Rambutan Nedir, Faydaları, Yan Etkileri

 Rambutan Nedir, Faydaları, Yan Etkileri

Yeni bir bölüme daha başlıyoruz. Artık bu adreste birbirinden farklı özellikleri olan bitkilerin ne işe yaradığını, faydalarını varsa zararlarını ve dikkat edilmesi gereken konu başlıklarını yazmaya karar verdik. Bunu şifalı bitkiler köşemizde yazacağız. Şimdi ilk  olarak rambutan nedir faydaları nelerdir sorusu ile başlayabiliriz. Bizi bu bölümden takip ederek bu farklı bitkinin tüm özelliklerine daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Rambutan Nedir

Rambutan kırmızı ve sarı renkli hastalıkların şifa kaynağı olan bir meyve türüdür. Kırmızı ve sarı renkte olan dikenleri dışardan sert gibi görünür ancak yumuşak bir yapısı vardır. Ana vatanı Endonezya olan bu bitki kalp hastalarının şifa kaynağıdır. Dünyanın en ilginç meyveleri arasında bulunmaktadır.

Ağacı ile aynı isme sahip olan meyvesi  elma boyutunda ve dışında dikenli tüyleriyle dikkat çeken bir meyvedir. Rambutan her yıl yeşil kalan ağaç türleri arasında yer almaktadır. Yılda iki kez meyvesi veren bu ağaçlar her türlü iklimde ve toprak şartları uygun olan yerlerde yetiştirilebilir.  Meyvesinin tatları genellikle ekşidir ve ülkemizde 200 e yakın türü bulunmaktadır.  Ülkemizde çoğunlukla Antalya da yetiştirilen bu meyve çoğu insan tarafından  bilinmemektedir.

Rambutan Faydaları Nelerdir

Fiyatı oldukça yüksek olsa da, doğal yollardan sağlıklı olmak için tercih edilen bir meyve türü olduğu için bu parasını fazlasıyla hak ettiğini söyleyebiliriz. Birkaç faydasından bahsetmemiz gerekirse:

  • Kan değeri düşük olan kişilerin kan değerinin doğal bir şekilde iyileşmeine yardımcı olur.
  • Kalp ve damar hastalıkları olan kişiler rambutan meyvesi tüketilmelidir.
  • C vitamini yüksek olan bir besin olduğundan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıkların oluşmasını önler.
  • Bu meyve kolesterole karşı etkilidir.
  • Rambutanın içerisinde bulunan antbakteriyel özellikler saçlarda oluşan kepeği yok eder ve deride oluşan problemleri yok etmeye yardımcı olur.

Rambutan Yan Etkileri Nelerdir

  • Rambutanın herhangi bir yan etkisi yoktur fakat tropikal bir meyve olduğu için tüketilmemesi tavsiye edilir.
  • Çekirdekli bir meyvedir bu yüzden çekirdeğinden ayrılarak tüketilmesi gerekmektedir. Çekirdek vücutta bazı yan etkiler yapabilir.
  • Kanser hastaları olan kişiler meyvesini doktor kontrolünde kullanmalıdır.
  • Çekirdeğinin yenmemesi dışında hiçbir yan etkisi olmayan bu meyve kabızlık ve demir eksikliği gibi hastalıklardan korunmak için de tü
  • Kek ve salatalarınızın içerisine katabilirsiniz hoş bir koku ve tat vereceğinden emin olabilirsiniz

Rambutan Nasıl Kullanılabilir?

Her parçası ayrı ayrı şifalı olan bu bitkinin yaprakları, meyvesi, dış kabuğu ayrı ayrı tüketilebilmektedir.

Rambutan Yaprakları

Meyvesinin yapraklarında ağrı kesici etkiye sahip besleyici sular bulunur. Bu suları içmenin sinir sistemine iyi geldiği ve baş ağrılarını geçirdiği bilinmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar rambutanın yapraklarının bilinenden çok daha şifalı olduğu ortaya çıkarmıştır.

Rambutan Çekirdeği Yenir mi

Bu bitkinin çekirdeğinin faydası var fakat tek başına tüketilmesi doğru değildir. İçerisinde bulunan saponin maddesi aşırı derecede zehirli olabiliyor. Çekirdekleri tüketmek için haşlayın veya kavurun. Bu tarz zararlı olabilecek içeriğe sahip meyvelerin yada çekirdeklerinin tüketilmeden önce bir bilene danışmanın büyük faydası olduğu da unutulmamalıdır.

Çekirdeklerde bol miktarda protein ve vitamin bulunduğu için atıştırmalık olarak tüketilebilir. Çekirdekleri macun hale getirip yüzünüzde sivilceli bölgelere sürdüğünü söyleyen pek çok kişi bulunuyor…

Peki Ama Kabuğu Nasıl Kullanmalı 

Bu farklı egzotik meyvenin kabuğunu yıkayın ve çiğ olarak tüketin. Kabukları haşlayıp suyunu da içebilirsiniz. Biraz önce de belirttiğimiz gibi bu konuda bilgi sahibi birinden destek almadan tüketmenin pek uygun olmadığını söylemek gerekiyor.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın