Roma’da Gidilecek 10 Mekan

1. Kolezyum

Kolezyum, dünyanın en ünlü turistik yapılarından birisi. 72 yılında, İmparator Vespasian’ın başladığı yapı, sekiz yıl sonra Titus’ça açılmıştır. Yapı, 55.000 izleyicinin giriş yapabileceği 80 arklık girişlere sahip.

 

2. Roma Forumu

Antik Roma’nın siyai, ticari ve hukuk yaşamının merkeziydi. Forumda yer alan en büyük yapılarda, resmi davalargörülürdü. MÖ 5. ve MS 5. yüzyıl arasında en önemli anıtlar buraya inşa edildi. Günümüzde otların kapladığı yer, eski Roma’da 10 yüzyıl boyunca şehrin en önemli bölgelerinden biriydi.

3. İspanyol Merdivenleri

Piazza di Spagna adlı meydanda bulunan merdivenler adını İspanyol Elçiliği’nden almaktadır. Meydan, gece ve gündüz kalabalık meydanlardan bir tanesidir.

4. Vatikan

Vatikan Şehir Devleti, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. Yerleşik nüfusu 930’dur. Fakat turistlerle birlikte ülke nüfusu 150 civarındadır. Devlet, 1929 tarihinden bu yana bağımsız bir devlettir ve papa tarafından yönetilmektedir.

5. Aziz Petrus Meydanı

Vatikan’ın ünlü meydanı. Buradaki heykeller, Napolili sanatçı, heykeltıraş ve mimar Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında yaptırılmıştır.

6. Pantheon

Antik Roma devrinden günümüze kalmış ve en iyi biçimde korunmuş olan tapınaktır.

7. Navona Meydanı

Roma’nın en güzel ve hareketli meydanlarından birisi olan Navona Meydanı’nda gece hayatı canlıdır.

8. Vatikan Müzeleri

Dünya üzerindeki önemli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. İçerisinde yüzyıllarca çeşitli papalarca toplanmış resim, heykel, haritalar yer alır. Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Dört Raffaello Odası, Modern Dinsel Sanat, Sistina Şapeli ve Resim Galerisi gibi koleksiyonlar görülebilir.

9. Roma Aşk Ceşmesi

Diğer adı ile Trevi Çeşmesi, Roma’nın en ünlü yapıları arasındadır. Papa 12. Clement tarafından Heykeltıraş Nicola Salvi’ye yaptırılmıştır. 1732 yılında başlayan şeme yapımı toplam 30 yılda, pek çok sanatçının yardımı ile tamamlandı.

Roma Aşk Ceşmesi

10. Castel Sant Angelo

139 yılında Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmıştır. Ortaçağ’da kaleye dönüştürülen yapı, siyasi karmaşa dönemlerinde papaların yaşadığı yer olmuştur. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan burada esir tutulmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!