Saç Bakımında Kullanılan Yağlar

Saç bakımında kullanılan malzemeler oldukça önemlidir. Son yıllarda doğal ürünlerin saç ve cilt bakımında kullanılması ise alternatif tıp için geçmişe dönüş olarak nitelendirilebilir. Çünkü kullanılan bakım kürlerinin neredeyse tamamı eski yöntemlerden esinlenmiştir. Aynı zamanda modern tıbbın getirdiği araştırma sonuçları da bu yöntemlere eklenerek daha etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. Biz de saç bakımında kullanılan yağlar nelerdir bu yazımızda onları inceleyeceğiz.

Saç bakımında kullanılan yağlar nelerdir?

Doğal yağlar saç bakımında direkt olarak kullanılabildiği gibi şampuan ve saç kremleri gibi kozmetik ürünlere katkı maddesi olarak katılarak da kullanılabilmektedir. Bu bitkisel kökenli yağlar saç bakımında oldukça etkili oldukları için tercih edilmektedir. Örneğin doğal bir nemlendirici olan ceviz yağı yapılan araştırmalarda ciltte de saç üzerinde de oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Saç bakımında ceviz yağı kullanımı ile saç kırıklarının giderilmesi, saç köklerinin beslenmesi ve böylece de canlılığını kaybetmiş saçların tekrar canlanarak daha iyi bir görünüm kazanması sağlanabilmiştir. Görüldüğü üzere ceviz yağı saç sorunlarını saçın kökünden ucuna kadar giderebilmektedir. Ceviz yağı saçın mat görünümünün önüne geçerek saçın beyazlamasının da önüne geçilmesini sağlamaktadır. Saç köklerindeki hastalıkların da tedavisinde ceviz yağının kullanılması söz konusudur. Bir çorba ceviz yağı yine birer çorba kaşığı zeytin yağı ve soya yağı ile kullanılmalıdır. Bu karışım haftada bir kez olarak bone ile uygulanabilir.

Fındık yağının saç bakımında kullanımı ise özellikle E vitaminin açısından zengin olması nedeniyle uzmanlar tarafından şiddetle önerilmektedir. Ayrıca fındık yağında bulunan kalsiyum, potasyum, çinko gibi elementler saç köklerinin beslenerek saça daha hacimli görünüm kazandırılması açısından oldukça önemlidir. Fındık yağı kürü saç kıran hastalığına yakalanmış kişilerde düzenli kullanıldığında şaşırtıcı derecede olumlu etkiler görülmektedir. Fındık yağı yeni çıkmış olan saç tellerinin kuvvetlendirici etki de sağlamaktadır. Uzun süreli uygulamalarda ise saçların daha hızlı uzamasını sağlamaktadır. 4 tatlı kaşığı fındık yağı, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı, 1 ampul B vitaminin kapsülüyle hazırlanan fındık yağı kürü temiz saçların köklerine ve uç kısımlarına önce olmak üzere sonrasında da tamamına uygulanabilir. Bu uygulama düzenli yapılacaksa haftada bir kez yapılması önerilmektedir.

Susam yağının saç bakımında kullanımı ise yapısındaki antioksidanlar ve omega 9 yağ asidi nedeniyle önerilmektedir. Susam yağı saçların kırılganlığının önüne geçilmesinde yardımcı olur. Saç diplerindeki mantar oluşumu ve kepek gibi rahatsızlıkların önlenmesinde kullanılabilir. İncelmiş ve hasarlı saç tellerinin onarılmasını sağlarken doğal ve hacimli görünüme sahip saçlara kavuşmada etkilidir. Bu özelliği sayesinde boya gibi dış nedenlerle yıpranan saçların onarılmasını sağlamaktadır. Saçların çabuk yağlanmasını önlemektedir. Susam yağı kürü çeyrek çay kaşığı tarçın ve 1 tatlı kaşığı susam yağı ile birlikte yapılması önerilir. Masaj yapılarak saça uygulanan kür yarım saat kaldıktan sonra temizlenebilir. Susam yağı kürü haftada bir kez yapılması önerilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*