Saç Bakımında Yanlış Yapılanlar

Saç Bakımında Yanlış Yapılanlar Resim

Saçlar hassas olduğu kadar özen gösterilmesi gereken bölümlerden biri olmaktadır. Bu nedenle saç bakımı uygulamaları bilinçli bir şekilde yapılmalı ve her yöntem saçlara uygulanmamalıdır. Yapılan yanlış uygulamalar saçların istenmedik durumlara gelmesine neden olabilmektedir. Peki, saç bakımında yanlış yapılanlar nelerdir? bunlara şimdi daha yakından bakalım.

Şampuan Kullanımı

Saç Bakımında Yanlış Yapılanlar1 ResimKadınların saç bakım uygulamalarında karşımıza çıkan önemli yanlışlardan biri şampuan kullanımı olmaktadır. Şampuların bakım kremlerinden ayrı bir şekilde kullanılması bu konuda dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Çünkü şampuan ve kremin aynı anda kullanılması saçların zarar görmesibe neden olabilmektedir.

Ayrıca saçları yıkarken sert dokunuşlar gerçekleştirmek yerine daha yumuşak hareketlerle bastırmadan saçların yıkanması gerekmektedir. Çünkü saçlar hiç düşünmediğiniz kadar hassas bir yapıya sahiptir.

Aşırı Yıkama

Bilindiği gibi saçların belirli aralıklarda yıkanması önemlidir. Ancak gereğinden fazla yıkamak saçların zarar görmesine neden olur. Çünkü bu durum saçların hücresel tel yapısında olumsuz sonuçların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Saç bakımında yapılan hatalar arasında yer alan aşırı yıkama, saçların parlaklığını kaybetmesine ve zamanla dökülmesi ortam hazırlamaktadır.

Saç Boyama

Saçların boyanması özellikle saç köklerinin önemli ölçüde zarar görmesini sağlamaktadır. Boyama konusunda yapılan yanlışlardan biri ise renk açıcı ya da renklendirici içeriklere sahip boyama ürünlerinden uzak durulmaması olmaktadır. Çünkü pek çok boyama ürünü içerisinde yer alan kimyasallar saç tellerine büyük ölçüde zarar vermektedir.

Saçları Kurulama

Saç kurulama işlemi de saç bakımında yanlış yapılanlar arasında yer almaktadır. Saçların havlu ile kurutulması anında sertçe çekilmemesi tavsiye edilmektedir. Bu şekilde yapılan kurulama, saç tellerin gereğinden fazla birbirine sürtmesine ve birtakım kopmaların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Saçları Tepeden Toplamak

Saçlar tepeden toplanabilir, ancak bu esnada saçların aşırı derecede sıkılması istenmeyen problemlerin ortaya çıkmasını sağlar. Sıkı bir şekilde toplanan saçlarda zamanla iz oluşumu meydana gelir ve saçların parlaklığı gün geçtikçe azalmaya başlar. Bu yüzden saçları toplarken dikkat edilmesi gerekir.

Güneş Işınları

Saç bakımında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de saçları güneş ışınlarından uzak tutmak olmaktadır. Çünkü saçların aşırı derece güneş ışını altında kalması öncelikle parlaklığın kaybolmasına neden olur ve bunun yanında saç derisinde önemli oranda hasarlar meydana gelir.

Jöle, Wax ve Benzer Saç Şekillendiriciler

Saç şekillendirici kullananların öncelikle dikkat etmesi gereken ürünü kullanmaları ardından gece saçlarını yıkamadan yatmamaları olmaktadır. Hatta mümkünse gün içerisinde kullanılmasının ardından eve gelinien ilk saatlerde saçların yıkanması tavsiye edilmektedir. Saçları yıkamadan yatmak ve tüm günü saçlarda şekillendirici ile geçirmek saç dökülmesini tetikler. Ayrıca saç uçlarında kırılmaların oluşmasını sağlayan da yine saç şekillendiricileri olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*