Reçel Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında olan ve çocuklarımızın severek yediği reçeller meyvelerden yapılan faydalı yiyecek gruplarında hemen hemen ilk sıralarda yerini alır. Kan düzenleyici ve enerji verme özelliklerinden dolayı çok abartmamak kaydı ile sık sık tüketilmelidir. Kayısıdan vişneden hatta gülden ve burada saymakla bitmeyen birçok çeşidi mevcuttur.

Reçel, özellikle yoğun kıvamı ile içerisine şeker eklenmemişse,  belli başlı organik markalardan elde edilmişse; yemeye doyamayacağımız bir ürün. Besleyiciliği, zinde tutuculuğu ve enerji vermesi ile hem çocuklar, hem her yaştan insan için; tüketilmesi gerekli bir besin.

Reçel lekesi ise, oldukça zor çıkarılan lekelerden. Özellikle kurumuş reçel ve vişne reçeli  lekesini çıkarabilmek için maalesef kumaşa ya da halıya zarar verebilen insanlar, ebeveynler çok fazla.  Genelde çocukların, ekmek aralarını yerken üzerlerine ya da halıya dökebildikleri bu besin, yoğun kıvamı ile çıkarılması zor olarak bilinen besin lekelerinden birisidir. Eğer sevdiğiniz bir kıyafetiniz yada halınıza reçel dökülürse ve leke yaparsa kesinlikle endişelenmeyin. Çünkü yazımızda sizin için zahmetsiz ve kolay şekilde reçel lekesi çıkarma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

reçel lekesi nasıl çıkar

Kumaştan Reçel Lekesi Nasıl Çıkar?

Yoğun olan reçel lekesini kumaştan, tişörtten ya da pantolondan çıkarabilmek için ilk dikkat etmeniz gereken yöntem erken müdahaledir. Çünkü erken müdahale edilmesi reçelin kuruyarak daha daha zor çıkmasını ve  kumaşta daha derine işleyerek daha çok işlem gerektirmesini önleyecektir. Reçel lekesi olan kumaşınızı öncelikle; dökülen reçelin fazlasını kaşık  kart yada ucu küt olan bir bıçak vasıtası ile almalıyız. Ardından,  lekenin az yoğun olduğu bölgeden başlayarak dıştan içe doğru bir silme yöntemi ile, reçelin  daha fazla dağılmasını önlememiz gerekiyor.  Reçelin yapışkan yapıda olduğundan dolayı  bu işleme kesinlikle dikkat etmelisiniz. Ardından ağartıcı içermeyen kumaşın cinsine uygun toz ya da likit  deterjan ile çitileme işlemi yapmadan hafifçe ovalayın. Sonrasında ise bol soğuk su ile yıkayın. Bu şekilde reçel lekesinden kurtulmuş olursunuz.

Eğer reçeliniz vişne gibi zor çıkan bir meyvenin reçeli değilse uygulanacak bir diğer yöntem ise, direkt olarak soğuk suya tutup makineye atmak olabilir. Makinede, kumaşa uygun bir program ile yıkanması, soğuk suya tutulması ile birlikte reçel lekesini arındırabilen yöntemlerden biridir.

Halıdan Reçel  Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan reçel lekesi çıkarabilmek için yine dikkat edilmesi gereken ilk nokta erken müdahaledir. Çünkü reçel zamanla halının iplikleri arasına geçer ve yapışkan özellikte olduğu için çok daha zahmetli bir leke haline gelir. Halınızda oluşan reçel lekesinin fazlasını kart yada uçu küt bıçakla aldıktan sonra halının tersini çevirin ve soğuk suyun altına tutun. Bu şekilde soğuk su yardımı ile reçel lekesinin yoğunluğunu azaltmış olursunuz. Daha sonra bir kovanın içine marketlerde farklı markalarda bulunan deterjanlardan kovarak çitileme işlemi yapmadan ovalayın. Ardından bol ılık su ile durulayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*