önlemek için hep birlikte sağlıklı bir Ramazan ayı için ne yiyip ne içmeliyiz onlara göz atacağız. İftar kadar önemli olan sahur vaktinde olabildiğinde dikkatli beslenmeliyiz ve sağlığımızı bozacak gıdalar tüketmekten kaçınmalıyız. İşte sahurda neler yemeliyiz…

1- Bol Su Tüketilmeli

Normal günlük yaşamımızda ortalama 2.5 litre su tüketmemiz gerekmektedir. Malum Ramazan ayında 17 -18 saatlik bir açlık sürecimiz olacaktır ve su ihtiyacımızı yeteri kadar karşılamakta zorlanacağızdır. Bu sebeple oruca başlamadan önce sahur vaktinde olabildiğinde çok su tüketimine önem vermeliyiz ve tüketmeliyiz. Az su içtiğimiz takdirde yaz sıcaklarının çok olduğunu düşünerekten gün içinde susuzluk hissini çok yaşayacağımız aşikardır. Bu susuzluk hissini az da olsa bastırabilmek için en az 1 litre su tüketmeliyiz. Ayrıca susuzluk baş ağrısı yapmakta ve bu da orucumuzu daha da zorlandıran etkenlerden biri olmaktadır.

1392_4

2- Tok Tutacak Besinler

Yaz aylarına denk gelen Ramazan gündüz süresininde uzamasına ve uzun süren oruç vaktine işaret etmektedir. Yaklaşık olarak 17 – 18 saat sürecek açlık süremizi az da olsa bastırabilmek için sahur vaktinde bizleri olabildiğince tok tutacak besinler tüketmeliyiz. Sahurumuzu kahvaltı olarak düşündüğümüzde yumurta bunun için ideal bir besin olabilir. Ayrıca patates, muz ve lifli yiyecekler tok kalma hissimizi uzatmaktadır. Elma gibi lifli besinler sahur zamanı tüketilebilir. Ayrıca salata malzemelerinin de sindirimi uzun olduğu için uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

tok-tutan-yiyecekler

3- Su Oranı Yüksek Besinler

Oruç zamanı suyun öneminden yeteri kadar bahsetmiştik. Su ihtiyacımız olmadığı halde su içmek oldukça zor bir iştir. Birden bu suyu içmek zor olabileceğinden dolayı su oranı yüksek besinlerle de su ihtiyacımızı dengeleyebiliriz. Yaz aylarının da oldukça sevilen meyveleri kavun ve karpuz bu örneğe oldukça uymaktadır. Hem içimizi serinletmekte hem de gün içerisindeki su ihtiyacımızı sağlamaktadır.

melons

4-  Sağlıklı Besinler

Oruç tutarken 17- 18 saat aç kalacaz diye de kıtlıktan çıkmışçasına yemenin bir anlamı da yok tabi. Gün içerisinde bizi rahatsız etmeyecek hafif besinlerle beslenmeliyiz. Bu hem kilo almamıza engel olur hem de daha sağlıklı bir Ramazan ayını geçirmemizi sağlar. Ağır ve yağlı yemeklerden olabildiğince uzak durmalıyız. Bu tür besinler sindirim güçlüğüne ve mide rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Daha çok kahvaltı öğünü gibi beslenmeliyiz. Bol bol peynir ve yoğurt tüketmeliyiz. Ve sahurunuzu asla abur cuburlarla geçiştirmeyin ! Şimdiden herkese hayırlı Ramazanlar 🙂

sahur_beslenmesi_nasil_olmali_1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*