Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir Resim

Kadınlarda meydana gelen saç dökülmesi sebepleri farklı şekillerde sıralanabilir. Bir kadın için saçları oldukça önemlidir ve onları her anlamda bakım altına alarak dökülmesini önlemeye çalışır. Saç dökülmesinin bir tür saç hastalığı olduğunu söylemek mümkündür. Uzmanlar gün içerisinde 100 saç teline kadar olan dökülmelerin normal olduğunu belirtmektedir. Ancak bunun üzerindeki dökülmeler normal olarak kabul edilmemekte ve bir an önce önlem alınması gerektiği belirtilmektedir

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesi kadınları genellikle psikoojik olarak etkilemektedir. Kadınların en önemli aksesuarlarından biri olan saçlar, dökülmeye başladığında psikolojik sorunlar da beraberinde gelmektedir. Tıpta saç dökülmesinin adı tam olarak “androgenetik alopesi” olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınlarda meydana gelen dökülmeler, başın hemen her bölgesinde görülebilmektedir. Bilinen saç dökülmesi sebepleri arasında;

Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir1 Resim– Menopoz döneminden sonra yaşanan problemler

– Dengesiz beslenme

– Yanlış diyet programları

– Vitamin eksikliği

– Yüksek oranda stres

– Hamilelik

– Troid hormonlarında bozulmalar

– Anemi (kansızlık)

– Birtakım saç hastalıkları

– Psikolojik etkenler

yer almaktadır. Bunların yanı sıra saç dökülmesi üç farklı şekilde gerçekleşmektedir. Bunların ilki tepe bölgesindeki dökülmeler, ikincisi başın her bölgesindeki dökülmeler ve üçüncüsü de saçların ön çizgisinin hemen birkaç cm kadar arkasındaki dökülmeler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saçlarda meydana gelen dökülmeler için öncelikle yapılması gereken bir uzmana başvurulması olmaktadır. Uzmanlar dökülmeye dair pek çok tahlil ve analiz yapacak ve dökülmenin nedeni bularak direkt olarak probleme etki edecektir. Saç derisinde yapılan muayeneler sonucunda neden döküldüğü genel olarak anlaşılmaktadır. Yapılan analizlerin ardından ise doktor neler yapılacağını belirlemekte ve sonrasında işlemler başlatılmaktadır.

Saç dökülmelerinde psikolojik etkenlerin oldukça önemli bir yeri olduğunu söylemek istiyoruz. Bu nedenle stresten uzak durmaya çalışmalı ve özellikle gün içerisinde sizi strese sokacak etkenlerden kaçmaya özen göstermelisiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*