Saça İyi Gelenler Nelerdir

Kadınlar arasında en yaygın olan güzellik şikâyeti yıpranmış saçlardır. Bu problemlere günlük kullandığımız elektronik ürünler(maşa, fön, düzleştirici vb.), kepek veya enfeksiyon neden olabilir. Saça iyi gelenlerin yanı sıra düzenli olarak saç bakımı yapılmalıdır. Neyse ki doğada saç problemlerine yardımcı olan birçok yağ mevcut. Bu yazıda önereceğim yöntemler ile saçınıza yeniden hacim kazandırabilirsiniz. Daha önce de saç bakım hakkında pek çok yazı yazmıştık. En çok ses getireni olan dünyanın en iyi on şampuanı yazımıza bir göz atabilirsiniz.

  • Domates Suyu: Domates saçı temizler, pH dengesini korur ve saça güzel bir koku kazandırır. Hazırladığınız domates suyu ile saç köklerinizden uçlara doğru hafifçe masaj yapın ve yarım saat bekletin. Sonra saçınızı şampuan ile yıkayın. Bu işlemi haftada 2 kez uygulayın.
  • Aleo vera: Aleo vera içerdiği jel sayesinde saçlarınız için en iyi çözüm. İstediğiniz saça kavuşmak istiyorsanız sadece 1 hafta uygulamanız yeterli olacaktır. Elde ettiğiniz jeli saçınıza masaj yaparak sürün. 30 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.
  • Elma sirkesi: Elma sirkesi saçınızı elektriklenmeye karşı önler ve saçınıza parlaklık kazandırır. 1 yemek kaşığı elma sirkesine 1 bardak su ekleyip karıştırın. Saçınızı bu karışımla ıslatın ve 5 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın.
  • Limon suyu: Limon suyu saç için güzel faydalar içerir. Saç diplerini temizleyip kepek oluşumunu engeller. Hem saçın güzel kokmasını sağlar hem de ipeksi bir yumuşaklık kazandırır. 1 adet limonun suyunu 1 çay bardağı su ile karıştırın. Bu karışımı 3 dakika saçınızda bekletin ve şampuanla yıkayın. Bu yöntemi haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda sürekli uyguladığınız zamanda saç renginizin açılmasına yol açabilir.
  • Yumurta: Yumurta saçınıza gereken besin kaynağını sağlar ve parlaklık verir. Bir yumurta akını, bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bal ile macun haline getirin. Bu işlemi yaparken saçınızın nemli olmasına özen gösterin ve saç derinize bu macunu uygulayın. Bone takıp yarım saat bekleyin. Ilık su ile saçlarınızı yıkadıktan sonra şampuanlayıp durulayın.

Saç Bakımı İçin Ne Yapılabilir

 Öncelikle saç bakımının ilk adımının saçları düzenli olarak ılık su ile yıkamak olduğu unutulmamalıdır. Çoğunlukla yapılan bir hata saçların çok sık yıkanmasıdır. Oysa ki burada bahsedilen düzenli yıkanma ile ilgili süre kişinin temizlik alışkanlıklarına göre değişiklik gösterebilir. Saçınızı hem sabah hem akşam yıkamanız düzenli olduğunuz kadar onu zaman içerisinde yıpratacağınız anlamına da gelebilir.

Saç bakımı konusunda ikinci aşama ise düzenli ve sağlıklı beslenme ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmaktır. Her en kadar kişiler tarafından çok fazla önemsenmiyor olsa da saç bakımına özen göstermek günlük hayatta onu yıpratacak zararlı alışkanlıklardan (sigara dumanı gibi) uzak durmak ile mümkün olabilir. Bu sayede saçlarınız daha bakımlı bir hal alacaktır. Beslenme de saç bakımı için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Saç Bakımında Trendler

Saç bakımında her sene farklı bir trend ortaya çıkmaktadır. Bunu internet üzerinden araştırdığınız zaman daha net bir şekilde görebilirsiniz. Yeni saç bakımı ürünlerinin yanı sıra kremler, şampuanlar, serumlar çıkmaktadır. Bu ürünlerin büyük bir çoğunluğunun güvenilirliğinin ciddi anlamda sorgulanması son derece önemlidir.

Bu ürünlerin güvenilirliğinin sorgulanması, saç tipinize uyumlu hale getirilmesi de saç bakımı açısından önem taşır. Aynı şekilde kullanılan serum ve kremleri saç diplerine değil de uçlarına uygulayarak saçlarınıza ciddi anlamda bakım avantajı katabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!