Saçkıran Başkasına Bulaşır mı

Son zamanlarda kendi kendime çok fazla sorduğum bir sorunun cevabını araştırdım. Saçkıran başkasına bulaşır mı sorusu şu ara aklıma sıklıkla geliyor. İnternette özellikle Türkçe internet sitelerinde bu sorunun cevabını net bir şekilde bulamadığım için biraz detaylı bir araştırma yapıp yazmaya karar verdim. Detaylar burada…

Hatırlatma: Saçkıran ve benzeri rahatsızlıklar hakkında internette yazılan pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan uzak durarak doğrudan bir doktora başvurmanız sağlığınız açısından son derece önemli olacaktır. Çünkü bu tarz cilt rahatsızlıklarına zamanında müdahale ederek önüne geçmenin son derece kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Saçkıran Nedir

Saçkıran veya kurukel olarak bilinen tinea kapitis superfisyalis, saçlı deriyi tutan bir mantar hastalığıdır.Genellikle ergenlik dönemi öncesinde görülür ve ergenlikle birlikte kendiliğinden iyileşir.Özellikle okul gibi toplu yerlerde doğrudan veya dolaylı temas yoluyla hızla yayılabilir.Erişkinlerde nadir görülür.Hastalık saçlı deride bölgesel olarak saç dökülmesi ile kendini belli eder.

Saçkıran Kimlerde Görülür

Hemen hemen her yaş ve cinsiyette kendini göstermektedir. Buna rağmen yaygın olarak ergenlikte daha kolay ortaya çıktığı biliniyor. Bu konuda çeşitli açıklamalar yapılmış olsa da “şu sebeptendir” diyen bir bilgi yada makaleye rastlamadım. Çoğunlukla saç kıranın ergenlikte daha sık yayılmasının sebebini bağışıklığın daha zayıf olmasına ve strese bağlamaktadırlar.

Saçkıran Nasıl Bulaşır

Aslında başlığımızda yazdığımız sorunun cevabını sona sakladığımı belirtmek istiyorum. Biraz önce de belirttiğim gibi saçkıran bir mantar hastalığıdır. Hastalıklı bölge ile direkt temas halinde bulaşabilir. Bilindiği kadarıyla hayvanlardan ve insanslardan kolayca bulaşan bir rahatsızlık olarak ön plana çıkmaktadır. Genellikle bu rahatsızlığa sahip olan kişinin kullandığı özellikle tarak başta olmak üzere kişisel temizlik eşyalarının kullanılması sonucunda saç kıranın ortaya çıktığı bilinmektedir.

Saçkıran Çeşitleri

Siğilde olduğu gibi erkek ve dişi şeklinde yayılım gösterebilen iki çeşit saçkıran türü vardır. Dişiler daha hızlı bir şekilde yayılma göstermesine rağmen erkek tip saçkıranların biraz daha yavaş yayıldığı bilinmektedir. Buna rağmen halk arasında yaygın bilinen kanıya göre erkek tip saçkıran hiç yayılmaz sadece bulunduğu bölgede kalır. Şeklinde ortaya çıkan anlayışta bütünüyle doğru değildir.

porno

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*