Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

sac-ekimi-nasil-yapilir resim

Son zamanlarda saç ekimi oldukça fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Birçok kişi dökülen saçlarına fue tekniği olarak adlandırılan saç ekim yöntemi ile çözüm bulmakta ve daha gür saçlara sahip olmaktadır. Şimdi saç ekimi nasıl yapılır? buna daha yakından göz atalım.

Saç ekimi nasıl yapılır ve uygulama aşamaları nelerdir?

Saç ekiminde en çok kullanılan ve etkili bir yöntem olan fue tekniği kullanılmaktadır. Fue tekniği ile dökülen saçların yerine ense köklerinden saç kökleri alınarak eklenir ve belirli bir süre sonra saçların döküldüğü alanlardan da saçlar çıkmaya başlar. Saç ekiminin aşamaları aşağıdaki gibi karşımıza çıkar.

sac-ekimi-nasil-yapilir1 resim1- Öncelikle saç ekitrecek hastanın baş resmi çekilir. Ayrıca saçların daha kolay ve sorunsuz bir şekilde ekilebilmesi için saçlar belirli oranda kısaltılır. Bunun ardından saçlı deriye anestezi uygulaması yapılır ve bu şekilde ilk aşamanın sonuna gelinmiş olur.

2- İkinci aşamada saç köklerinin alınması gerçekleştirilir. Saç ekimi için uygun görülen ve köklerin alındığı kısım genellikle hastanın ense bölgesi olmaktadır. Köklerin ense bölgesinde alınmasının nedeni buradaki saç köklerinin dayanıklı ve güçlü bir yapıya sahip olmasıdır. Başta en yoğun kullanılan bölgenin ense olduğunu da söylemek mümkündür. Donör bölge olarak adlandırılan enseden alınan saç kökleri (grefler) ekilecek bölgenin büyük ya da küçük olmasına göre değişiklik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse alınan greftlerin sayısı 1500 de olabilir 6000 de.

3- Üçüncü aşama baş bölgesi için çekilen resimden yararlanılarak saç köklerinin tam olarak nereye ekileceğini tespit etmekle başlar. Saçların ekimi sırasında yön farkı bulunmaması dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. Örneğin sürekli sol kısma doğru taranan bir saç modeline sağ yön de saç ekimi yapmak yanlış olacaktır. Bu nedenle saç ekimini gerçekleştiren doktor hastanın baş bölgesinin ön kısmına alın çizgisi çizer. Bu çizginin düzgün tanıtım videosu olması başarılı bir ekim yapılması açısından önemlidir. Çünkü saçlar genelde ön kısımda daha fazla dikkat çeker ve bu yüzden çizgi düzgün bir şekilde çizilmelidir.

4- Saçların ekim yönünün belirlenmesinin ardından saç ekiminin gerçekleştirilmesi dördüncü aşama olarak karşımıza çıkar. Hastanın ensesinden alınan greftler tanıtım filmi çekimi özenle belirlenen alanlara yerleştirilir. Bu işlem saç köklerine bağlı olarak değişiklik gösterdiği için 5 – 7 saat aralıklarında sürebilir.

5- Beşinci aşama ise saç ekiminin yapıldığı alanın steril hale getirilme aşamasıdır. Bölgenin steril hale getirilmesinin ardından saçların uzaması doktor kontrolü tanıtım filmi altında gerçekleşir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*