Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Saçları boyamak hemen hemen her bayan için vazgeçilmeyecek bir işlemdir. Çünkü bayanlar, saçlarına bakmanın güzelliklerine kattığı farkı bilirler. İster kuaförde isterse evde saç boyama işlemi yaparken saç boyası lekeleri cilde, halılara, kıyafetlere yani evin her alanına bulaşmış olabilir. Bunun sonucu çoğu bayan severek aldığı tişörtü yada evine ait bir örtüyü hiç düşünmeden çöpe atar. Yazımızda ne eşyanızı ne de sevdiğiniz bir  atmanıza gerek olmadan leke çıkarma yöntemlerine yer vereceğiz

saç boyası lekesi nasıl çıkar

Ciltte Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Saç boyası lekelerini ciltten çıkartmak için evde hazırlayabileceğiniz bir çok pratik bilgi bulunmaktadır. Makyaj temizleme pamuğu yada bir kulak temizleyicisi zeytin yağına batırıldıktan sonra saç boyası lekesi bulaşmış olan cilde nazikçe uygulayın. Cildinizi tahriş etmemek için kesinlikle bastırmayın. Bu işlemi uygularken eğer evinizde zeytinyağı bulunmuyorsa bunun yerine bebek yağı da kullanabilirsiniz. Cildinizden lekeyi çıkarmanın bir yolu da sigara külüne batırılmış pamuk ile cildinizi silin teniniz hassas ise bu işlemi kesinlikle uygulamayın. Bu işlemden sonra hemen cildinizi bol suyla yıkayarak cildinize nemlendirici türünde bir krem sürmeyi ihmal etmemeniz gerek.

Kıyafetlerdeki Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Saç boyası olan kıyafet beyaz ise lekeyi çıkarmada çamaşır suyundan faydalanabiliriz fakat kıyafetimiz renkli ise çamaşır suyu kıyafetin rengini aldığından dolayı çamaşır suyunu kesinlikle uygulayamayız. Lekeyi çıkarmak için lekeli bölgeye yetecek miktarda ve eşit oranlarda sirkeli su karışımı hazırlayın. Daha sonra lekeli bölgeyi bu karışımın içine bırakarak yaklaşık 2 saat bekleyin. Daha sonra kıyafet yapısına uygun deterjan ile çamaşır makinesinde yıkayın.

Halılardan Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıda oluşan saç boyası lekesini çıkarma da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta lekeli olan bölgeye kurumadan müdahale etmektir. Çünkü lekenin kuruması lekenin daha derine işlemesi ve daha zor çıkmasına neden olur. Saç boyası damlayan yeri mümkünse hemen beyaz bir bez yada kağıt havlu ile yeri üzerinden nazikçe alın. Bir kasenin içine lekeli bölgeye yetecek miktarda karbonat ve limonu karıştırın. Daha sonra lekeli olan bölgeyi ılık su ile silip lekeli bölgeye karbonat ve limon karışımını sürün. Yaklaşık yirmi beş dakika bekleyin ve lekesi çıkmış bölgeyi bol su ile durulayın.

Saç boyası lekesi olan inatçı lekeyi çıkarmada kullanılan ve çoğu bayanın bilmediği bir yöntem daha vardır. Bu yöntem de Saç boyası  lekesi olan bölgeye bulaşık makinesi parlatıcısı sıkıp yaklaşık 2 dakika bekleyin. Daha sonra Lekeli bölgenin kenarlarından başlayarak lekenin yoğun olduğu en yoğun bölgeye doğru silin. Leke çıkmazsa bu işlemi tekrarlayın. Bu işlemi yada diğer işlemleri uygularken kesinlikle halı yada kumaşta çitileme işlemi yapmayın. Çünkü çitileme işlemi lekenin kumaşta ve halıda daha fazla bölgeye yayılmasına ve böylece daha zor çıkmasına neden olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*