Rahim İçerisinde Polip ve Tedavisi

Rahim Icerisinde Polip-Endometrial-Polip-Resim
Rahim Icerisinde Polip - Endometrial Polip

Endometrium tabakası dediğimiz rahim organınn en iç yüzeyi olan bölgede gelişen iyi huylu et parçalarına endometrial polip yani rahim içerisinde polip denir. Halk arasında en yaygın söylemiyle buna rahim içerisinde et parçası da denir.

Bu polip genellikle bir tane ve birkaç cm büyüklüğünü geçmeyecek şekilde oluşur. Fakat bazı durumlarda nadir de olsa birden fazla gözlemlenebilir. Rahmin iç tabakasında gelişen bu polipe benzer olarak rahim ağzında da bu tür oluşumlar olabilir. Bu servikal poliptir.

Rahim İçi Polip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim içerisinde oluşan bu polip genelde herhangi bir şikayete sebep olmaz ve bu yüzden herhangi bir şüpheyle değil de, ultrasonografi yapılırken görüntülenerek rutin kontrollerde ortaya çıkabilmektedir. Tabi ki kimi şikayetlerin görüldüğü durumlar da vardır. Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında lekelenme şeklinde kanamalar ya da iki adet kanaması arasında yine aynı şekilde lekelenmeler şeklinde şikayetler sonucunda doktora başvurulursa teşhis edilebilirler.

[wp_ad_camp_1]

Rahim Icerisinde Polip-Endometrial-Polip1-Resim
Rahim İçerisinde Oluşan Polip Daha Sonra Rahim Ağzından Sarkmalar Yapabilir!

Rutin yapılan vajinal muayenelerde bu polipler genellikle görünmezler. Ancak polip büyük ve rahim ağzına doğru sarkmış ise bu görüntülemede de ortaya çıkması mümkündür. Buradan da çıkaracağımız sonuç yıllık rutin kontrollerimizi mutlaka yaptırmamız gerektiğidir.

Görülen şikayetler üzerine doktor kesin tanı koymak için, sulu ultrason veya SİS dediğimiz salin infüzyon sonografi yöntemlerinden birini kullanarak rahim içerisinde polip tedavisi uygular. Görülen polip mutlaka alınmalıdır. Bunun için de hastaya kürtaj veya histeroskopi yapılır ve bu parça alınır. Alınan polip mutlaka patolojik incelemeden geçmelidir. Bu inceleme sonucunda eğer polip teşhisi tamamlanırsa, daha farklı bir tedaviye ihtiyaç yoktur.

Polipler nadir de olsa kişinin hamile kalmasına engel olabilir. Bu nedenle polip izlenmişse derhal alınması gerekir. Polip olduğu kesinleşen bulgu sonrasında yine de her ihtimale karşı tekrar kontrolden geçmek ve o bölgenin temiz olup olmadığını araştırmakta fayda vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*