Saçlarınıza Karanfil Bakımını Denediniz Mi?

Saç bakımı genel vücut sağlığı açısından olduğu kadar güzel görünmek için de kadınlar için oldukça ciddiye alınan bir konudur. Konunun öneminden dolayı saçlara yapılabilecek farklı bakım şekillerini sizlere sunmak amacındayız. Bu nedenle yaptığımız araştırmalarda karanfilin saça faydalı bir bitki olduğunu keşfettik ve saçlarınıza karanfil bakımını denediniz mi başlığı altında karanfil kürünü sizlere sunmak istedik.

Saçlarınıza karanfille bakın!

Bilim insanlarının da görüşleri doğrultusunda karanfilin antimikrobiyal etkisinin olduğu bilinmektedir. Buradan hareketle saç derisinde bulunan ve saçların güçlenmesinin önüne geçen mikropların yok edilmesinde karanfilin kullanılabileceği görüşü son zamanlarda önem kazanmıştır. Hazırlanan karanfil kürleri ile yapılan denemelerde başarılı sonuçlar alındıktan sonra karanfilin saç bakımında kullanımı giderek artmıştır.

Karanfilin saçlara faydası nedir?

  • Karanfil sahip olduğu antibiyotik etki ile saç derisindeki mikropların yok edilmesinde etkilidir.
  • Saç derisindeki mikropların ölmesine bağlı olarak saç köklerinde meydana gelen iyileşme ile saçlar daha iyi beslenir.
  • Saç derisi de iyi beslendikçe saçlar daha canlı ve doğal görünüm kazanır.
  • Karanfil kürü kullanımı saç dökülmesini engeller ve yeni saç tellerinin çıkmasına da yardımcı olur.
  • Uzun süreli kullanımlarda saçların daha kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
  • Karanfil sayesinde beslenen saç telleri çabuk kırılmaz ve daha kuvvetlidir.
  • Karanfil bakımı yapılan saçlar daha kolay şekil alır.

Karanfil kürünün hazırlanışı nasıldır?

Karanfil kürü 1 çay bardağı karanfil ve 1 litre suyun karışımından elde edilmektedir. Ilık suyun içine karanfiller atılarak karanfillerin suda bir gün beklemesi sağlanır. Bu bekleme işlemi sayesinde karanfil taneleri iyice yumuşayıp özünü suya bırakacaktır. Suyun içinden karanfil tanelerini aldıktan sonra yeteri kadar su, saçlara haftada 4 kez uygulanabilir.

Karanfil ile saç bakım kürü 15-20 adet yaş karanfilin bir litre ılık suda bekletilmesi ile de elde edilebilir. Bu karışım 24 saat bekletildikten sonra süzülerek suyu bakım kürü olarak kullanılır. Elde edilen bu kür, ise ister saçların ıslatılması için ister banyodan çıkmadan hemen önce son durulama için kullanmak mümkündür.

Karanfil ile saç bakımı en çok yaz sonu gibi saçların çok fazla yıprandığı dönemlerden sonra özellikle yapılmalıdır. Böylece güçsüzleşen saçların güçlenmesi sağlanarak kopmaların ve dökülmelerin önüne geçilebilmektedir. Aynı zamanda karanfil bakım kürü sahip olduğu yeni saç teli çıkarma özelliği sayesinde dökülen saçların telafisi için gereklidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*