Saç Bakım Testleri

saç bakım testleri resim

Kadınlar kendi imkanları ile evde saç bakım testleri yapabilir. Bu testler saçların hangi oranda sağlıklı olup olmadıkları konusunda yardımcı görev üstlenmektedir. Doğru bir şekilde yapılan testler ile saçlar hakkında istenen bilgilere ulaşmak mümkündür. Şimdi bu testler nelerdir? daha yakından bakalım.

Saç bakım testi  – 1

Portrait of a young woman combing her hairSağlıklı bir saçta, tellerin büyük bir kısmı aynı kalınlıktadır. Bu nedenle saçların aynı kalınlıkta olup olmadığını öğrenmek için öncelikle ellerinizi saçınız içerisinde gezdirin ve koparmadan parmaklarınızda sıkıştırarak 10 – 15 adet kadar alın. Aynı işlemi saçlarınızı fırçalayarakta yapmanız mümkündür. Bunun yanında gerekli olan saçları farklı bölgelerden edinmeye çalışın. Sonrasında kafanızdan aldığınız saçları saç renginize göre kontrast olan bir kağıt üzerine koyun.

Sonuç

Eğer kağıt üzerinden kafanızın farklı kısımlarından aldığını saç telleri aynı kalınlıkta değilse, saç sağlığınız yeteri kadar i değil demektir. Ancak saçlarının kalınlıkları hemen hemen birbirine yakınsa sağlıklı bir saça sahip olduğunuzu söylemek mümkündür.

Saç bakım testi  – 2

Saç derisinin sahip olduğu esneklik ve yumuşaklık saç sağlığı hakkında çeşitli bilgiler sunar. Bu test için öncelikle kulakların hemen üstünde yer alan saç derisi baş ve işaret parmağı ile sıkılır ve saç derisinin esnekliği unutulmadan diğer işleme geçilir. Aynı uygulama saçın tepe noktasında ve alna yakında bir yerde tekrarlanır.

Sonuç

Yapılan uygulamalar sonucunda saç derisinin esnekliği her yerde aynı ise saçlar sağlıklı demektir. Yani bu bölgelerde kan dolaşımı düzgün ve serbest bir şekilde ilerlemektedir. Çünkü kan dolaşımın düzgün olması saç sağlığı açısından oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Kan saçın gereksinim duyduğu her şeyi saç köklerine kadar iletir ve bu şekilde saçların her an sağlıklı olmasını sağlar. Ancak saç derisinin parmaklarla sıkıldığı bölgelerde esneklik boyutu farklı şekillerde ise kan dolaşımın istenen bir şekilde saç derisinde gezinmediği karşımıza çıkar. Toksinler tarafından engellenen kan dolaşımı ardından sağlıksız saçlar ortaya çıkar ve sonrasında saçlar zayıflamaya başlar.

Saç bakım testi  – 3

Herkesin bildiği gibi günlük 100 – 150 adet saç dökülmesi normaldir. Bu saç bakım testi günlük dökülen saçların ardından yenilenme oranını belirlemek amacıyla yapılmaktadır. Özellikle sonbahar aylarında saçlarda dökülme oranı yüzde 5 – 10 aralıklarında artış göstermektedir. Bu dönemde dökülen cansız saçların yerine yenileri çıkmakta ve bu saçların çıkıp çıkmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle saçlar yıkandıktan sonra aynanın karşısına geçilmeli ve bir tutam saç yukarı doğru kaldırılarak saç kurutma makinesi ile bu bölge kurutulmalıdır. Saç kurutuldukça saçların kaldırıldığı bölgede kısa saç telleri ortaya çıkar. Ortaya çıkan kısa saçlar sonbahar dökülmüş olan saçların yerine gelen yeni saçlar olmaktadır.

Sonuç

Sonbahar aylarında dökülerek yerine yenisi gelmemesi sıkıntılı bir süreçtir. Bu nedenle dökülen saçların yerine yenisi gelmiyorsa bir an önce saç bakımı konusunda çalışmalar yapılmalı ve yeni saçların çıkması sağlanmalıdır. Eğer dökülen saçların yerine yenileri çıkıyorsa bu durum saç yenilenmesinin sorunsuz bir şekilde devam ettiği anlamına gelir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*