Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Ruj, makyaj yapan bayanların olmasa olmazlarının arasındadır. Hem gece makyajında hem de gündüz sade bir makyajda mutlaka ruj kullanılmaktadır. Güzelliği ön plana çıkaran, dudakları cazip gösteren farklı renklerdeki rujlar kadınların gözdesidir. Ancak giysilere bulaşan  ruj lekesi de belki hemen hemen her kadının kabusu haline gelmiştir. Özellikle kırmızı, vişne gibi koyu renkli rujların lekesi oldukça belirgin olur. Ayrıca katı rujlara göre  likit rujların dikkatsizlik ile bir yere dokunup leke yapma riski daha yüksektir. Ruj kullanan bayanların şikayeti olan ve dudaklardan kolayca çıkan rujun, kumaştan çıkması için bazı yöntemlere ihtiyacı vardır. Severek aldığınız kıyafet yada halı perde gibi kumaşlara ruj lekesi olduysa endişelenmenize hiç gerek yoktur. Çünkü evde uygulayacağınız pratik yöntemler ile ruj lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Ruj Lekesi Çıkarma Yöntemleri

ruj lekesi nasıl çıkar

Tereyağ yada margarin ile ruj lekesi çıkarma yöntemi

Çok enteresan gelse de ruj çıkarmada kullanılan yöntemlerin başında tereyağ yada margarin gelir. Dudağınıza sürdüğünüz rujun markası ne olursa olsun belirli bir süre etkili olması için içeriğinde yağ ve mum bulunur. Dudağınızda bu kalıcılığı sağlayan maddeler rujun kumaşa bulaşması halinde dezavantaj haline gelir. Tereyağ ve margarin ruj lekesini yumuşatmada kullanıldığı için koltuğunuzda, halınızda ruj lekesi olursa, hiç bir şey yapmadan hemen lekeyi tereyağı ile yumuşatmaya çalışın.  Daha sonra kumaşı bu şekilde yaklaşık 15-20 dakika kadar Ardından eczanelerde yada kozmetik dükkanlarınızda kolayca bulabileceğiniz oksijenli suyu kumaştaki ruj lekesinin üstüne dökün daha sonra lekenin yoğun olmadığı kenarlardan başlayarak orta kısmına doğru ovarak silin. Oksijenli su yerine sabunlu su kullanarak da silme işlemi yapabilirsiniz.

Eter ile ruj lekesi çıkarma yöntemi

Lekenin üzerine biraz eter damlatarak kısa bir süre bekletin alkolün uçması için gereken süre yaklaşık 10 dakika civarıdır. Daha sonra sabunlu su ile renk vermeyen bir bez yardımı ile silin. Eter güçlü bir kimyasal olduğundan cildinize zarar vermemesi için uygulama esnasında mutlaka eldiven kullanın ve solumada oluşabilecek hasarları önlemek için de mutlaka maske takın. Ayrıca eter yanıcı bir üründür. Eter ile temizleme işlemi yaparken çevrede sigara içilmesi, yanan mum olması ya da ateş olmamasına dikkat etmelisiniz.

Saç spreyi ile ruj lekesi çıkarma yöntemi

Bir çok lekeyi çıkarmak için kullanılan saç spreyi kumaşta oluşan ruj lekesinide çıkarmada etkili bir yöntemdir. İlk olarak kağıt peçete yardımı ile kumaşa bulaşan rujun fazlasını alın daha sonra lekenin üzerine bolca saç spreyi sıkın ve  yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekleyin. Sonra temiz ve renk vermeyen bir bezle bastırıp bezin ruj lekesini iyice emmesini sağlayın.

Amonyak ile ruj lekesi çıkarma yöntemi

Amonyaklı bir bez yardımı ile ruj olan bölgeyi silerek lekeden kurtulabilirsiniz. Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken noktalar amonyağı direkt olarak kumaşın üzerine uygulamayın ve ipek kumaşlarda eterikesinlikle kullanmayın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*