Saç Bakımında Küf Tedavisi

Saç dökülmesinde oldukça etkili olan küf tedavisi, ilk olarak 1970’li yılların başında ortaya çıkmıştır. Zamanla geliştirilen tedavi yönteminin özellikle hormonlardan kaynaklı olmayan saç dökülmelerinde oldukça etkili sonuçlar ön plana çıkarmıştır. Bunun yanında küf ile beraber kullanılan sistin, keratin ve tiamin uygulanan tedavilerde daha etkili sonuçlar vermiştir. Saç bakımında küf tedavisi nasıl uygulanmaktadır? şimdi buna bakalım.

Saçlara küf tedavisi nasıl uygulanır?

Saç Bakımında Küf Tedavisi1Dökülen saçlara karşı oldukça etkili bir yöntem olan küf tedavisi, öncelikle saçlarda yapılan birtakım analizler sonrasında uygulanmaya başlamaktadır. Dökülmenin nedeninin anlaşılmasının ardından tıbbi küf ile beraber gerekli ek maddeler yapılan tedavi uygulamalarına eklenmekte ve bu şekilde tedavi süreci başlamaktadır. Saçların dökülme yoğunluğuna göre tedavi süresi uzayabilir. Bu nedenle gerekli tedavi süresini belirleyecek kişinin doktoru olmaktadır.

Bilinen Saç İstatistikleri

– Her insanda saç sayısı: 100 bin – 150 bin arasındadır.

– Saçların yoğunluğu: 200/cm² civarlarındadır.

– Saçların çapı: 0.1 mm’dir.

– Tek bir saç teli ayda 1 cm kadar uzar.

– Bir günde dökülen saç sayısı: 50 – 100 adettir.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, saç dökülmesinin nedeni eğer hormonal değilse dış etkenlerden kaynaklı dökülmeler meydana gelir. Bu nedenle kişinin dengeli beslenmesi, stresten uzak durması ve uykusuzluk çekmemesi gerekmektedir. Özellikle kadınların karşılaştığı bu tür durumlar, saç dökülmelerinin başlangıcı şeklindedir. Çünkü saçlar için gerekli besin öğeleri kan yoluyla saç köklerine ulaşmaktadır. Kişinin çevresinde yer alan her türlü besinden yararlanması ve beslenmesine dikkat etmesinin nedeni ise bu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Aksi taktirde günlük kaybedilen saç oranı her geçen gün art