Saç Derisinde Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Saç derisinde çeşitli nedenlerden kaynaklı meydana gelen egzama, kepek oluşumuna neden olan saç derisi hastalıkları arasında yer alır. Deride pul pul dökülme ve kaşıntılı olarak ortaya çıkar ve diğer adıyla seboreik dermotit olarak da bilinir. Saç derisinde egzama belirtileri farklı şekillerde karşımıza çıkar. Şimdi öncelikle saç derisindeki egzamanın nedenlerine, belirtilerine ve ardından ise tedavisine göz atalım.

Saç derisinde egzama nedenleri nelerdir?

İlk olarak belirtmek gerekir ki kullanılan birtakım kozmetik saç bakım ürünleri saç derisi üzerinde alerjik durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu alerji ile deride sedef hastalığı, kaşınma ve deri kuruması gibi sonuçlar ön plana çıkar. Eğer saç derisinde bu tür oluşumlardan herhangi bir varsa bir an önce doktora görünmekte fayda vardır. Saç derisinde egzama nedenleri aşağıdaki gibi karşımıza çıkar.

1- Genetik özellikler başta olmak üzere stre, hava kirliliği, aşırı terleme, yağlanan ve kuruyan saçlar egzama oluşumunu ortaya çıkarabilir.

2- Saç derisi üzerinde bulunan yağ bezleri normalden daha fazla yağ üretimi yaptığında mallasezia adlı mantar kepek meydana getirebilir.

Saç derisinde egzama belirtileri

Kulak akıntısı

– Egzamanın kulak kanalına yakın olduğu durumlarda kulakta akıntı meydana gelebilir. Oluşan akıntı egzamanın belirtilerinden biri olabilir.

Saç derisinde kaşıntı ve pul pul dökülme

Saç derisinde egzama belirtileri arasında kaşıntı ve pul pul dökülme de gösterilmektedir. Bunun yanında deride kızarıklık da aynı şekilde bu belirtiler arasında yer alır.

[wp_ad_camp_1]

Akıntılı iltihap

– Saç derisinde meydana gelen akıntılı iltihap egzama belirtisidir. Böyle bir durumla karşılaşan kişilerin zaman kaybetmeden akıntı nedenini öğrenmeleri saç derisi sağlığı açısından önemlidir.

Saç derisinde aşırı yağlanma

– Eğer saç derisinde normalden daha fazla bir yağlanma meydana geliyorsa egzama belirtisi olarak görülebilir. Bu yağlanma hem saçlarda hem de saç derisinde ortaya çıkabilir.

Saç derisinde hafif kabarcıklar

– Saç derisi üzerinde görülen hafif kabarcıklar egzama belirtileri arasında bulunmaktadır. Kabarcıklar çok büyük olmasa da hafif oranda kendisini göstermeye başlamıştır. Bu durumda egzamadan şüphelenmek mümkün olabilir.

Saç derisinde egzama tedavisi nasıl olur?

– Saç derisinde egzama tedavisi için ilk olarak dikkat edilmesi gereken şampuan seçimidir. İçeriğinde salisilik asit, çinko pirition ve ketokonazol bulunan şampuanlardan uzak durulmalıdır.

– Cilt uzmanları tarafından saç derisindeki egzama tedavisi için çeşitli kremler tavsiye edilir. Bu kremlerin düzenli bir şekilde kullanılması egzama problemini çözmeye yardımcıdır.

– Tedavi kapsamında saç derisi her zaman için kuru tutulmalıdır. Bunun yanında temiz bir saç derisine sahip olmak önemlidir. Çeşitli nedenlerden kaynaklı sık sık yoğun bir şekilde yağlanan saçların yıkanması ihmal edilmemelidir.

– Stresten uzak durmak ve gün içerisinde daha sakin kalmaya özen gösterilmelidir.

– Duş alırken aşırı sıcak su ile saçların  yıkanması yanlıştır. Mümkün olduğu kadar soğuğa yakın bir su ile yıkanmak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!