Prof. Dr. Mehmet Mutaf Nakilsiz Yüz Nakli Gerçekleştirdi

Gaziantep Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’nde Cerrahi Bilimler Bölüm Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Mehmet Mutaf, bebekliğinde yanma sonucu yüzünü büyük oranda kaybeden bir kadına nakilsiz yüz nakli gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Mehmet Mutaf yapılamaz denileni nasıl gerçekleştirdi?

Prof. Dr. Mehmet Mutaf Nakilsiz Yüz Nakli Gerçekleştirdi1Prof. Dr. Mehmet Mutaf, Gaziantep Üniversitesi’nde yaptığı nakilsiz yüz nakli ile şehir bünyesinde bir ilk gerçekleştirdi. Mutaf, operasyon sırasında doku reddini önlemek amacıyla kullanılan ve ölümcül düzeyde yan etkilere sahip olan ilaçları kullanmadan ameliyatı gerçekletirdiğini belirtti. Bu ilaçların yerine tamamen kişinin kendi dokularından yararlandığını belirten Mutaf, geliştirdiği yeni yöntemin bu alanda pek çok şeyi değiştireceğini ileri sürdü.

Dr. Mutaf, bebeklik çağında meydana gelen yangında yüzünü tamamen kaybeden 42 yaşındaki Asiye Cengiz’e bu operasyonu uyguladı. Cengiz, maddi imkanlarının yetersiz olması ve bunun yanında her gittiği doktordan bir şey yapılamaz cevabı aldığını söylüyor. Her geçen gün umudunu yitiren Asiye Cengiz, son olarak Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na başvuruyor ve burada Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile karşılaşıyor. Plastik Cerrahi alanında önemli gelişmeler imza atan Mutaf tarafından gerçekleştirilen yüz nakli ile Asiye Cengiz, kendi dokuları yardımı ile yeni bir yüze sahip oluyor.

Asiye Cengiz’in nakilsiz yüz nakli operasyonunda gerçekleştirilen en önemli husus, naklin tamamen Cengiz’in sahip olduğu dokulardan meydana getirilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında başka bir dokuya ihtiyaç duyulmaması, bu alanda gerçekleştirilen ilklerden biri olarak kendisini gösteriyor. Ayrıca Prof. Dr. Mehmet Mutaf, Cengiz’e yüz nakli yapmaları için gerekli olan dokuları bulmakta ilk olarak sıkıntı çektiklerini söyledi. Örneğin burun yapmak için alında yer alan dokulara ihtiyaç duyulduğunu ancak yanmadan dolayı alındaki dokuların dahi kaybolduğunu ifade eden Mutaf, kendi geliştirdiği yöntem sayesinde aldığı dokulardan yüz naklini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*