Sade Makyaj Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bazı kadınlar kendilerine yoğun makyajın aksine sade bir makyajı yakıştırmakta ve bu şekilde daha rahat hissetmektedir. Sade makyaj yapmanın püf noktaları vardır. Bu püf noktaların gereken şekilde uygulanırsa daha etkili sonuçlar ön plana çıkar ve yapılan makyaj amacına kavuşmuş olur. Şimdi sade makyaj için neler yapılması gerektiğine makyajın püf noktalarına daha yakından göz atalım.

Sade makyaj nasıl yapılır?

Sade makyaja başlamadan önce ilk olarak dikkat edilmesi gereken cildin temiz olmasıdır. Makyaj öncesinde cilt temizlenmeli, kir ve tozdan arındırılmış bir hale getirilmelidir. Sade makyaj yapımında başarıya ulaşmak adına temizlenmiş cilt önemli bir husustur.

Makyaja başlamadan önce uygun bir kozmetik ürünle temizlenen cilde nemlendirici krem uygulaması yapılmalıdır ve kremin cilde nüfus etmesi için bir süre beklenmelidir. Bunun ardından ise sıra sade makyaj yapmanın püf noktaları ve uygulamalarına gelmektedir.

Cilt rengine uygun bir fondöten

– Yüz ve boyun kısmına cilt rengine uygun bir fondöten kullanımı ile sade makyaj için ilk adım atılmış olur. Fondöten cilde uygulanırken özellikle gözaltına ve burun çevresine daha hassas bir şekilde sürülmelidir. Bir süre sonra sürülen fondöten belirttiğimiz bölgelerde birikme yapabilir. Bu yüzden özenli bir şekilde sürmek daha etkili olacaktır. Bunların ardından fondöten göz kapaklarına da sürülmelidir. Farın kalıcılığını artırmak için önemli bir noktadır.

Büyük gözler elde edin

– İkinci adımda gözlerin büyük gözükmesi adına kullanılan siyah göz kalemi göz kapağının üzerine aynı eyeliner sürermiş gibi çekilmelidir. Ancak daha küçük gözler istiyorsanız, siyah göz kalemi gözlerin alt kısımlarına sürülmelidir. Burada çekilen çizginin ince olmasına özen gösterilmelidir. Bunun nedeni gözlerin yorgun görünmemesi adınadır.

Açık kahverengi farla sade göz kapağı

– Göz kapaklarına sürülen açık kahverengi far, göz kapaklarında sade bir görünüm meydana getirir. Bunun yanında koyu kahverengi, mürdüm ve lila gibi renk tonlarından uzak durulması gerekir. Farın sürülmesinin ardından sıra gözlere rimel sürmeye gelir. Rimelin tek kat sürülmesi yeterlidir ve bu işlem ardından göz makyajı sona ermiş olur.

Allığı fırça ile sürün

– Allık sürme işleminde dikkat edilmesi gereken uygulama sırasında fırça kullanılmasıdır. Elmacık kemikleri başta olmak üzere burun üstü ve alın bölgesine allık, fırça yardımıyla uygulanmalıdır. Özellikle büyük fırçalar ile daha doğal görünüme sahip bir görüntü elde edilir.

Ruj ve allık aynı tonda olmalı

– Sade makyaj için tercih edilen ruj rengi, allık ile aynı renk tonuna sahip olmalıdır. Çünkü renklerin birbiri ile uyumlu olmaları makyajın daha doğal görünmesine olanak sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!