Saç Ekiminin Sakıncası

Saç ekimi her yaşa uygulanabilen bir işlemdir. Yapılan işlemler sırasında kişi herhangi bir ağrı ya da sancı hissetmemekte ve uygulamalar oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık olarak 3 ay gibi kısa bir süre sonra yeni saçlar çıkmaya başlamakta ve ortalama 1 yıl içerisinde saçlar doğal görüntüsünü elde etmektedir. Peki, saç ekiminin sakıncası var mıdır? Ya da kimler saç ekimi yaptıramaz? gelin bunları daha yakından inceleyelim ve sizlere geniş çaplı bilgiler vermeye çalışalım.

Saç ekiminin sakıncası nelerdir?

Saç Ekiminin Sakıncası1Öncelikle şunu söyleyebiliriz ki saç ekimi her yaştan insana uygulanabilmektedir. Ancak böbrek, kalp, şeker ve yüksek tansiyon hastalığı olanlar için uygun değildir. Bunun yanında iki farklı saç ekim yöntemi vardır. Bunlardan birincisi FUE, diğeri ise FUT saç ekim yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

FUE saç ekim yöntemi

Bu yöntemde saçlar ense bölgesinden tekli ya da ikili kökler şeklinde alınır. Kıl köklerinin alındığı bölgeler küçük olması nedeniyle kendiliğinde iyileşmektedir. Bu nedenle bölge üzerinde herhangi bir dikiş işlemi gerçekleştirilmemektedir. Alınan kıl kökleri yani diğer adıyla grefler, saç olmayan bölgelere küçük yuvalar şeklinde uygulanır. Saç ekim uygulamalarında son zamanların en çok kullanılan tekniği FUE saç ekim yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

FUT saç ekim yöntemi

FUT saç ekim yönteminde saçlar ense bölgesinden oldukça büyük şeritler halinde alınır. Enseden alınan saç şeridinin büyük olması nedeniyle bölgeye estetik dikiş uygulaması yapılır. Alınan grefler saç olmayan bölgeler üzerinde açılan küçük yuvalara entegre edilir.

Saç ekimi sonrasında iz kalır mı?

Genelde ilk 15 gün için iyileşme süreci adlandırması yapılmaktadır. Saç köklerinin alındığı ve saçların ekildiği bölgelerde gözle görülür izler kalmaz. Ancak bu durum genellikle FUE saç ekim yöntemi için geçerlidir. FUT saç ekim tekniğinde estetik operasyon yapılmadığı sürece iz kalabilir.

Saç ekimi yaptırmanın yaş sınırı nedir?

Saç ekimi için genel olarak bir yaş sınırı bulunmamakta ve bu nedenle her yaşta saç ekimi yapılabilmektedir. Ancak saçların dökülme işlemi 30 yaşına kadar devam etmektedir. Bu yüzden saç ekimi uygulamalarını çoğunlukla 30 yaşını aşmış kişilerin yaptırdığı görülmektedir.

Saç köklerinin alındığı bölgede istenmeyen görüntüler oluşur mu?

Saç kökleri yani greflerin alındığı bölgelerde istenmeyen görüntüler FUT saç tekniği ile yapılan uygulamalar sırasında oluşabilir. Ancak FUE saç ekim yönteminde olumsuz görüntüler meydana gelmez. Çünkü bu teknikte saçlar tekli ya da ikili grefler şeklinde ense bölgelerinden alınır ve greflerin alındığı bölgeler zamanla kendi kendisine iyileşme gösterir.

Saç ekimi sonrası işe ne zaman dönülebilir?

Saç ekim işleminin yapılmasının ardından ortalama 3 gün sonra işe dönmek mümkündür. Yapılan işlemler sonrasında hızlı bir iyileşme süreci için ilaç takviyeleri kullanılabilir ya da en geç 3 gün içerisinde kişi normal hayatına dönmüş olacaktır.

Saç ekimi sonrası kontrol gerekir mi?

Kontrol işlemi uygulamanın yapılmasından sonra 3. gün olarak belirlenmektedir. Bunun ardından sürekli kontrole gerek duyulmamaktadır. Hatta saç ekiminden sonra kişi şehir dışından gelmişse herhangi bir problem yaşamadıkça tekrar kontrole gelmesine gerek duyulmamaktadır.

Kadınlar saç ekimi yaptırabilir mi?

Kadınlarda meydana gelen saç dökülmeleri için öncelikle saç ekimi yaptırmak yerine cildiye uzmanları tarafından önerilen ilaçların kullanılması tavsiye edilmektedir. Çünkü saç ekimi erkek tipi saç dökülmesi yani androgenik alopesi genelde erkeklerde istenen sonuçlar ortaya çıkaran bir yöntem olmaktadır. Kadınlarda çoğu zaman başarısız sonuçlar elde edilebilmektedir.

Saç ekimi yapılırken ağrı duyulur mu?

Saç ekimi sırasında genel olarak ağrı hissedilmez. Çünkü işlemlere başlamadan önce saçların alınacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu nedenle bölge uyuşturulduğu için kişi tüm işlem boyunca herhangi ağrı ya da acı hissetmemektedir.

Saç ekimi sonrası ağrı duyulur mu?

İşlem sonrası çoğu zaman ağrı hissedilmez. Ancak bazı durumlarda ilk günler ağrı hissetme ihtimali vardır. Bunun için doktorlar ağzı yoluyla ilaç vermekte ve hissedilen ağrının en aza indirgenmesini sağlamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*