Rahim Ağzı Kanseri Aşısı – HPV AŞISI

Rahim Agzi Kanseri Asisi Resim
Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Ne yazık ki günümüzde kadınların yarısından fazlasında rahim ağzı kanserine rastlanmaktadır.  Rahim ağzı kanserini önlemenin en önemli yollarından biri rahim ağzı kanseri aşısı yani HPV aşısıdır. Rahim ağzı kanseri, Human Papilloma Virüs (HPV) ile çok yakından ilişkili bir kanserdir. Rahim ağzı kanserinin bulgularının tamamında Hpv virüsü tespit edilmiştir. Bu aşının temeli ise bu virüse karşı geliştirilmiştir. Hpv virüsü cinsel yolla yayılabilen bir virüstür. Cinsel ilişki sırasında cinsel organların teması ve hatta cinsel organla diğer cilt bölgelerinin veya ağzın temasıyla bulaşabilir. Havuz, deniz ve havlu gibi ortak kullanım alanlarında bulaştığı ise gözlemlenmemiştir. Aşının amacı ise bu yayılmayı durdurmaktır. Aşının içeriğinde canlı virüs hücreleri bulunmamaktadır. Bunun yerine bu virüse benzeyen partiküller mevcuttur.

İnsanların büyük bir çoğunluğunda HPV tipi virüs zaten görülmektedir. Özellikle kadınların %80’lik kısmı yaşamlarının bir döneminde bu virüsle karşı karşıya gelirler. Ancak bu virüsün enfekte olduğu herkeste kanser gelişimi gözlemlenmez. HPV tipi virüsün çok farklı çeşitleri vardır. Bunların arasından belki onlarcası rahim ağzı kanserine sebep olabilmektedir. Yapılacak aşı bunların hepsine karşı kişiyi koruyamaz. Ancak en sık rastlanılan virüs tipleri aşının içeriğinde vardır.

Şuan Türkiye’de Nisan 2007’den itibaren kullanılan Gardasil ve Cervarix adında iki tip rahim ağzı kanseri aşısı mevcuttur. Bunlardan Gardasil ismindeki kuadrolavan aşı, Tip 6, 11, 16 ve 18’e yönelik yapılan aşıdır. Cervarix ise Tip 16 ve 18’e karşı geliştirilen bivalan aşıdır.

Rahim Agzi Kanseri Asisi3 Resim
Ülkemizde Gardasil ve Cervarix Olacak Şekilde İki Farklı Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Bulunmaktadır!

HPV aşısı korunmaya yönelik bir içerik barındırır. Bu sebeple tedavi özelliği bulunan bir aşı değildir. Etkin olduğu tipteki virüslerle karşılaşmadan önce yapıldığı zaman %100’e varan koruma sağladığı gözlemlenmiştir. Fakat az önce saydığımız tipler dışındaki virüslerde koruyucu özelliği yoktur. Tip 16 ve 18 HPV direk olarak rahim ağzı kanderinin %70’inin sebebini oluşturur. Tip 11 ve 16 HPV ise genital bölgede oluşan siğillerin %90’ına sebep olur diyebiliriz. Bu tiplerden bazıları vajina ve vulva kanserine de yol açmaktadır ve bu aşı doğal olarak bu hastalıklara karşı da koruma sağlamaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Nasıl Yapılır?

Rahim ağzı kanseri aşısı olmadan önce, kişinin mutlaka HPV, DNA ve Smear testinden geçmesi gereklidir. Daha önce smear testi yapılmışsa da bunun sonucunun normal olması önemlidir.

İki tip aşı olduğundan bahsetmiştik. Bunlardan Gardasil isimli aşı ilk vurulduğu günden iki ay sonra ikinci doz ve bundan da 4 ay sonra üçüncü doz olmak üzere altı ay içinde üç doz şeklinde uygulanır.

İlinci tip aşı olan Cevarixise ilk vurulduğu dozdan bir ay sonra ikinci doz, bundan da 5 ay sonra üçüncü doz olmak üzere üç doz halinde ve yine altı ay içinde tamamlanmış olur. Bu aşılar koldaki intramuskuler kas içine uygulanır.

HPV aşısı kimlere önerilmektedir?

Türkiye Servikal Kanser çalışma grubunun değerlendirmeleri 11 – 12 yaş grubu kız çocuklarına bu aşılamayı yapmayı hedef almaktadır. Aslında bu aşı 9 – 26 yaş aralığındaki tüm kadınlara önerilmektedir. Bu aşının cinsel ilişkiye başlamış olmakla bir bağlantısı yoktur. Öncesinde henüz yaşı küçük kadınlara da önerilmektedir. Ancak cinsel hayatı aktif olan ve cinsel partner sayısı fazla olan kişilerde bu aşının etkinliği doğal olarak azalacaktır.

Rahim Agzi Kanseri Asisi2 Resim
Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Sadece Belirli Yaş Grubundaki Kişilere Uygulanır!

HPV Aşısının Yan Etkileri Var Mıdır?

HPV aşısı uzun yıllardır test edilmiş ve etkisi ispatlanmış güvenilir bir aşı türüdür. Belirgin bir yan etkisi olmasa da, yapılan koldaki kaslarda şişkinlik, nadiren ağrı veya kızarıklık görülebilir. Bazı hastalarda da çok sık rastlanmasa da halsizlik, baş dönmesi, göz kararması, bulant, yorgunluk ve ateşe neden olabilmektedir.

HPV aşısının etki süresi

HPV aşısı ile ilgili şimdiye kadar yapılan araştırmalar sonucu 5 yıla kadar koruyuculuğu olduğu saptanmıştır. Ancak bu 5 yıldan sonra aşının koruyuculuğunun devam edip etmediği ve yeniden aşı gerekip gerekmediği hala araştırılmaktadır. Tahminen 10 yıla kadar etkisinin devam ettiği öngörülmektedir.

[wp_ad_camp_1]

Rahim Agzi Kanseri Asisi1 Resim
HPV Aşısı Ortalama 10 Yıl Kadar Etkilerini Sürdüren Bir Aşı Türüdür!

HPV aşısından sonra smear testi gerekli mi?

HPV aşısı ancak belirli HPV türlerine karşı etki gösterir. Bu nedenle rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığı tamamen sona ermez. Kişinin sağlığı için, yıllık rutin smear testlerine devam etmesi gerekmektedir.

HPV aşısının hamile ve emziren kadınlara etkisi nedir?

Bu konuyla ilgili araştırmalar henüz yetersiz sayılmaktadır. Bunu göz önüne aldığımızda da hamile bir kadının HPV aşısına başlaması yanlış olacaktır. Aslında eldeki verilere bakılınca HPV aşısının herhangi bir olumsuz etki göstermediği sonucu vardır ama yine de doktorlar tarafından hamile bir kadına HPV aşısı önerilmez.

Kişi hamile olduğunun farkında olmadan aşının ilk dozunu almışsa, daha sonra buna devam etmemeli, hamilelik sonlandıktan sonra devam etmelidir. Emzirme döneminde aşı olunmasında bir sakınca yoktur.

HPV aşısı erkeklere uygulanmalı mı?

HPV sonuçta cinsel yolla her iki cinse de bulaşabilen bir virüstür. Yani bu virüs sadece kadınlara değil, erkeklere de bulaşıp hastalık oluşturabilir. Erkeklerde daha çok bu hastalık cinsel bölgede siğil olarak gözlemlenir. Bu virüsü taşıyan erkekler başka bir kadına da cinsel yolla hastalığı taşıyabilir ve bu kadınlarda da siğiller ve hatta kanser oluşabilir. Tüm bular da erkeklerin de aşı olarak hem kendilerini hem de kadınları korumalarını sağlayacağını gösterir.

Henüz bu konuda yeterli araştırma olmamasından ötürü ülkemizde bu aşı erkeklere önerilmemektedir. Bazı ülkeler bu aşıyı erkeklere de uygulamaktadır. Belki ilerleyen günlerde araştırmaların çoğalmasıyla ülkemizde de bu aşı uygulanabilir.

HPV aşısı önerilen yaş grubu dışındakiler bu rahatsızlıktan korunmak için neler yapmalı?

HPV cinsel ilişki sırasında cinsel organların temasıyla bulaşan bir virüstür. Bu durum göz önüne alındığında kondom kullanmak bu hastalığın bulaşmasında engelleyici bir unsur olacaktır. Eğer çok eşli bir cinsel hayatınız varsa bu virüsün bulaşma riski de yükselecektir.

Sigara kullanmak, bir çok konuda zararlı olduğu gibi rahim ağzı kanseri riskini de arttırır. Bir diğer korunma yöntemi olarak yıllık smear taramasını ihmal etmemelisiniz. Cinsel ilişki yaşadıktan sonra lekelenme şeklinde kanamalarınız oluyorsa da vakit kaybetmeden bir hekime başvurmanız akıllıca olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*