Saç Ekimi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

sac-ekimi-oncesi-yapilmasi-gerekenler-nelerdir resim

Saç ektirmek isteyenlerin uygulama öncesi yapması gereken birtakım hususlar vardır. Bunların yerine getirilmesi ile daha etkili bir saç ekimi meydana getirilir. Ayrıca sağlık açısından saç ekimi önce yapılması gerekenler göz ardı edilmemesi gereken durumladır. Şimdi bunların neler olduklarına daha yakından bakalım.

Saç ekimi öncesi yapılması gerekenler

Yapılan saç ekiminin başarılı sonuçlar ortaya çıkarması ve hastanın sağlığı koruma altına saç ekimi yapılması için uygulama öncesinde birtakım kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bunların ihmal edilmemesi istenen bir saç ekiminin meydana gelmesini sağlar. Saç ekimi yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi karşımıza çıkar.

sac-ekimi-oncesi-yapilmasi-gerekenler-nelerdir1 resimSaç ekimi yaptırmadan 1 hafta 10 gün öncesine kadar kanı sulandıran aspirin gibi ilaçların alınması durdurulmalıdır. Aspirin gibi ilaçlar kanın sulanmasını önler ve bu nedenle gereğinden fazla kan kaybına neden olabilir.

Kanamanın artış göstermesine neden olan etkenlerden biri de alkoldür. Alkolün işlemden en az 3 gün önce bırakılması gerekir. Bunun nedeni ise alkolün kanı inceltmesi olmaktadır.

Yine antidepresan ve benzeri ilaçlar da 2 hafta bırakılmalı ve operasyonun yapılacağı güne kadar alınmamalıdır.

Uzman doktor saç ekimi öncesi hasta üzerinde gerekli tahlilleri ve analizleri yapmalıdır. Ayrıca hasta kalp, şeker ve tansiyon gibi rahatsızlıklar bulunduruyorsa doktorla paylaşılması gerekir.

Saç ekimi yapılmadan önce saçların kesinlikle yıkanması ve saçlara şekillendirici gibi ürünler sürülmemelidir.

Saç ekimine giderken hangi ilaç olursa olsun kullanılması uygun değildir. Ayrıca eğer saç çıkarma ilaçları kullanılıyorsa operasyondan en az 1 ay önce ilacın kullanımı kesilmelidir. Bu tür ilaçlar damarları belirli oranda açar ve bunun ardından ise kanama oluşur.

Tercihen saç ekiminden sonra şapka takılmak isteniyorsa bu şapkanın sadece arka taraftan ayarlamalı olması tercih edilir.

Giyilen giysilerin ise genelde gömlek benzeri olması gerekmektedir.

Vaktin daha güzel geçmesi adına tablet ya da akıllı telefonlar ile saç ekimine gidilmesi iyi olur.

Saç ekimi yaptıran kişinin en az 1 gün önceden sigara içmeyi bırakması gerekir. Anca sigaradan vazgeçilemiyorsa azaltılması uygun olacaktır.

Multivitamin içeren ilaçların en az 7 gün öncesinden bırakılması gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*