Roaccutane (roakutan) Sivilce İlacı Kullananlar – Yorumları

roakutan kullananlar

Bundan yaklaşık 10 sene önce, roaccutane sivilce ilacı kullanmış biri olarak yeni kullanmak isteyen okuyucularımıza bu ilacın artılarını ve eksilerini  dilim döndüğünce anlatmak istiyorum.  Aslında bu yazıyı çok uzunca bir süredir yazmayı düşünüyorum. Yazmayı düşünmemin temel sebebi internette forumlarda gördüğüm bilgi kirliliğine bir nebzede olsa ışık tutmaya çalışmaktır.

Bu ilacın pek çok yan etkisi olduğu belirtilmektedir. Yan etkiler kişiden kişiye değişiklik göstereceği için bu konuda çok fazla durmak istemiyorum. Bu yazımızı okuyarak roaccutane kullanım aşamaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanız söz konusu olacaktır.

Burası Önemli! 

Bir ilacın kullanılıp kullanılmaması kararını doktorunuza danışarak almanız gerekmektedir. Bu sebeple bu yazı tavsiye yada öneri ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmaz! Bu konuda öncelikle danışacağınız adres sağlık kuruluşları ve doktorunuz olacaktır. Elimden geldiğince bu yazıda bu ilacı kullanırken başımdan geçenleri yazmaya çalıştım. Umarım roakutan kullanmak isteyenlere faydası olacaktır.

Roaccutane Nedir Kullanmalı mı

Öncelikle dilerseniz roaccutane sivilce ilacı üzerine birkaç özette bulunalım. Bilinmesi gereken ilk konunun bu ilacın bir doktor reçetesi ve bilgisi olmaksızın kullanılmaması gereken bir ilaç olduğudur. Cilt rahatsızlığı ve akne şikayeti ile doktora gittiğinizde hekiminiz zaten bir dizi tetkik yaptırmadan bu ilacı reçetelendirmiyor. Bu sebeple başlamadan önce doktorunuza bu ilaçla ilgili merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz.

Roaccutane ve Sivilcelerle Mücadele

Roaccutane, sivilce ilacı konusunda, mücadelenin bittiği son noktada devreye giren bir ilaçtır. Maskelerin, kremlerin, ilaçların ve diğer bilgiler ışığında kullanılan yardımcıların sonuna gelindiği zaman devreye bu ilacın girdiğini söylüyorlar. Ben bu ilacı kullanmaya başladığım dönem içinde (kısa bir süre önce ablam kullandığı için) ilacı kullanmak maksadıyla doktora başvurmuştum. Daha öncesinde akne tedavisi görmedim yada başka bir ilaç kullanmadım. Doktorum uygun görmüş olacak ki benim başlamama onay verdi. Biraz önce de değindiğimiz gibi bir dizi tetkik sonucunda ilacı kullanmaya başladık. O dönemde kullanmama destek olan hekimim bana bu ilacı bu cümle ile tanıtmıştı. Tabi ki her nimetin bir külfeti olduğu unutulmamalı ve roaccutane kullandığınız zaman bir takım sıkıntıların da sizleri beklediğini unutmamanız gerekiyor. Bu ilacı kullanmaya başladığınız bir takım yan etkiler canınızı sıkabiliyor. Söz konusu yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebiliyormuş. Bende yaptığı yan etkileri aşağıda detaylı bir şekilde yazmaya çalıştım.

Roaccutane Kullanmak İstiyorum

Bu soruyu uzun süredir soran bir arkadaşım var. Ona bu ilacın gerçekten ciddi bir ilaç olduğunun altını çizdim. Belirtmelerime rağmen kendi kafasına göre kullanmak istediğini söyledi engel olana kadar akla karayı seçtim. Siz siz olun roaccutane ilacını kafanıza göre doktor tavsiyesinin ötesine çıkarak kullanmayın. Zaten kullanmadan önce bir takım kan testi ve karaciğer tahlilleri yapılarak bu ilacı kullanmaya başlıyorsunuz. Tok karnına içilen yumuşak kapsüller yardımıyla rahatsızlığınızın dalgalı bir seyir sonrasında iyileştiğini görebiliyorsunuz.

Roaccutane kendi kafanıza göre başlayacağınız bir ilaç değildir. Kullanım konusunda doktorunuzun karar vermesi ve gerekli testleri yaparak ilacı kullanmaya başlamanızı söyler.

