Saç bakımı için püf noktalar!

Günlük hayatta en çok dikkat ettiğimiz bakımlarımız arasında yer alan saç bakımları birçok kadının oldukça dikkat ettiği noktalar arasındadır. Kadınların zevkinizi ve tarzınızı bir hayli etkileyen faktörler arasında yer alan saçların bakımsız olması da yine dış görünüşünüzü bir hayli etkilemektedir. Sadece dış görünüş için değil aynı zamanda saç sağlığı için saçlarınız için gereken bakımı göstermeniz oldukça önemlidir.

Yumurta ile saçlarınızdaki kuruluktan kurtulun

Saçlarının kuruluğundan şikayet eden ve daha nemli olması için bakım yapmak isteyen kadınlar için yumurta oldukça etkili olacaktır. Kırılmış, boyadan veya güneşten yıpranmış olan saçlar için yumurtada var olan protein neredeyse birçok bakım ürününde yer almaktadır. Saçlarınız kısa ise bir tane, uzun ise 2 tane yumurtayı köpürene kadar çırparak saçlarınıza maske uygulayabilirsiniz. Çırpmış olduğunuz bu yumurtayı öncelikle ıslak saç derinize uyguladıktan sonra kalan yumurtayı da saçların diplerinden uçlarına kadar sürerek yaklaşık 20 dakika beklemeniz gerekmektedir. Bu süre sonunda ise saçlarınızı soğuk veya ılık su ve az miktar şampuan ile durulamanız gerekmektedir. Bu uygulamayı hafta bir kez yapmanız sonucunda saçlarınız eskisinden çok daha nemli ve parlak olacaktır.

Bal ile saçınızı yumuşatın

Saçlarından çok sert ve kuru olmasından rahatsız olan kadınların sıklıkla kullanmış olduğu maskeler arasında bal maskeleri de yer almaktadır. Birçok madde ile birlikte kullanıldığında saçlarınıza nem sağlayacak olan bal ile saçlarınız daha yumuşak olacaktır. Bu maskeler arasından örnek verilecek olursa ise; 1 yemek kaşığı bal ile 2 yemek kaşığı zeytinyağının karıştırılmasından sonra saç derisine veya saçlara uygulanması ile birlikte saçlarınızdaki sertliğe son vererek daha yumuşak saçlara sahip olabilirsiniz.

Badem yağı ile saçlarınız daha nemli olacak

bal_58106af1-f740-4b3b-9d5c-1013170e86bb_11

Saçları sürekli kırılan ve bu nedenle saçlarının devamlı kırıklarını aldırmak zorunda olan birçok kadın saçının uzamamasından şikayet etmektedir. Kadınların bu şikayetlerine son getirecek olan badem yağı saçlarınızın kırılmasını önleyerek çok daha sağlıklı olmasını ve nemlenmesini sağlamaktadır. Badem yağı ve zeytinyağını birlikte kullanarak ocağınızda çok kısık ateşte bir süre ısıttıktan sonra ılık yağı saç derinize ve saçlarınıza uygulamanız ile birlikte yaklaşık 30 dakika kadar bekletin ve daha sonra az miktarda şampuan ile durulayın. Kısa süre içerisinde etkisini göreceğiniz badem yağı ile saçlarınız çok daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşacaktır.

Saç bakımında beslenme önemli

Saç bakımı da tıpkı cilt bakımı gibi yediğiniz yiyeceklerden etkilenmektedir ve düzensiz beslenme ile birlikte daha sağlıksız saçlar meydana gelmektedir. Bu nedenle saçların ihtiyaç duymuş olduğu vitamin, mineral, yağ ve protein gibi maddeleri dışarıdan uygulanan bakım ile gidermek zor olacaktır. Saçlar için gerekli olan bu mineral vb. maddeleri ise yiyeceklerimizden ve düzenli beslenmemizden sağlayabilmekteyiz. Saç uzatan besinler, saçlarınıza nem sağlayacak yiyecekler ile saçlarınıza gereken bakımı içten şekilde de yapabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!