Saç Bakım Kürü Uygulaması

Bugüne kadar birçok bakım kürü uygulaması tarifi edinilmiş olabilir. Ancak bakım kürünün nasıl uygulanmasını gerektiğini, ne işe yaradığını, neden saçlara bakım kürü uygulanır bilinmelidir. Bu sayede yapılacak olan işlemin devamlılığı sağlanır ve bir anlam kazanmış olur. Saç bakım kürü uygulaması uzun bir süreç olduğu için sıkıcı olabilir. Ancak kişilerin bu durumun bilincinde olması gerekir.

Neden saç bakım kürü?

Saçları kuvvetlendirmede saç bakım kürü oldukça etkilidir. Saç bakım kürleri saçın sadece köklerinin kuvvetlenmesini değil aynı zamanda renginde ve şeklinde de iyileşmelerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Ayrıca hazırlanan kürlerde kullanılan malzemelerin tamamen doğal kaynaklar olması da bakım kürlerinin avantajlarındandır.

Saçlarda günler geçtikçe meydana gelen tahribat doğal saç bakım kürleri ile giderilebilmektedir. Toz duman nem gibi dış etmenlerden ve genetik, beslenme gibi vücut kaynaklı etkenlerden etkilenen saçların tekrar güçlenerek sağlığına kavuşmasında kürler oldukça önemli bir konumdadır. Bu nedenle saç bakım kürleri uygulamak herkesin saçı için gereklidir.

Bazı saç bakım kürleri saçların diplerine uygulanmazken bazı kürler ise özellikle saç diplerine uygulanır. Bu farlılık bakım kürlerindeki malzemelerin asidik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. İçeriğinde limon gibi asidik ürünler bulunduran bakım kürlerinin saç diplerine uygulanması önerilmez. Ancak saç diplerine uygulanan bakım kürlerinin sayısı da oldukça fazladır. Bu kürlerin saç diplerine uygulanmasının nedeni saç derisinin beslenmesi ve saç derisinin mikroplardan arındırılmasıdır.

Yukarıda bahsedilenler düşünüldüğünde neden saç bakım kürü uygulaması yapılmalıdır sorunun cevabını da almış oluruz. Saç kürü bir yük değil gerekliliktir.

Örnek bir saç bakım kürü tarifi vermek gerekirse:

  • 2 çay kaşığı bal
  • 2 çay kaşığı badem yağı
  • 2 çay kaşığı ceviz yağı
  • 1 çay kaşığı fındık yağı
  • 1 çay kaşığı keten tohumu
  • 1 çay kaşığı limon suyu

Yukarıda verilen malzemeler bir kapta karıştırıldıktan sonra 1 çay bardağı sıcak su ile kıvam verildikten sonra hazırlanan kür saçlara uygulanabilir. Bakım kürünün uygulanmasından sonra saçlar bir bone ile sarılarak yarım saat ile bir saat arası bekletilir. Daha sonra uygun şampuan ile güzelce yıkanır. Dilenirse yıkamadan sonra saç kremi uygulaması da yapılabilir. Yapılan bu uygulama özellikle kuru saçlar için çok faydalı olacaktır. Kuru saçlara yapılacak olan bu bakım kürü ile saçların daha fazla kuruyarak kırılmasının ve kopmasının önüne geçilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*