Saç Çeşitleri Nelerdir?

Vücudun genel yapısı gereği ya da genetik etkenler dolayısıyla saçlar kendi içerisinde kategorilere ayrılmaktadır. Saç çeşitleri arasında karşımıza çıkanlara normal saçlar, kuru saçlar, ince telli saçlar ve yağlı saçlar olmaktadır. Her saç tipi yapısal olarak farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle bakım için yapılacak uygulamalar da aynı şekilde farklılık göstermektedir.

Saç çeşitleri arasında neler karşımıza çıkar?

Kadınlarda saç tipleri 4 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu saç tiplerinin sahip olduğu özelliklerin tam olarak bilinmesi ve buna göre bakım uygulamalarının yapılması gerekmektedir. Saç çeşitleri ve özellikleri konusunda daha detaylı bir inceleme yaparak saç tiplerini yakından tanıyalım.

Normal Saçlar

Herkesin sahip olmasını istediği saç çeşitleri arasında yer alan normal saçlar, genel olarak ideal saç tipi olarak kabul edilmektedir. Normal saçlar, yapılarında gerekli olan vitamin ve mineraller sayesinde bakımlı ve sağlıklı bir görüntü sergilemektedir. Bu saç tipinin normal olarak yapılan bakım yöntemleri ile etkili görüntüler sergilemesini sağlamak her zaman için mümkündür.

Yağlı Saçlar

Saç derisinde yağ bezlerinin normalden daha fazla salgılandığı saç tiplerinden biri yağlı saçlar olmaktadır. Saç tipinin yağlı bir yapıda olmasında genetik faktörler, çevresel etkenler ve stres gibi durumlar etken olabilmektedir. Yağlı saçlara sahip olan kadınlar, saç bakımı için ılık su kullanmalı ve saçlarına uygun olan bir şampuan tercih etmelidir. Bunun yanında şampuanla yıkanan saçlar ılık su ile saç diplerine masaj yapılarak iyice durulanmalıdır. Ayrıca yağlı saçların sık sık taranmaması yağ bezlerinin aktif hale getirilmemesi açısından önemli bir konumda yer almaktadır.

Kuru Saçlar

Kadınlarda sıkça görülen ve saç çeşitleri arasında önemli bir konumda yer alan kuru saçlar, saç diplerinde yer alan yağ bezlerinin çeşitli etkenler dolayısıyla yeteri kadar çalışmaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Saçların kurumasına neden olan etkenler arasında sıcak, rüzgar, saç boyaları ya da birtakım çevresel faktörler gösterilebilmektedir.

Kuru saçlar için yapılan bakım diğer saçlara göre daha önemlidir. Bakımın düzenli bir şekilde yapılması ve saçların etkili bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Ayrıca kuru saçlara sahip olan kadınların tercih ettiği şampuanların nemlendirici özelliklere sahip olması tavsiye edilmektedir. Saçların yıkanması ardından iyice durulanması ise yine önemli bir husustur. Kuru saçlara kozmetik ürünlerle bakım yıkanmasının bakım yapılması saçların daha parlak ve etkili bir görünüm kazanmasına olanak sağlamaktadır.

İnce telli Saçlar

Saçların ince telli olmasına genel olarak genetik faktörler etki etmektedir. Genlerde dolayı ortaya çıkan ince telli saçlar, daha hassas bakım gerektiren bir saç tipidir. Saçlara fön, saç boyası ve maşa gibi uygulamalar yapılması daha kırılgan bir hale gelmesine neden olabilmektedir. Yine ince telli saçlı kadınların saçlarını sık sık yıkamamaları gerekmektedir. Ancak saç bakım maskelerinin haftada 1 ya da 2 kez uygulanması saçlarda hacim meydana getirmektedir. Bunlarıj yanı sıra saçların yıkanmasının ardından argan yağı ve serum gibi bakım ürünleri ile saçların daha bakımlı bir hale getirilmesi mümkün olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*