Saç Dökülmesi İçin Sabun Nasıl Seçilir?

Saç bakımı için sektörde birbirinden farklı ürünlerle karşılaşmak mümkündür. Önceleri saçlar için kullanılan sabunlar doğal içerikli olmasına rağmen şu an sektörde satışa sunulan sabunların pek çoğunun kimyasal içerikli olduğunu söylemek mümkündür. Ancak sektör bünyesinde yer alan ürünlerin kimyasal içerikler bulundurması insanları bitkisel ya da doğal ürünlerden vazgeçirmiş değil. Hatta bunun aksine kimyasal içerikli ürünlerin yoğun olduğu günümüzde insanlar bitkisel ürünlere daha çok yönelmiş durumda. Saç dökülmesi için sabun seçimleri için de bunu söylemek mümkün. Peki, sabun seçimi nasıl olmalı? şimdi buna daha yakından bakalım.

Saç dökülmesi için sabun seçimi nasıl olmalıdır?

Saçlarda kullanılacak olan sabunların seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Saç dökülmesi için sabun seçiminde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

– Saçlar için sabun alırken içeriklerinde hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar olmasına dikkat edilmelidir.

– Bir sabun kimyasal içerikli olup olmadığını anlamak için üzerinde sls (sodyum sülfat), EDTA, parafin ve dipropilen glikol gibi maddelerin ismi yazmamalıdır.

– Doğal sabunlar ellerde su ile yıkama yapıldığında yoğun bir şekilde köpürmez. Aşırı derecede köpüren sabunların doğal olmadıklarını söylemek mümkündür.

– Sabun alırken alınan sabunu koklamak önemlidir. Çünkü bitkisel içerikli sabunlarda doğal bir koku vardır. Kokusu ağır olan ya da gereğinden fazla kokuya sahip olan sabunlar doğal değil, işlenmiş sabunlardır.

Saç dökülmesi için sabun kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

– Uygulama sonrasında ciltte ya da saç derisinde kaşınma, kızarma ya da yanma meydana geliyorsa o sabunu bir daha kullanmamak gerekir.

– Eğer herhangi bir sabuna karşı alerjiniz varsa ya da bunu sonradan öğrendiyseniz alerji meydana getiren sabunları kullanmayınız. Çünkü bitkisel içerikli sabunlar dahi bünyelerinde bulunan özlerden kaynaklı alerjiye neden olabilmektedir. Yani bir sabun doğal içerikli olmasına rağmen illaki kullanılacak diye bir zorunluluk yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!