Saça Faydalı Yağlar

Bazıları saçlarının çabuk yağlanmasından yakınır durular. Ancak bilinmelidir ki yağ vücudun saçları beslemek adına saç diplerine pompaladığı besleyici sıvıdan başka bir şey değildir. Derisi kuruyan insanlarda en çok görülen olaylardan biri de saç dökülmesidir. Bu nedenle saçların aşırı yağlanmasının fazlaca sorun edilememesi gerekmektedir. Böyle saçlara sahip olan kişilerin, saçlarının temizliğine dikkat ederek ve eğer saçlarını çok sık yıkıyorsa günde bir kere de olsa saçına saça faydalı yağlar sürerek saçın yağ dengesini korumaları gerekmektedir.

Saça faydalı yağlar nelerdir?

Daha önce de saça badem yağı uygulaması yazımızda yazdığım üzere badem yağı saçın E vitamini ihtiyacını karşılamak üzere uygulanan bir yağdır. Bu yağın uygulama şekline ve nedenine benzer olarak diğer yağlar da saçlara uygulanabilir. Bitkisel kökenli yağlar yapılarında bulundurdukları mineraller vitaminler ve özellikle de E vitaminleri nedeniyle saça istenilen nemi ve besin kaynağını sunarlar. Bu nedenle saçlara bitkisel yağ uygulaması eski zamanlardan beri süregelen bir yöntemdir.

Çörek otu yağı doğal yağar içinde yağ asidi bakımından en zengin yağdır. Bu yağ saç dökülmesini engelleyen maddeler bakımından zengindir. Saç çıkarma yöntemlerinde kullanılmaya başlamıştır. Saçların doğal rengini korumada mineral desteği ile yardımcı olur. Saçların tamirini sağlayarak hızlı uzamasını sağlar. Saçı dış etkenlere karşı korur ve saçın parlaklığının devamını sağlar.

Acı badem yağı şeker ve proteince zengin olduğu için saçın mineral bakımından beslenmesini fazlasıyla sağlayabilmektedir. İçeriğinde bulunan asitler nedeniyle tatlı badem yağından ayrılır ve kullanımında da dikkatli olunması gerekmektedir. Diğer yağlara oranla az miktarda kullanımı yeterli olmaktadır. Derideki enfeksiyonların önüne geçerken kepek sorununu da çözmede etkilidir. Saçların yumuşamasını ve daha kolay şekil almasını sağlamaktadır. Saç derisini tamir eder ve böylece de saç döküntüsü ile saç dibi kaşıntısını azaltır.

Çam yağı saçların sağlıklı büyümesini sağlayan yağlardan biridir. Bunun nedeni ise saç köklerini kuvvetlendirmesidir. Bu sayede saçların doğal parlaklığına kavuşmasını da sağlamaktadır. Aynı zamanda saç tellerinin direncini artırarak çabuk kopmasının önüne geçer. Kepek ve benzeri saç derisi sorunlarına çözüm sağlamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*