Saç Yumuşatma Yolları Nelerdir?

Kadınlarda sık görülen sert saç problemi saçların olması gereken daha kötü ve bakımsız bir görüntü sergilemesine neden olabilir. Bu nedenle pek çok kadın çeşitli yöntemlerle saçlarını daha yumuşak bir yapıya kavuşturmaya çalışmakta ve daha yumuşak saçlara sahip olmak için uğraş vermektedir. Bu yazımızda sizlere saç yumuşatma yolları hakkında bilgiler verecek ve saçlarınızın mevcut sert yapısından kurtulmasına yardımcı olmaya çalışacağız.

Saç nasıl yumuşatılır?

Saçlarda meydana gelen sertleşmenin iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan biri sık boyama yapılması nedeniyle saçlara kimyasalların etki etmesidir. Diğer neden ise saçların yapısından kaynaklı kuru ve sert olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak sert yapıdaki saçları doğal yollarla yumuşatmak ve bakımlı bir görünüm elde etmek mümkündür. Ayrıca doğal yöntemlerin dışında bazı saç serumları, saç maskeleri, saç bakım kremleri ve saç nemlendiricileri de saç yumuşatma yolları arasında karşımıza çıkar. Şimdi saç nasıl yumuşatılır sırayla inceleyelim.

Nemlendirici şampuan tercih edin!

– Saçların yumuşaması için ilk olarak dikkat edilmesi gereken şampuan seçimidir. Tercih edilen şampuanların nemlendirici özellikleri olması önemlidir. Nemlendirici içerikli şampuanlar saçların kurumasını önleme ve saç derisini temizleme konusunda etkilidir.

Her gün şampuan kullanmayın!

– Eğer saçlar günlük olarak yıkanıyorsa her yıkamada şampuan kullanmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü her gün şampuanla temas eden saçların kuruması çoğu zaman için muhtemeldir.

Nemlendirici özellikli saç kremi kullanın!

– Ayrıca kullanılan saç kremleri de nemlendirici özelliğe sahip olmalıdır. İstenen yumuşamayı sağlamak için saçlar duşta nemlendirilir ve bunun ardından geniş aralıklı bir tarak ile tarama yapılarak nemlendiricinin saç telleri tarafından emilmesi sağlanır.

Haftada 1 kez saç maskesi yapın!

– Haftada en az bir kez saç maskesi yapmak saçların yumuşamasında etkilidir. Maske içerisinde yer alan vitamin ve mineraller saçları onarmasının yanında dipten uca nemlendirme yapar ve saçların yumuşamasına yardımcı olur.

Badem yağı ve zeytinyağı ile bakım

– Saçların doğal olarak nem kazanması için badem yağı ve zeytinyağı ile 4 gün aralıklarla bakım yapın. Bu yağları 30 dakika bile saçlarda bekletmek saçların yumuşamasında etkili olacaktır.

Fön makinesi kullanmayın!

– Duştan çıktıktan sonra saçlarınızı kurutmak için fön makinesi kullanmayın. Çünkü fön makinesinden çıkan aşırı ısı saçların kurumasında daha fazla etkili olacaktır. Bu nedenle saçları havlu ile sarıp kurumasını beklemek yumuşak saçlara sahip olmak adına göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.

Saç yumuşatma maskesi

Gerekli malzemeler;

– 1 adet yumurtanın akı

– 1 adet avokado

– 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Yumurta akı bir kap içerisinde çırpılır ve ezilen avokado ile birlikte Hindistan cevizi sütüne ilave edilir. Bu şekilde hazırlanan karışım saçların diplerinden başlamak üzere uçlarına kadar masaj yaparak uygulanır. Karışımın 30 dakika kadar saçlarda bekletilmesi yeterlidir. Bu sürenin ardından saçlar nemlendirici özellikli bir şampuan ile yıkanır. Haftada 2 kez maske saçlara uygulanır ve saçların yumuşaması sağlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!