Saç Dökülmesi Çeşitleri Nelerdir?

Saç dökülmesi kadın erkek herkes tarafından karşılaşılan saç problemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Saç dökülmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlar genetik (kalıtsal) etkenler olabildiği gibi bazı saç hastalıkları ya da çevresel faktörlerden de meydana gelebilen nedenler olmaktadır. Bir insanda günlük olarak standart saç dökülmesi meydana gelir. Ancak dökülen saç adetinin 100’ü geçtiği durumlarda sorun var demektir. 100 saç telinin üstünden yaşana dökülmelerde kişinin saç yapısının sağlıklı olmadığını söylemek mümkündür. Peki, saç dökülmesi çeşitleri kaça ayrılır ve dökülmeler nasıl gerçekleşir? daha yakından göz atalım.

Saç dökülmesi nedir?

Uzmanların saç dökülmesi için yaptıkları tanımlama şu şekildedir; Saçların incelmesi ve bunun ardından incelen saçların saç derisinden ayrılmasıdır. Önceki zamanlarda genellikle erkeklerde görülen saç dökülmesi çeşitleri şimdilerde kadınlarda da görülmekte ve en az erkekler kadar kadınların saçları da dökülmektedir.

Genetik alopesi saç dökülmesi 3 farklı nedeni

1- Stres, gebelik, hormonal bozulmalar ve menopoz gibi durumlar saç dökülmelerine neden olur.

2- Saç derisi sorunları başta olmak üzere kepek problemi de saçların dökülmesinde etkendir.

3- Dengesiz beslenme saç dökülme nedenidir. Protein açısından dengeli beslenmemek saç dökülmesini ortaya çıkarır.

Saç dökülmesi çeşitleri ve detayları

Telogen effluvium

Strese bağlı olduğu gibi uzun bir dönem yaşanan ateşli hastalık ve önemli ameliyatlar sonrasında görülen saç dökülmesi çeşidi olarak karşımıza çıkar. Ayrıca ani değişimler meydana gelen hormonal değişimler de telogen effluvium saç dökülmesi çeşidine girer. Gebelik döneminden sonra kadınlarda sık görülen saç dökülmesi tipidir.

İlaçların yan etki göstermesi

Yanlış ve doktora danışılmadan kullanılan ilaçlar, saç dökülmesine neden olabilir. Bunların yanı sıra geçirilen hastalık nedeniyle mecburi olarak kullanılması gereken ilaçlar da saç dökülmesi meydana getirebilmektedir. Özellikle kanser hastalığının tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkileri saçları döker.

Hastalık belirtileri

Bir anda dökülmeye başlayan saçlar ve bariz bir nedeni olmayan saç dökülmeleri herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu tüt hastalıklar arasında beslenme problemleri, tiroid hastalığı, hormonal bozukluklar, sarkoidoz  ve cilt kanseri yer almaktadır.

Saç derisi mantarı

Saç derisinde herhangi bir nedenle oluşan mantar, saçların dökülmesine neden olur. Mantarın saç derisi üzerinde oluştuğu bölge üzerinde saç telleri problem yaşar ve teller çıkmadan kırılma meydana gelir.

Travmaya bağlı saç dökülmesi

Travmaya bağlı saç dökülme durumları vardır. Bunlardan bazıları aşırı sıcak su ile saçların yıkanması, bir anda saçların çekilmesi ve saçların kimyasal maddeler sık sık ile buluşmasıdır.

Erkek tipi saç dökülmesi

Kadınlarda sık görülen dökülme çeşitlerinden biri de erkek tipi saç dökülmesi olmaktadır. İlerleyen yaş, genetik faktörler ve hormonal problemler bu tip dökülmenin nedenleri arasında yer alır. Alın bölgesi başta olmak üzere tepe noktasında bulunan saçlar dökülür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!