Benim Roaccutane Hikayem

Üniversiteden önce lise çağlarımda yüzümde oldukça yoğun oranda sivilceler bulunuyordu. Kremler denedik, ilaçlar kullandım, diyet yaptım, yağ yemedim, insan içine çıkmadım. Yapmadığım hiçbir şey kalmamıştı. Fakat yine de sivilcelerimde zerre azalma olmadığını rahatlıkla belirtebilirim. Buna rağmen doktora gitmeyi reddediyordum. O dönemler doktor korkum bulunuyor ve cilt doktoruna gittiğim zaman tamamen boşa gideceğini düşünüyordum. Bulunduğumuz mahallede bir gün kafenin birinde otururken bir adamla tanıştım. Aynı sivilce probleminin kızında da olduğunu ve sülük tedavisi ile geçirdiklerini söyledi. Hemen sülük tedavisini kimden aldıklarına dair bilgi aldım. Kısa bir süre içerisinde yüzüme sülük bile koymaya karar vermiştim. Çok şükür ki ailem beni zorla cilt doktoruna götürdü. Sivilcelerimin çok yayılmış ve ilerlemiş olmasını gören doktorum hemen kan testleri istedi ve roaccutane kullanımına başlamamız gerektiğini söyledi. Ne kadar ciddi bir ilaç olduğunun da defalarca kez altını çizdi. Çok şükür bu ilacı kullandıktan sonra bu cilt probleminden eser kalmadı. Bu durumda beni, roaccutane kullanmak isteyen insanlara yol gösterici bir yazı yazmaya teşvik etti.

Bu ilacı kullanmak için yaş, kilo ve bir takım kan testlerinin titizlikle yapılması önemlidir. Kullanılacak miligram ve dozajın böylece biliniyor olması kullanım kolaylığı açısından da büyük bir artı sağlayacaktır.

Roaccutane Yan Etkileri Nelerdir

Bir kısmı şehir efsanesi, oldukça büyük bir kısmı doğru olan yan etkilere sahiptir. Bu ilacın yan etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Zaten ilacın prospektüsünde bu durumun altı oldukça büyük bir hassasiyetle çizilmiştir. Hepsinden ama hepsinden önemlisi kullanan insan hiçbir yan etkiyle karşılaşmayacak bile olsa, bu oldukça zor bir süreç olduğudur. Bir ilaç kullanırken ne kadar zor bir süreçle karşılaşabilirim ki diye düşünmeyin. Çünkü roaccutane kullanımı büyük bir hassasiyet isteyen çok çok önemli bir adımdır.

Fakat bu süreç sona erdiği zaman iyi ki kullanmışım bu ilacı dersiniz. Zorluklarını yaşadıklarınızı doktorunuzla paylaşın ve doktorunuz size aksini söylemediği sürece asla bu ilacı kullanmayı bırakmayın. Yoksa elinizde kil maskesi, sivilcelere çözüm ararken bulursunuz kendinizi. Oysa ki bu ilaca bir süre sabretmek bile bütün bu dertlerden kurtulmak için yeterli olacaktır.

Şimdi gelelim asıl yan etkilerine

Aşağıda verilen yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple seyrinizi sıksık doktorunuza bildirmeniz sizin açınızdan daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

Roakutan kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra bu yan etkileri görmeniz söz konusudur. Ona kendinizi hazırlamanız ve bu duruma uygun olarak adımlar atmanız da hayati bir öneme sahip olacaktır.

Roaccutane Dudak Kurutur Mu?

Evet, kullananların en fazla dem vurduğu rahatsızlık aşırı derecede yer alan dudak kurumasıdır. Kullanan onlarca kişide şahsen gördüğüm bir yan etki olmasının yanı sıra aynı zamanda bizzat yaşamış biri olarak söylüyorum ki sizi aşırı derecede yorabilir. Çünkü dudak kuruması belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra yara boyutuna adım atar. Bu durumda krem kullanımı fayda sağlamayacağı anlamına gelir. Roakutan kullandıktan kısa bir süre sonra başlayan dudak kuruması ne yazık ki ilacı kullandığınız zaman boyunca devam edecektir.

Roaccutane Ağız Kurutur Mu?

Bu durumu şahsen pek yaşadığımı söyleyemem. Fakat ağız içinin kuruduğunu şikayetini işittiğim pek çok kullanıcısı bulunduğu için yazmakta fayda gördüm. Zira ağız içerisinin kuruması demek geceleri susayarak uyumanız ve gün içerisinde bazı sıkıntıları da yoğun olarak yaşamanız anlamına gelir

Roaccutane İntihara Sürükler Mi?

Aşağıda yer verdiğim bilgiler tamamen benim şahsi görüşlerime dayanmaktadır. Daha doğru bilgi sahibi olmak adına hekiminizle görüşmenizi tavsiye ederim.

Bundan on sene öncesinde ben roakutanı kullandığım zamanlarda, internet ve iletişim bu kadar ileri değildi. Kullanan kişilerin yorumlarını dinlemekten başka elimizden bir şey gelmezdi. O dönemler bir şehir efsanesi gibi dolaşan bu ilacı kullanan kişilerin intihar edebileceği söylentileri vardı. Fakat bu durum bünyeden bünyeye değişiklik göstermesine karşın aşırı derece psikolojik sorunların ortaya çıkmasını tetikleyebilir gibi geliyordu. İlaç hiçbir şey yapmasa sizi sıkar ve gün içerisinde daha fazla yorulmanıza neden olur. Bunun pek çok sebebi bulunmakla birlikte sivilcelerin çıkması inmesi yeniden çıkması cildin, dudakların, ağız içinin kuruması insanların devamlı sorular sorması zaten psikolojik olarak rahatsızlık duymak adına yeterli bir neden olarak ortaya çıkar.

Peki Roaccutane İlacının Başka Yan Etkileri Var Mı?

Yan etkileri oldukça fazladır. Kişiden kişiye farklılık gösterdiğinin altını zaten defalarca kez çizdik. Fakat siz yine de ellerde kuruluk, yer yer baş ağrısı, göz ve çevresinde kurumaya paralel yorgunluğun yaşanması gibi yan etkilere kendinizi hazırlamanız gerekmektedir. Bu durum yani bu saydığımız yan etkilerin  büyük bir kısmı sizde de görülecektir. Fakat tamamının görüleceği yada şiddetinin aynı olacağını söylemek oldukça yanlıştır. Herkeste aynı şiddet ve aynı sıklıkla yan etkiler ortaya çıkmadığı gibi farklı yan etkilerde ortaya çıkabilir. Tabi ki bu durum sizin ilaca devam edip etmeyeceğinizin tek karar mekanizması doktorunuzdur. İlacı kullanıp kullanmayacağınıza yada yarıda kesip kesmeyeceğinize doktorunuz karar verir. Onun dışında öneriler kesinlikle yanlış olacaktır.

Bir diğer husus ise bu ilacı kullanırken başka yardımcılardan destek almamanız gerektiğidir. Zira bu ilaç o kadar etkili bir şekilde nüfus eder ki başka bir sivilce ilacı, kremi yada maskesine gerek duymazsınız. Kısa süre demek isterdim fakat sivilce yoğunluğuna bağlı olarak haftalar ve aylar içerisinde ilacı bırakırsınız.

Roaccutane Kullanırken Başka Nelere Dikkat Edilmeli

Prospektüste ve hatta ilacın kutusu üzerinde yazdığı gibi bu ilacı kesinlikle ve kesinlikle hamileler kullanamaz. Gebelik riski ve bu düşünceye sahipseniz bu ilaçtan uzak durmanız zaten doktorunuz tarafından size hatırlatılacaktır.

Tok veya aç karnına içmeniz gerektiğini doktorunuzdan öğrenmeniz gerekmektedir. Ben bu ilacı tok karnına içiyordum. Kafanıza estiği zaman içemezsiniz. Saatlerine sadık kalmanız, sağlığınızın korunması açısından hayati bir önem taşıyacaktır.

Bir de hatırlatmakta fayda olduğunu düşündüğümüz bir konu bulunmaktadır ki o da bu ilacın hap olarak tüketildiğidir. Başka bir kullanım metodu bulunmamaktadır.

Doktorunuz size bir dozaj miktarı belirtecek, bu miktarın dışına çıkılmamalı yada altına inilmemelidir. Gelmenizi ve kontrole girmenizi belirttiği tarih aralığında kan testi yaptırmalı ve bu duruma uygun olarak hareket etmeniz gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için kadın forumu bölümüne göz atmanızı tavsiye ederim.

anal porno

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*