Saç Kırıkları İçin Yağlar Nelerdir?

 Saç Kırıkları İçin Yağlar Nelerdir?

Saçlar yapılan çeşitli bakımlar nedeniyle sürekli kimyasal ürünlere maruz kalmaktadır. Ancak doğal yollarla saç bakımı yapmak ve yaşanan saç problemlerini çözüme ulaştırmak mümkündür. Saç kırıkları da kadınların karşılaştığı önemli cilt problemleri arasında yer alır. Kimyasal içerikli ürünlerle yapılan bakımlar ve sık kullanılan saç şekillendiriciler bu durumun önemli etkenleri arasında yer alır. Meydana gelen saç kırılmalarını ortadan kaldırma konusunda bazı bitkisel yağlar oldukça etkilidir. Şimdi saç kırıkları için yağlar ve bu yağların saçlardaki etkileri nelerdir? bunlara daha yakından bakalım.

Saç kırıkları için doğal yağlar

Saçlarda oluşan kırılmalar için faydalı olan yağları sizler için araştırdık ve bu yağlardan meydana gelen karışımlar ile pek çok bakım formülü hazırladık. Saç kırıkları için doğal yağlar yer alan tarifler ile mevcut saç kırılmalarından kurtulabilir ve düzenli bir şekilde bakım yaparak daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

sac-kiriklari-icin-yaglar-nelerdir1 resimSaç kırıkları için jojoba yağı

Gerekli malzemeler;

– 10 damla jojoba yağı

– 4 damla biberiye yağı

– 5 damla Hint yağı

– 3 damla Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Tüm yağlar cam bir kase içerisinde karıştırılır ve saç dipleri başta olmak üzere tüm saça uygulanır. 30 dakika kadar saçlarda bekletilen karışım, isteğe bağlı olarak 2 saate kadar da bekletilebilir. İstenen sürede bekletilmesinin ardından ılık su ile saçlar yıkanabilir.

Jojoba yağının etkileri;

Jojoba yağının saç derisini besleyici ve saçları kalınlaştırıcı etkileri bulunmaktadır. Ayrıca saç derisinde yumuşama meydana getirir ve cildin hızlı bir şekilde emdiği yağlar arasında yer alır. Haftada 1 defa jojoba yağı ile yapılan maske saç derisindeki yağın dengelenmesini sağlar ve aşırı yağlanmayı önler.

Saç kırıkları için biberiye yağı

Gerekli malzemeler;

– 10 damla biberiye yağı

– 4 damla çay ağacı yağı

– 2 damla jojoba yağı

– 4 damla adaçayı yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Tüm malzemeler cam bir kasede yukarıda verilen miktarlarda karıştırılır ve elde edilen karışım saçlara yedirilir. Ortalama 10 ya da 15 dakika kadar beklenmesinin ardından saçların ılık su ile karışımdan arındırılması yeterlidir.

Biberiye yağının etkileri;

Saç köklerini güçlendirici etkiler sunan yağ, saçları besler ve kırıkları giderme konusunda etkilidir. İçeriğinde yer alan kafeik ve rozmanirik asit, saç kuruluğunu önler ve daha hacimli saçlar meydana getirir.

Saç kırıkları için dulavrat otu yağı

Gerekli malzemeler;

– 10 damla dulavrat otu yağı

– 5 damla zeytinyağı

– 4 damla fesleğen yağı

– 2 damla nane yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Yukarıda verilen miktarlarda tüm malzemeler karıştırılır ve hazırlanan karışım masaj yaparak saçlara uygulanır. Bunun ardından karışım 15 – 20 dakika kadar saçlarda bekletilir ve sonrasında ılık su ile saçlar temizlenir.

Dulavrat otu yağının etkileri;

Saçların beslenmesine yardımcı olur ve saç köklerini önemli ölçüde besler. Bunların yanı sıra saç derisinde oluşan sorunların giderilmesinde etkilidir. Kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ve saçları nemlendirir.

Saç kırıkları için lavanta yağı

Gerekli malzemeler;

– 10 damla lavanta yağı

– 4 damla papatya yağı

– 4 damla üzüm çekirdeği yağı

– 5 damla badem yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Tüm yağlar bir kap içerisinde karıştırılır ve temizlenen saçlara masaj dahilinde uygulanır. Yaklaşık olarak 30 dakika kadar saçlarda bekletilen karışım, yeterli sürenin ardından ılık su ile saçlardan uzaklaştırılır.

Lavanta yağının etkileri;

Lavanta yağı sayesinde saç derisine oksijen daha yüksek oranda gider ve oksijenin gidişi hızlanır. Saç köklerini güçlendirdiği gibi saçları sağlıklı uzamasında etkilidir. Saç kırıklarını onarıcı özelliğe sahip olan lavanta yağı, köklerde bulunan kan dolaşımını hızlandırıcı etkilere sahiptir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın