Rahat Uyku Uyumak İçin Öneriler

Rahat Uyku Uyumak İçin Öneriler Resim

Günümüzde birçok kadın uyku problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak rahat uyu uyumak için öncelikle bazı hususların yerine getirilmesi gerekmektedir. Deliksiz bir uyku uyumak ve sabah zinde kalkmak için öncelikle dikkat edilmesi gerekenlerin tam olarak yerine getirilmesi ve en az 7 saat kadar aralıksız bir şekilde uyunması tavsiye edilmektedir.

Rahat uyku uyumak için neler yapılabilir?

Rahat bir uyku çekmek için öncelikle gerekli olaran uyku planı yapmaktır. Bunun yanında yastık ve yatak seçimi de oldukça önemlidir. Ayrıca stresten uzak kalmak ve eğer mümkünse kafaya birşey takmamak önemli bir husustur.

Uyku planı oluşturun!

Uyku planı oluştururken dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelikle rutin bir uyku düzeni gerekmektedir. Yani her gece aynı saatlerde uyumak ve bunu alışkanlık haline getirmek önemlidir. Bunun yanında rahat uyku uyumak için uykuya olumsuz etkiler sunan çevresel faktörleri ortadan kaldırmak gereklidir. Bunlar arasında ışığı kapatmak, ısıtıcıyı kapatmak, dişleri fırçalamak, yüz yıkamak ve rüzgara karşı pencereleri kapatmak yer alabilmektedir.

Doğru yastık seçimi!

Uyku problemi yaşayanlar için verilebilecek başka bir öneri ise doğru yastık seçimi olmaktadır. Kişi hangi yastıkta rahat ediyorsa o yastığı tercih etmeli ve her gece onunla uyumalıdır. İdeal bir yastık yumuşak ve çok yüksek olmayan bir yastık olarak karşımıza çıkar. Ayrıca seçilen yastığın boynu desteklemesi ve yıkanabilir olması gerekmektedir. Yastığın boynu desteklemesi boyun ağrılarının azalmasında ve uyku kalitesinin artmasında önemli bir konumda yer almaktadır.

Stresten uzak durun!

Triptofan içeren besinler yemeye özen gösterin!Rahat bir uyku uyumak için öncelikle streke karşı önlem alınması gerekmektedir. Kişi yatağa girdiğinde hiçbir şey düşünmemeli ve direkt olarak uyku moduna girmelidir. Yatağa yatıldığı anda kafanın rahat olmaması uykuya dalmayı olumsuz etkilemekte, hatta uyku dalınsa bile belirli aralıklarla uyanmaya neden olmaktadır. Bunların yanı sıra kişinin bol oksijenli bir ortamda uyuması önemlidir. Oksijenli ortamda keyifli bir anı düşünerek uyumak uykuya daha kolay ve hızlı bir dalış yapmak adına göz ardı edilmemesi gereken bir husustur.

Uzmanlar tarafında yapılan açıklamalarda triptofan içeren besinlerin uykuyu olumlu etkilediği belirtilmektedir. Rahat uyku uyumak için içeriğinde triptofan maddesinin yer aldığı yiyeceklerle beslenilmesi ve düzenli aralıklarla bu yiyeceklerin vücuda alınması önerilmektedir. Çünkü vücut triptofan maddesini kendisi üretmemekte ve bu nedenle besinler ile maddeyi alması gerekmektedir.

Triptofan maddesi içeren besinler;

Rahat Uyku Uyumak İçin Öneriler1 Resim

– Hindi

– Yavuk

– Dana

– Balık etleri

– Fındık

– Süt

– Peynir

– Yumurta

– Patates

– Meyve

– Sebzeler

Kas gevşetici etkisi olan besinler;

– Muz

–  Papatya çayı

– 1 çay kaşığı ballı ılık süt

– Badem

– Kavun

– Turp

– Kayısı

– Elma

Elektronik cihazlardan uzak durun!

Uyku sırasında elektronik eşyaların olmadığı bir odada uyumak daha etkili bir uyku meydana getirmektedir. TV, telefon, tablet bilgisayarlar, mp3 çalar ya da bunlara benzer elektronik ürünler yanınızda durması gereken eşyalar değildir. E-postalarınız sabah siz uyanana kadar bekleyebildiği gibi sizi arayanları diğer odada bulunan telefonunuzdan da duyabilirsiniz. Bu nedenle elinizden geldiği kadar uyuduğunuz oda içerisinde elektronik eşyaların uzak durmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*