Portakal Suyu Sıkıldıktan Sonra Ne Kadar Sürede Tüketilmeli Öğrenin!

 Portakal Suyu Sıkıldıktan Sonra Ne Kadar Sürede Tüketilmeli Öğrenin!

Turunçgiller arasında yüklü C vitamini oranı ile vücuda oldukça faydalı olan portakal, kış mevsiminin en çok tercih edilen meyvelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücuda sağladığı faydalar sayesinde grip ve soğuk algınlığına karşı koruma meydana getirmesi portakalım önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Portakalın yanı sıra suyu da oldukça etkili bir C vitamini deposudur. İçeriğinde yer alan lif yapısı sayesinde bağırsak florası için yararlı bir meyvedir. Günümüzde birçok kişi kahvaltıda ya da sabahın erken saatlerinde portakal suyu içmektedir. Peki portakal suyu sıkıldıktan sonra ne kadar sürede tüketilmeli? Şimdi buna daha yakından bakalım.

Portakal suyu sıkıldıktan sonra ne kadar sürede tüketilmeli?

Portakal suyu birçok kişi tarafından sabah kahvaltılarında tercih edilmektedir. Bunun yanında yemek öncesi ve sonrasında portakal suyu içenlerin de olduğunu söylemek mümkündür. Uzmanlar portakal suyunun yemeklerden 1 saat önce, yemeklerden ise 2 saat sonra tüketilmesini tavsiye etmektedir. Ayrıca portakal suyu sıkıldıktan sonra ne kadar sürede tüketilmeli? sorusu için verilecek net cevap 2 saat olarak karşımıza çıkmaktadır. Portakal suyunun içerisinde barındırdığı besin değerlerini kaybetmemesi için bu süre önemlidir. Ayrıca yapılan araştırmalar sıkılmasının ardından 2 saat içerisinde tüketilmeyen portakal suyu içerisindeki C vitaminin okside olduğunu yani sirkeleştiğini ön plana çıkarmaktadır.
[wp_ad_camp_1]
Diğer yandan portakal suyunun bekletilme süresi içinse 24 saatlik zaman diliminden bahsedilebilir. Ayrıca turunçgillerden elde edilen meyve suları uzun süre ve açıkta bekletilmemelidir. Çünkü açık konumlarda bekletilen meyve sularında bakteriler oluşmaya başlar. Bu yüzden sıkılan meyve sularının kapalı kaplarda ve kapalı alanlarda bekletilmesi önerilmektedir. Genelde buzdolaplarında bekletilmeleri uygundur.

Portakal suyunun faydaları nelerdir?

portakal-suyu-sikildiktan-sonra-ne-kadar-surede-tuketilmeli-ogrenin1 resimPortakal suyu öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda önemli bir konumda yer alır. Grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere pankreans kanserini önleyici etkileri bulunan portakal suyu, içeriğinde bulunan antioksidan ve bioflavin ile kılcal damarların önemli ölçüde güçlenmesine olanak sağlamaktadır. Kılcal damarların güçlenmesiyle de kalbin zarar görmesi engellenmektedir.

Bunların yanı sıra bilindiği gibi portakal suyu içerisinde C vitamini barındırır. Ayrıca folik asitte yer alan portakal suyu, belirli aralıklar ile tüketildiğinde cilt üzerinde oluşabilecek kırışıklıkların ortaya çıkmasını önlemektedir. Portakal suyunun damar sertliği ve felç gibi hastalıklarda da etkili olduğunu söylemek mümkündür.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın